Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-02-16 16:16:38

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Psypał się MBR i MFT - potrzeba odzyskania

Leci tak - notek z Win XP (NTFS), działa działa, nagle trach, restart i czarny ekran że nie może odnaleźć systemu. Włożyłem płytę instalacyjną z nadzieją, że narzędzia naprawcze coś pomogą. Niestety ładowanie słynnych początkowych niebieskich ekraników staje zaraz na wykrywaniu konfiguracji komputera. Nie wiem czy się zawiesza czy z czymś nie może sobie poradzić. Odpalam LiveCD i sprawdzam, wykrywa dysk, podczas próby zamontowania krzyczy błędy, że nie ma MFT, albo inne dziady typu jak to raid itp. Wiem że tam jest 1 partycja NTFS. Odpaliłem kilka narzędzi z Hirensboot i kilka programów do odzyskiwania danych widzi doskonale dane, na oko nic nie jest ruszone, struktura katalogów "czysta". Tyle że żaden z nich nie widzi dodatkowego dysku podpiętego pod USB, na który mógłbym dane przeżucić :|
Chciałbym zrobić tak by za pomocą czegoś - odzyskać/stworzyć od nowa potrzebne wpisy by system który jest na dysku ruszył nie gubiąc danych.
Jedyny sposób dostępu do dysku - odpalanie livecd, nie mam go jak wkręcić w innego notebooka.
Jakieś sugestie?


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#2  2010-02-16 18:33:05

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Psypał się MBR i MFT - potrzeba odzyskania

Zakładam, że pada Ci dysk.
Mnie kiedyś, w podobnym przypadku,  pomógł ntfsfix z pakietu ntfsprogs, ale zawsze przed "zabawą" robię kopię dysku przez dd (mam przejściówkę IDE/SATA<=>USB).
Ja wymontowałbym dysk i podpiął do innego komputera i tam po wykonaniu kopii dysku, spróbował odzyskać dane - większość narzędzi do odzyskiwania danych jest pod dos i nie widzi usb.
Przeglądając sieć trafiłem na artykuł: http://www.ctrl-alt-del.cc/2007/07/ratowanie-danych … br-i-mft.html może być pomocny w Twoim przypadku.


PS.
Rób kopię dysku przed kombinowaniem, będziesz miał do czego wrócić.

PS2
Często instalator windows nie radzi sobie z dyskami na których są inne partycje niż windowsowe.

Offline

 

#3  2010-02-27 16:44:59

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: Psypał się MBR i MFT - potrzeba odzyskania

Problem (nie)rozwiązany :(
Po tygodniu zmagań, teście sporej liczby aplikacji itp. okazało się, że MFTmirror też jest częściowo uszkodzony więc jego odzysk na podstawowy MFT był bezsensowny. Dane z dysku odzyskałem za pomocą drugiego komputera. Ale niestety dysk nadawał się jedynie do ponownego sformatowania.
andreq twoja podpowiedź była bardzo pomocna - wiele się dowiedziałem idąc za podanym przykładem.
Dzięki

Py.Sy.
powoli ruszają testy sprawdzające sprawność maszyny, zobaczymy czy to jednorazowy wybryk, czy coś szlak trafił - dysk/kontroler


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#4  2010-02-27 17:24:37

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Psypał się MBR i MFT - potrzeba odzyskania

Dysk, i nie tylko, sprawdzisz za pomocą narzędzi na płytce Ultimate Boot CD http://www.ultimatebootcd.com/ albo pod linuksem przy pomocy badblocks.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)