Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-18 19:24:09

  jatokor - Nowy użytkownik

jatokor
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-18

Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Witam, używałem sobie do tej pory stabilnej wersji, później dla odmiany ubuntu. Wczoraj zainstalowałem Debiana w wersji testing i natrafiłem na dość denerwujący problem ze sterownikami ATI.

Sprawa wygląda tak: ściągnąłem ze strony ati.com sterowniki v10.2 i radośnie zainstalowałem, ale po instalacji nie uruchamiał się X, Logi powiedziały ni mniej ni więcej, że nie widzi karty graficznej. Pomogło zahaszowanie w pliku xorg.conf sekcji Device z "Driver fglrx", pomogło tzn uruchamia się X, ale nie działa zainstalowany sterownik. Jako, że użytkownikiem linuksa jestem początkującym to pogrzebałem w google i wywnioskowałem, że brakuje modułu w kernelu(nawiasem mówiąc w wersji 2.6.32-3-686). Jednak okazuje się, że w repo wersji testing nie ma tegoż modułu, bo gdy zaznaczam go w m-a to dostaję po prostu informację "Not found"(w repo mam contrib non-free). No i utknąłem w martwym punkcie bo nie wiem co zrobić. Czy jeśli zbuduję kernela od zera to będzie wtedy opcja zbudowania go z potrzebnym modułem(pytam, bo nigdy sam tego nie robiłem)? Sprawa nie byłaby tak uciążliwa, bo na laptopie nie robię żadnych wygórowanych rzeczy, ale "skaczące" strony denerwują. Jeśli to istotne, to działam na xfce4.


Pozdro i prosze o pomoc.

Offline

 

#2  2010-03-18 19:30:40

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Wygląda że nie zainstalowałeś prawidłowo sterownika bo moduł się nie skompilował.

Możesz spróbować  tego


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2010-03-18 20:01:18

  jatokor - Nowy użytkownik

jatokor
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-18

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Podczas uruchomienia tegoż programu najpierw nie chciał działać, bo uważał, że mam X v1.7, póżniej po uruchomieniu z argumentem -! 6 pobrał sterowniki(skąd inąd te same, które ja pobieram wcześniej i zaczął instalować, na etapie "Removing module drm" wyskoczyło FAILED. a niżej: Error removing drm module for pre-install cleanup operation. Please investigate this further since it may make your fglrx driver install fail."

Efekt taki sam jak wcześniej. X nie startuje i wyświetla komunikat" Fatal server error: no screens found"

Offline

 

#4  2010-03-18 22:12:36

  Szczupakabra - Użytkownik

Szczupakabra
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-01

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Niestety, znam ten ból. Otóż,  AMD/ATI skopało sprawę i jeszcze nie wydało sterowników kompatybilnych z X.Org'iem 7.5 (którego elementy, z tego, co słyszałem, ma Squeeze). Tak więc pozostaje albo czekać (nowy sterownik powinien być wydany na dniach), albo zainstalować radeonhd (otwarty sterownik, jednak nic wspaniałego), albo cofnąć się do X.Org'a 7.4.

Offline

 

#5  2010-03-18 22:15:53

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Szczupakabra dzięki za info ja też nie mogłem zainstalować tego, choć nigdy nie miałem problemu to ostatnio właśnie jest problem i na vesie jade ;P pozdro


EDIT:

A lipa lepiej działa vesa :)

Ostatnio edytowany przez giegiel (2010-03-18 22:26:14)

Offline

 

#6  2010-03-19 18:32:34

  jatokor - Nowy użytkownik

jatokor
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-18

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Ano w wersji testowej jest x 7.5 http://packages.debian.org/testing/x11/xserver-xorg . Zakładam, że amd milczy na temat wydania nowych sterowników zgodnych z 7.5, tak?

Offline

 

#7  2010-03-19 20:27:54

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

ja dzisiaj testowałem różne zestawy kompów i tam były karty ati i nvidia, z ati nie miałem problemów z instalacją poprostu odpaliłem skrypt instalacyjny next next i po problemie...Jaką masz tą kartę ati?


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

#8  2010-03-19 20:46:09

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Hmmm ostatnio nowe catalyst'y wyszły to może na linuxa też. Zaraz sprawdzę.


EDYTA:

nie nie wydali nowego ;/

Ostatnio edytowany przez giegiel (2010-03-19 21:01:58)

Offline

 

#9  2010-03-19 21:32:48

  Szczupakabra - Użytkownik

Szczupakabra
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-01

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

Nowe sterowniki do Radków (przynajmniej na Okna) mają mieć premierę 23 marca. TU AMD/ATI pisze o nich i można ściągnąć betę, ale tylko na Okna (i to >=Vista)...

Ostatnio edytowany przez Szczupakabra (2010-03-19 21:34:37)

Offline

 

#10  2010-03-19 22:30:11

  jatokor - Nowy użytkownik

jatokor
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-18

Re: Instalacja sterownika ATI- brak modułu kernela fglrx

No stery ati działają do x v7.4, w najnowszym nie działają. ja mam radka 4570 w lapku, o ile się nie mylę jest to wersja mobility(no a chyba się nie mylę, bo to lapek ;P )


Edit: dobra, skoro nie ma sterów od ati to czy można zrobić coś, żeby tak "nie skakało"? Przynajmniej, żeby dało się komfortowo przeglądać strony. Nie potrzeba mi jakichś wybitnych efektów pulpitu, gier etc

Ostatnio edytowany przez jatokor (2010-03-19 23:42:43)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)