Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-02-27 08:00:29

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Szkoła życia - FreeBSD

Witam,

Poniewaz na DUGu jest kilka osob, ktore uzywaja *BSD na codzien wiec zaloze taki watek gdzie bedzie mozna podebatowac o systemach *BSD.
To tyle tytulem wstepu to moze przejdzmy do rzeczy.

Skusilo mnie zobaczyc co tam ciekawego w FreeBSD 8.0 no i jestem bardzo mile zaskoczony przyznam sie szczerze, ze az za dobrze :)

uname -r

Kod:

8.0-RELEASE-p2

uname -m

Kod:

i386

Bez najmniejszych problemow udalo sie zainstalowac sterowniki nvidii(najnowsze), oss4, firefox3.6, oraz flash10, wine :-)
Szkoda tylko, ze musze jechac na architekturze i386 bo mam procka Core2Duo i 4GB RAM no ale ponoc sa problemy na amd64 z wine oraz nvidia - wiec odpuscilem sobie.

Pytanie1

Czy ktos z forumowiczow uzywa architektury amd64 oraz czy dziala mu grafa nvidi oraz wine?

Pytanie2

Jak porzadnie zoptymalizowac plik /etc/make.conf?
Bo na chwile obecna wyglada u mnie tak:

Kod:

PERL_VERSION=5.8.9
OVERRIDE_LINUX_BASE_PORT=f10
OVERRIDE_LINUX_NONBASE_PORTS=f10

Z tego co wygooglalem moge dodac do niego taki wpis: CPUTYPE?=core2 i tu wlasnie nie wiem czy moge go dodac w architekturze i386 czy pod amd64?

Pytanie3
Nastepna rzecz to VirtualBox - jeszcze go nie instalowalem ale mam pytanie jak sie wam sprawuje?
http://wiki.freebsd.org/VirtualBox

Pozdrawiam

Offline

 

#2  2010-02-27 14:14:03

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

http://yampress.dug.net.pl/CONF/FreeBSD/

poczytaj wyżej, przeanalizuj. pliki konfiguracyjne. Na pewno Ci się coś przyda, poza tym u mnie na stronie są linki do strony vermadena i que_pasa przejrzyj je dokładnie dużo się dowiesz. Poza tym skok na forum bsdguru.org

w make.conf u mnie jest CPUTYPE=athlon64 a klocek mam amd 64 bitowy dwu rdzeniowy -> system mam i386
+ zainstalowane ccache


jaki dokładnie ,masz procesor ?? 


Intel IA32 family: core2,core,Nocona,pentium4m,pentium4,prescott,pentium3m,pentium3,Pentium-m,pentium2
Intel IA64 family : itanium,itanium2
AMD         family : opteron,athlon64, athlon-mp,athlon-xp,athlon-4,athlon-tbird,athlon,k6-3,k6-2,k6,k5


jest jeszcze możliwość innych optymalizacji ale ja np nie stosuje.
  CFLAGS=   
  CXXFLAGS=   

to że Cię skusiło i się spodobało to duży plus. Wiadomo bsd jest trudniejsze( a jak się dobrze pozna i łatwiejsze od linuxa w wielu rzeczach) i mnóstwo pracy trzeba włożyć aby dopieścić system desktopowy aby chodził jak należy -> pedantycznie idealnie.

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-29 21:23:22)

Offline

 

#3  2010-02-27 14:31:33

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

To ja mam takie pytanko odnośnie FreeBSD. Ostatnio zagościło u mnei na hdd niestety jeszcze nie miałem czasu skonfigurować i poinstalować xów i innych pierdół. W związku z tym pytanie za 100tyś punktów - czy można z poziomu Linuxa zrobić chroota do FreeBSD? Googlowałem troszkę, przeglądnąłem fortum bsdguru ale nie wynalazłem informacji na ten temat - a trochę by mi to ułatwiło zabawy. Zapuszaczam kompilację na screenie a na złomie mogę normalnie pracować....


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#4  2010-02-27 14:41:24

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

a po co chcesz kompilować jak są paczki ?? Na desktop najlepiej paczusie + co nie co do kompilacji. Serwer to najpepiej wszystkie usługi-serverowe/deamony kompilować

kompilacja TYLKO jezeli w paczce nie ma FUNKCJONLANOSCI/MODULU ktory potrzebujesz


co do chroot to nie wiem i nie próbowałem nigdy. Najpierw aby cokolwieki robić/próbować musiał byś mieć wsparcie dla systemu plików unixowych ffs/ufs z poziomu jądra linuxa aby dostać się na ten system plików. Poza tym nawet nie wiem jak pod linuxem taki sys plików zamontować. Odwrotnie to się da. z freebsd systemy plików linuxa/windows

ext2/ext3 - w trybie rw
reiserfs                   r
xfs                         r

Offline

 

#5  2010-02-27 14:48:39

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Są drajwery Nvidia na amd64 Wine nie używam Srodowiska graficznego też nie wiec ??? NO
wersje Perla sobie zaktualizuj  Kolega Yampress lepiej to wyjaśnił
Albo sobie zainstaluj PC_BSD desktop stacja
Chroot Nie


Jampers nie uzywam pkg_add bo stare paki śię
tylko make install clean

Ostatnio edytowany przez Ryszard (2010-02-27 14:50:20)


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#6  2010-02-27 14:55:16

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress napisał(-a):

http://yampress.dug.net.pl/NOTATKI/FreeBSD/
...
jaki dokładnie ,masz procesor ?? 
...

Dzieki, za linka :)
Troche sie przerazilem make.conf ala vermaden czy que_passa ;-) poniewaz tak naprawde zaczynam z BSD wiec niechce przesadzac zabardzo z konfiguracja wole stopniowo w miare poszerzania swojej wiedzy. Do FreeBSD podchodzilem juz kilka razy ale zawsze cos tam sie obsywalo i porzucalem temat. Teraz widze ze FBSD 8.0 dziala bardzo porzadnie no i Fedora swego czasu pokazala mi rogi wiec jest do dobry czas by porozgladac sie za czyms stabilnym i bez zbednych pierdol.

Co do mojego procka to wyglada to tak:

Kod:

hw.machine: i386
hw.model: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T8300  @ 2.40GHz
hw.ncpu: 2
hw.machine_arch: i386

Czyli chyba moge smialo do /etc/make.conf dodac wpis CPUTYPE=core2 ?

@winnetou

Sluchaj Yampress'a dobrze prawi - szkoda czasu na kompilacje srodowiska graficznego - z portow sobie machnij np. nowego FF3.6 czy wine - smigaja zajebiscie :)

Offline

 

#7  2010-02-27 14:55:56

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Ryszard no to 8 stable i bedziesz miał swieze paki ;D . Kto co woli. czy lubi sie babrać w kompilacje czy nie. :)

to fanów BSD zaczyNa przybywać :D i dobrze bo to świetny system.
z ja zawsze chciałem go znać. Poznaje już go od ponad 2 lat :) i nie mam mało . W końcu znalazła się osoba która mi pomogła :) i zrobiłem od wtedy wielki skok :) w posiadanej wiedzy o tym systemie i nie poprzestawam na tym dalej się ucze.
I już wybrałem debian i freebsd :)


@debian_userus może być core2 :)
poza tym vermaden i que_pasa mają skonfigurowany make.conf dla poszczególnych portów jak i flagi globalne, które buduje obsługe w danym porcie jesli jest dostepna  :). nie trzeba specjalnie konfigurować. Myśle że polecenia make config  make showconfig  make showinfo w portach znasz :) taka konfiguracja inwidualna portu .....


a i portaudit -Fda     ...... bardzo ważna sprawa

@winnetuu  na samą kompilacje Xorg trzeba mieć z 10 GB wolnego miejsca / gdzies tak wyczytałem/

Offline

 

#8  2010-02-27 15:12:03

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress napisał(-a):

Najpierw aby cokolwieki robić/próbować musiał byś mieć wsparcie dla systemu plików unixowych ffs/ufs z poziomu jądra linuxa aby dostać się na ten system plików. Poza tym nawet nie wiem jak pod linuxem taki sys plików zamontować. Odwrotnie to się da. z freebsd systemy plików linuxa/windows

Aaaaa to juz wiem czemu mi sie FreeBSD zesral jak sobie do fstab dodalem montowanie filesystemu na ext3 :)

W konsoli normalnie moglem zamontowac linuksowy system plikow:

mount -t ext2fs /dev/ad8s1 /mnt

Jak sobie dodalem wpis od fstab i zapodalem reboot to mi Bestia niechciala wstac, musialem wlazic do single user i wypierdzielic wpis w fstab :)

Offline

 

#9  2010-02-27 15:14:46

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Ogolnie, za namowa Yampress'a wkoncu sie tu zarejestrowalem, wiec witam wszystkich.

@debianus_userus

Bez najmniejszych problemow udalo sie zainstalowac sterowniki nvidii(najnowsze), oss4, firefox3.6, oraz flash10, wine :-)

Na FreeBSD nie isntaluje sie OSS4 (chociaz mozna) po prostu wlacza sie dzwiek (laduje moduly), sa to /boot/kernel/snd_* (przewaznie snd_hda lub snd_ich dla laptopow/kart zintegrowanych), mozna tez wszystkie na raz dla sprawdzenia co mamy: # kldload snd_driver.

Szkoda tylko, ze musze jechac na architekturze i386 bo mam procka Core2Duo i 4GB RAM no ale ponoc sa problemy na amd64 z wine oraz nvidia - wiec odpuscilem sobie.

Core 2 Duo (cokolwiek z Core 2) to procki zarowno i386 jak i amd64 (to jest realizowane przez instrukcje EMT64), z reszta sam mam amd64 na prockach Core 2 Duo wiec ...

Ostatnio przesiadlem sie na amd64 (glownia dla ZFS), powiem ci ze wszystko dziala tak jak dzialalo na i386, mam Flash10 przez linux_compat-f10, sa sterowniki blobVidia na amd64, mozna tez miec wine na amd64, tutaj info jak to zrobic: http://wiki.freebsd.org/Wine#head-6963d527c173e57b1 … b544d33435b6d

Jak porzadnie zoptymalizowac plik /etc/make.conf?

Moj aktualnie wyglada tak:

Kod:

# --< optimizations :: BEGIN >-------------------------------------------------
# default build settings for PORTS COLLECTION
.if ${.CURDIR:M*/ports/*}
  CFLAGS=       -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s -funroll-loops
  CXXFLAGS=     -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s -funroll-loops
  WRKDIRPREFIX= ${PORTSDIR}/obj
.endif

# default build settings for BASE SYSTEM
.if ${.CURDIR:M*/usr/src/*} || ${.CURDIR:M*/usr/obj/*}
  # KERNCONF=     SAVIO
  CFLAGS=       -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
  CXXFLAGS=     -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
  COPTFLAGS=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
.endif

# use ccache if available
.if exists(/usr/local/libexec/ccache/world-cc) && !defined(NO_CCACHE)
  CC=   /usr/local/libexec/ccache/world-cc
  CXX=  /usr/local/libexec/ccache/world-c++
.endif
# --< optimizations :: END >---------------------------------------------------

# --< other :: BEGIN >----------------------------------------------------------
# use linux f10
OVERRIDE_LINUX_BASE_PORT=f10
OVERRIDE_LINUX_NONBASE_PORT=f10

# do not ask
BATCH=yes

# do not install *.symbol files in /boot/kernel
INSTALL_NODEBUG=yes

# perl version
PERL_VERSION=5.8.9
# --< other :: END >------------------------------------------------------------

Paczek uzywam zawsze z dwoch powodow:
1. Na wolnym komputerze nie ma sensu kompilowac bo bedzie to trwalo wiekami.
2. Na szybkim komputerze nie warto tracic czasu na kompilacje, bo i tak nie zauwazysz roznicy.

Jedyny powod dla ktorego mozna kompilowac to:
1. Paczka nie jest dostepna (jak lame ze wzgledow licencyjnych)
2. Potrzebujesz funkcjonalnosci ktorej nie wbudowano w paczke.

CPUTYPE nie warto ustawiac, niby mozna zyskac jakiestam czesci sekundy, ale przestalo mnie to interesowac, z reszta teraz moge sobie po prostu przeniesc caly system z procka AMD na Intel i tez bedzie dzialac, czy z Pentium na Core 2 Duo, jezeli ustawisz CPUTYPE to juz zostajesz.

Nastepna rzecz to VirtualBox - jeszcze go nie instalowalem ale mam pytanie jak sie wam sprawuje?
http://wiki.freebsd.org/VirtualBox

Bardzo dobrze, uzywam caly czas z Windows/OpenSolaris/Linux, oczywiscie z paczki.

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-02-27 15:19:02)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#10  2010-02-27 15:16:16

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

tak ext3 montujemy jako ext2fs :)
pisałem że z freebsd zamontujesz sys plików linuxowych/windowsowych.
jak nie chce wstac to uruchamiasz system w trybie single user na poczatku jak tabelka wyskakuje. i potem edytor ee/vi . jak chcesz z używac coś co jest umieszczone na innym sys plików nie na / np. mc musisz zamontowac  partycje /usr itp. bo tam mc jest w /usr/local/..... itp





Witamy  VERMADEN'A BSDGURU na naszym skromnym forum:D <- potrójne hip hip hura :)

Offline

 

#11  2010-02-27 15:27:46

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Przy okazji z ciekawości spytam jak wygląda pod BSD sprawa obsługi kart telewizyjnych , konkretnie chodzi mi o chipset conexant cx2388 ?


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#12  2010-02-27 15:35:20

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@ilin

Nigdy nie uzywalem kart telewizyjnych, nawet na Linux/Windows wiec ciezko mi sie tu wypowiadac.

Powiedzialbym ze ogolnie temat kamerek internetowych czy kart telewizyjnych nie jest zbyt popularny na BSD, wiec pewnie srednio z supportem.

Zgodnosc sprzetu sprawdzlabym tutaj:
http://freebsd.org/releases/8.0R/hardware.html

Jezeli czegos nie ma warto pytac na freebsd-questions @ lists.freebsd.org albo po prostu na dwoch najwiekszych forach BSD, czyli daemonforums.org oraz forums.freebsd.org.


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#13  2010-02-27 15:43:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ps.
ja tylko kompiluje we freebsd mplayera i czasami kadu/gajim/firefox/ccache  reszta to paki na desktopie. Jak serwerek sobie stawiam to deamony sobie  oczywiscie kompiluje aby miec to co chce. No i jaile oczywiście ...

Offline

 

#14  2010-02-27 15:55:42

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress napisał(-a):

tak ext3 montujemy jako ext2fs :)
pisałem że z freebsd zamontujesz sys plików linuxowych/windowsowych.
jak nie chce wstac to uruchamiasz system w trybie single user na poczatku jak tabelka wyskakuje. i potem edytor ee/vi . jak chcesz z używac coś co jest umieszczone na innym sys plików nie na / np. mc musisz zamontowac  partycje /usr itp. bo tam mc jest w /usr/local/..... itp


Witamy  VERMADEN'A BSDGURU na naszym skromnym forum:D <- potrójne hip hip hura :)

No ba pewnie, ze witamy :)
vermadena kojarze min. z forow BSD, devianart'a oraz z jakilinux - napisal tam ciekawe arty o konsoli, zsh i screen :]

Co do samego montowania ext3 w fstab to ciekawa sprawa.
Jak montuje z palucha to dziala bez problemow, jak dodam wpis do fstab:

Kod:

/dev/ad8s1   /mnt   ext2fs   rw  2  2

i wczesniej wlacze  w /boot/loader.conf   -> ext2fs_load="YES"

I zapodam reboot to dostaje komunikat:

Kod:

THE FOLLOWING FILE SYSTEM HAD AN UNEXPECTED INCONSISTENCY:
     ext2fs  /dev/ad8s1   (/mnt)

Poczym jestem zaproszony do /bin/sh i na tym sie zabawa konczy :(
Cos jeszcze pomijam w procesie montowania?

Ostatnio edytowany przez debianus_userus (2010-02-27 15:57:13)

Offline

 

#15  2010-02-27 15:58:32

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

To ja też korzystając z okazji pociągnę temat...

vermaden napisał(-a):

sa sterowniki blobVidia na amd64

O ile mi wiadomo, to Nvidia wypuszcza swoje sterowniki tylko pod FreeBSD x86 i też nie widziałem, żeby miało się to szybko zmienić. Co to za wynalazek to "blobVidia" i jak się to ma do wydajności? Da się tego normalnie używać, czy lepiej już zostać na x86 z oficjalnymi zamkniętymi sterownikami?

Offline

 

#16  2010-02-27 15:59:44

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ArnVaker napisał(-a):

To ja też korzystając z okazji pociągnę temat...

vermaden napisał(-a):

sa sterowniki blobVidia na amd64

O ile mi wiadomo, to Nvidia wypuszcza swoje sterowniki tylko pod FreeBSD x86 i też nie widziałem, żeby miało się to szybko zmienić. Co to za wynalazek to "blobVidia" i jak się to ma do wydajności? Da się tego normalnie używać, czy lepiej już zostać na x86 z oficjalnymi zamkniętymi sterownikami?

http://www.daemonforums.org/showthread.php?t=3996
a szerzej o driverach w tym watku:
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=41545

Ostatnio edytowany przez debianus_userus (2010-02-27 16:06:25)

Offline

 

#17  2010-02-27 16:09:06

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Czyli że sterowniki mają być, ale jeszcze ich nie ma... tak to można w nieskończoność czekać latami :) Generalnie pytam o to "blobVidia" i jak to jest z tymi sterownikami w tej chwili na amd64 - czy jest coś co dorównuje tym dla x86.

Edit: Z poniższego posta wnioskuję, że blobvidia to nvidia... hmm...

Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-02-27 16:38:47)

Offline

 

#18  2010-02-27 16:35:50

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ArnVaker napisał(-a):

Czyli że sterowniki mają być, ale jeszcze ich nie ma... tak to można w nieskończoność czekać latami :) Generalnie pytam o to "blobVidia" i jak to jest z tymi sterownikami w tej chwili na amd64 - czy jest coś co dorównuje tym dla x86.

Steroniki JUZ SA, po prostu maja w nazwie BETA, ale wielu ludzi pisalo na forach ze dzialaja i ze nie maja z nimi problemow.

No ba pewnie, ze witamy :)

Dzieki.

Co do samego montowania ext3 w fstab to ciekawa sprawa.
Jak montuje z palucha to dziala bez problemow, jak dodam wpis do fstab:

Kod:

/dev/ad8s1   /mnt   ext2fs   rw  2  2

i wczesniej wlacze  w /boot/loader.conf   -> ext2fs_load="YES"

I zapodam reboot to dostaje komunikat:

Kod:

THE FOLLOWING FILE SYSTEM HAD AN UNEXPECTED INCONSISTENCY:
     ext2fs  /dev/ad8s1   (/mnt)

Poczym jestem zaproszony do /bin/sh i na tym sie zabawa konczy :(
Cos jeszcze pomijam w procesie montowania?

Jezeli montujesz ext3 jako ext2, to montujesz go bez journala, wiec byc moze stan takiego filesystemu nie jest oznaczany jako CLEAN i wymaga uprzedniego fsck, do tego przyda ci sie paczka e2fsprogs:

Kod:

# pkg_add -r e2fsprogs                                   
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-8.0-release/Latest/e2fsprogs.tbz... Done.

===========================================================================
Note: FreeBSD's ext2fs module, as of release 7.1, cannot mount ext2 file
systems with 256-byte large inodes, only 128 byte sized.  Unfortunately,
256 byte is the default size with many recent Linux distributions.
The inode size cannot be changed after creation of a file system either.
This port overrides the default to 128 bytes, but this only applies to ext2
file systems created with this particular mke2fs.  If you format ext2 file
systems with other operating systems, make sure that mke2fs is called with
"-I 128" for partitions that you plan to share with FreeBSD.
Remember to backup your data before re-formatting any existing file
systems!
---------------------------------------------------------------------------
Note: this is a modified version of the e2fsprogs package, not the official
package. Report all building and run-time trouble that originates in the
package to the port maintainer, <matthias.andree@gmx.de>.
===========================================================================

# rehash
# fsck_ext2fs 
Usage: /sbin/e2fsck [-panyrcdfvtDFV] [-b superblock] [-B blocksize]
                [-I inode_buffer_blocks] [-P process_inode_size]
                [-l|-L bad_blocks_file] [-C fd] [-j external_journal]
                [-E extended-options] device

Emergency help:
 -p                   Automatic repair (no questions)
 -n                   Make no changes to the filesystem
 -y                   Assume "yes" to all questions
 -c                   Check for bad blocks and add them to the badblock list
 -f                   Force checking even if filesystem is marked clean
 -v                   Be verbose
 -b superblock        Use alternative superblock
 -B blocksize         Force blocksize when looking for superblock
 -j external_journal  Set location of the external journal
 -l bad_blocks_file   Add to badblocks list
 -L bad_blocks_file   Set badblocks list

religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#19  2010-02-27 17:29:28

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ja tam używam i386 pod klockiem dwu rdzeniowym 64 bitowym jest gut. :D wszystko chodzi co chce.

Offline

 

#20  2010-02-27 17:40:28

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Yampress

ZFS nie do konca dobrze sie 'czuje' na i386 ...


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#21  2010-02-27 17:43:40

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@vermaden

Dzieki!
Działa :)

P.S. Jak tylko wrzuca drivery nvidi do portow i przerobia wine na 64bit to z dzika radoscia przejde na amd64 :)

Offline

 

#22  2010-02-27 18:00:36

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Ver  wiem ale mi ZFS niepotrzebny jak na razie

@debianus_userus ja jeszcze poczekam Z amd64 ale tez w końcu przejdeza jakiś czas. To teraz FreeBSD jako jeden z ulubionych systemów .ja już decyzje podjąłem debian i freebsd żadne tam srentu !!

Offline

 

#23  2010-02-27 18:10:22

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Tak a propos ZFSa to mam okazje popracowac na nim w robocie mam zony z oraclem na Solku to backup to istne cacko. Szkoda tylko, ze musz robic detach zony jak robie snapshota.
Nie wiem jak to jest pod FreeBSD z ZFSem ale polecam zoptymalizowac sobie cache na ZFS bo lubi sie rozpasc bez powodu :)
Generalnie polecam tego linka do zfs'a:
http://www.solarisinternals.com/wiki/index.php/ZFS_Evil_Tuning_Guide

Ostatnio edytowany przez debianus_userus (2010-02-27 18:14:30)

Offline

 

#24  2010-02-27 18:15:27

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@debianus_userus

Nie za ma co, czy sa w portach czy nie to nie ma znaczenia, jezeli nie uzywa sie ZFS (albo wiecej niz 3GB RAM) to w sumie nie ma potrzeby przechodzenia na amd64, ja juz sobie nie wyobrazam zycia bez ZFS, zwlaszcza z wiecej niz jednym dyskiem twardym.

EDIT:

Apropo linka do ZFS to przestudiowalem go juz wielokrotnie ;)

Jedyne ustawienia co do ZFS jakie aktualnie mam to:

Kod:

vfs.zfs.arc_max=1024M
vfs.zfs.prefetch_disable=0

Czyli ARC Cache do 1GB oraz wlaczenie Prefetch (domyslnie wylaczone na FreeBSD).

Na razie wyglada to tak:

Kod:

% zfs list basefs
NAME     USED  AVAIL  REFER  MOUNTPOINT
basefs   709G  1.09T  24.0K  none

% zfs get -r compressratio basefs
NAME                        PROPERTY       VALUE                       SOURCE
basefs                      compressratio  1.00x                       -
basefs/usr                  compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/compat           compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/doc              compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/home             compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/include          compressratio  3.04x                       -
basefs/usr/local            compressratio  1.23x                       -
basefs/usr/local/etc        compressratio  2.27x                       -
basefs/usr/local/include    compressratio  3.70x                       -
basefs/usr/local/info       compressratio  3.69x                       -
basefs/usr/local/man        compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/local/share      compressratio  1.67x                       -
basefs/usr/obj              compressratio  1.91x                       -
basefs/usr/ports            compressratio  1.12x                       -
basefs/usr/ports/distfiles  compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/ports/obj        compressratio  2.22x                       -
basefs/usr/ports/packages   compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/share            compressratio  1.35x                       -
basefs/usr/share/man        compressratio  1.00x                       -
basefs/usr/src              compressratio  3.29x                       -
basefs/var                  compressratio  1.12x                       -
basefs/var/ccache           compressratio  2.02x                       -
basefs/var/crash            compressratio  1.00x                       -
basefs/var/db               compressratio  1.06x                       -
basefs/var/log              compressratio  2.63x                       -
basefs/var/tmp              compressratio  2.41x                       -

% zpool status
  pool: basefs
 state: ONLINE
 scrub: scrub completed after 1h18m with 0 errors on Thu Feb 25 00:43:28 2010
config:

    NAME        STATE     READ WRITE CKSUM
    basefs      ONLINE       0     0     0
      raidz1    ONLINE       0     0     0
        ada0s3  ONLINE       0     0     0
        ada1s3  ONLINE       0     0     0
        ada2s3  ONLINE       0     0     0

errors: No known data errors

% dmesg | egrep "ada.*(SATA|sectors)"
ada0: <SAMSUNG HD103SJ 1AJ100E4> ATA/ATAPI-8 SATA 2.x device
ada0: 953869MB (1953525168 512 byte sectors: 16H 63S/T 16383C)
ada1: <SAMSUNG HD103SJ 1AJ100E4> ATA/ATAPI-8 SATA 2.x device
ada1: 953869MB (1953525168 512 byte sectors: 16H 63S/T 16383C)
ada2: <SAMSUNG HD103SJ 1AJ100E4> ATA/ATAPI-8 SATA 2.x device
ada2: 953869MB (1953525168 512 byte sectors: 16H 63S/T 16383C)

@Yampress

Zalezy jak uzywasz FreeBSD, ja tez przez dlugi czas nie widzialem potrzeby dla ZFS, ale jak juz zaczniesz, to nie chcesz wracac na zwykle systemy plikow, na ZFS masz gleboko rozmiary partycji, po prostu masz jedna poole i juz, a jak chcesz mozesz ograniczyc np /var/log na wszelki wypadek, ale kompresja, trzymanie kilku kopii pliku czy deduplikacja (na razie tylko w OpenSolaris) nie ma konkurencji w zadnym innym systemie plikow.

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-02-27 19:51:25)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#25  2010-02-27 21:15:07

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Tak z ciekawosci szukam na stronie nvidi driverow i jakiegos howto do instalacji na FreeBSD x64 i jakos nic nie widac (szukam w sekcji BETA)...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)