Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-06-28 15:12:44

  grzebyk - sierściuch

grzebyk
sierściuch
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2005-10-08

2 switche połączone LAGiem (trunkiem)

chciałem zpodać szkielet fimowej sieci jako 2 switche zarządzalne (takie do 1000zł, coś w rodzaju netgear FS728TSEU albo linksys SRW224G4), na których będą ustawione 3 VLANy
naczytałem się że do przenoszenia informacji o vlanach służą porty trunk
jako że switche będą miały porty gigabitowe, chciałem je połączyć za pomocą 2 takich linków dla większej przepustowości
i znowu doczytałem że nazywa się to agregacja połączeń czyli LAG

czy LAG przenosi też informację o vlanach tak jak trunk? czy może można zrobić 2 takie trunki?


apt-get install browar-tyskie
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Sugerowane pakiety: kufel walety-light

Offline

 

#2  2010-07-01 23:26:19

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: 2 switche połączone LAGiem (trunkiem)

LAG  to skrót Link Agregation Group, każdy niemal producent używa innego nazewnictwa w cisco jest to ether-channel.
Daruj sobie Netgeary, Linksysy czy inne wynalazki.
Proponuję raczej dlink, dell, smc. cisco,
Z tym trunkiem to też zależy jak sobie dany producent nazwie.
Generalnie tzw trunk oznacza, że dany port należy do więcej niż jednego vlan i przy okazji może, ale nie musi należeć do vlan defaultowego.
LAG po skonfigurowaniu przypisujesz jak każdy inny port do vlanu/ vlanów

Offline

 

#3  2010-07-03 15:30:51

  grzebyk - sierściuch

grzebyk
sierściuch
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2005-10-08

Re: 2 switche połączone LAGiem (trunkiem)

wydaje mnie się że do zastosowań półprofesjonalnych (sieć szkolna) taki sprzęt raczej wystarczy, zwłaszcza że ten linsys ma znaczek cisco, a o netgearze też słyszałem pozytywne opinie, ważne podobno żeby używać produktów jednego producęta

po vlanach śmigać będzie internet (czyli raczej małe obciążenie), samba oraz ok 10 cienkich klientów będzie się ładować z serwera prawdopodobnie przez ten stworzony link (tu obciążenie może być znaczne)


apt-get install browar-tyskie
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Sugerowane pakiety: kufel walety-light

Offline

 

#4  2010-07-03 21:29:39

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: 2 switche połączone LAGiem (trunkiem)

Jeżeli już chcesz coś niedrogiego i dobrego to weź raczej smc.
Netgear jednego zarządzalnego mam - dawno do niego nie zaglądałem. Wymagał do konfiguracji Internet Explorer!! od tego momentu dziękuję tej firmie - oczywiście o konsoli czy telnecie można zapomnieć.
Linksysa zarządzalnych switchy nie widziałem, jednak funkcjonalnie raczej będzie to kastrat, IOS tam nie znajdziesz.
Jeżeli chcesz się czegoś nauczyć pożytecznego na tych przełącznikach poszukaj smc - są cisco podobne i powinien się w cenie zmieścić. ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)