Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
czy ktoś umnie z was postawićć na debianie serwer coś podobnego do sbs-a windowsowego. Udało mi się już skonfigurować dhcp z dwiema kartami sieciowymi. od ok. 2 miesięcy męczyłem się z sambą a potem sambą i ldapem ale sypał mi błędami i na tym forum nikt nie wiedział jak pomóc. Przeinstalowałem system i teraz chcę wszystko od początku dobrze ustawić Próbowałem różnych poradników m.in.
http://pl.docs.pld-linux.org/uslugi_samba.html
http://banita.pl/konf/smbpdc.html
http://stary.dug.net.pl/faq/faq-3-246-Samba__LDAP__Debian.php
http://banita.pl/konf/smbfirewallunix.html
Nic nie działało. Znaczy samba się włączała ,ale przy próbie dodania stacji klienta pokazywało się okno logowania do domeny i po wpisaniu hasła i użytkownika błąd. Może znacie jakieś poradniki jak to zrobić? Tylko nie piszcie że w gogle jest bo już próbowałem i nie działa większość.A i problem miałem przy http://stary.dug.net.pl/faq/faq-3-246-Samba__LDAP__Debian.php w punkcie "Pobieramy i instalujemy mkntpwd' ponieważ w wypakowanym pliku nie było pliku mkntpwd tylko mkntpwd.h i mkntpwd.c i chyba to było przyczyną że z tego opiusu mi też nie działało.
Ostatnio edytowany przez sata11 (2010-02-19 02:20:36)
Offline
Nie będę odkrywczy, i wyjątkowo nie chce być złośliwy, ale zaglądnij na http://howtoforge.com Jest tam w grom świetnie napisanych poradników, tutoriali i innych, poza tym mają całkiem niezłe forum. Może tam coś znajdziesz.
Offline
Zajrzałem na http://howtoforge.com/openldap-samba-domain-controller-ubuntu7.10 i tam jest punkt podczas konfiguracji samby ,że ma nie pobierać ustawień WINS z DHCP ,a ja mam na debianie uruchomiony już dhcp i nie wiem czy wziąć tam yes??
Offline
sata11 napisał(-a):
...
http://banita.pl/konf/smbpdc.html
...
Nic nie działało. Znaczy samba się włączała ,ale przy próbie dodania stacji klienta pokazywało się okno logowania do domeny i po wpisaniu hasła i użytkownika błąd.
Akurat opis na banita.pl jest przejrzyście napisany, jeśli zrobiłeś dokładnie wg opisu to przy dołączaniu windows do domeny zostaniesz poproszony o hasło root-a (musi być wcześniej dodany do samby!). Tam w konfiguracji jest myk, bo skrypt dodający konta maszyn zakłada, ze jest utworzona grupa "machines". Potem logujesz się jako zwykły użytkownik.
Offline
Robiłem jeszcze raz ze strony http://banita.pl/konf/smbpdc.html al mam dalej taki sam błąd czyli "Lokalizacja sieciowa jest nieosiągalna."
Logi http://wyslijto.pl/plik/6tduxber1i
Offline
Witam. Poświęciłem jakiś czas na sambę i na dzień dzisiejszy działa dość dobrze. Napiszę w kilku krokach co wykonałem w kolejności, może się przyda. Serwer stawiałem na ubuntu 9.10 ale to prawie to samo no i dałem sobie spokój, na razie, z LDAP. Coś świrował z błędani. A i jeszcze jedno. Na mój rozum to te wszystkie tutoriale o sambie są trochę nieaktualne. Na tą chwilę instaluje się samba 3.4 i tak naprawdę po stronie windy żadnych konfiguracji nie robiłem a profile tworzą się i do win xp i do win vista. Do rzeczy:
1. Podczas instalacji utworzyłem osobne partycje /home, /profile, /install (łatwiej zakłada się quota, przynajnmiej dla mnie)
2. ........ instalacja i konfig ssh, dhcp, itp drobiazgów
3. apt-get install samba samba-doc samba-common
4. dodałem nowe grupy groupadd admin, groupadd uczniowie, groupadd nauczyciele (wydało sięgdzie stoi serwer)
5. mapowanie grup unixowych i windowsowych net groupmap add ntgroup="Domain Admins" unixgroup=admin (podobnie dwie pozostałe)
6. Jak słusznie zauważył mój przedmówca dla komputerów dodajęjeszcze jedną grupę groupadd machines
7. dodaję użytkowników samby:
useradd -s /bin/false -g uczniowie tomek - uczniowie to grupa wcześniej założona a tomek to użytkownik
mkdir /home/tomek /profile/tomek
chown tomek.uczniowie /home/tomek /profile/tomek
chmod 700 /home/tomek /profile/tomek
smbpasswd -a tomek - dodanie tomka do użytkowników samby z podaniem hasła.
8. dodałem jeszcze użytkownika root do samby:
smbpasswd -a root
I to wszystko w wielkim skrócie. podłączając komputer do domeny stacja dodaje się automatycznie do użytkowników i grupy machines. Przyłączanie może wykonać tylko root. Błąd przyłączenia powstawał również u mnnie ale właśnie z powodu braku konta machines, bądź błędów w smb.conf.
Pytanie przeniosłem do nowego wątku. Dzięki.
Ostatnio edytowany przez grzeskacz (2010-03-03 22:18:35)
Offline
@sata11 - a bez logowania do domeny widzisz zasoby samby? Sprawdź czy w windows masz uruchomioną usługę "przeglądarka komputerów" czy jakoś tak.
@grzeskacz - Pytanie powinno być w nowym wątku. Co do pytania jak bym użył expect http://pl.wikipedia.org/wiki/Expect
Offline
Witam.
Kilka dni wcześniej pisałem o udanych próbach z sambą a tu zonk. Może ktoś z was miał podobny problem a dotyczy tematu samby. Mianowicie:
Wszystko wykonuję wg wcześniejszego opisu, dodają się komputery do samby, użytkownicy są ok niby wszystko śmiga, quota ogranicza miejsca do folderów /home i profile ale :)
Co pewien czas podczas logowania do domeny otrzymuję komunikat że kontroler domeny jest niedostępny i nie można się zalogować. Jeszcze jedna próba - efekt ten sam. Jeszcze jedna próba i znowu brak kontrolera. Próba 4 i lgogowanie przeprowadzane jest prawidłowo.
Dziwne bo ciągle wpisuję tego samego usera i hasło, warunki techniczne się nie zmieniają a tu problem. O dziwo innym razem ten sam użytkownik zaloguje sięod razu a po jakimś czasie znowu muszę powtarzać logowanie kilka razy.
Może ktoś ma na to jakiś pomysł?
Pozdrawiam
Offline
Witam
Ja stawiałem Sambę w roli PDC i to głownie z oficjalnej dokumentacji Samba HOWTO - polecam.
Pamiętam, też jak sam miałem z tym problemy, problem tył poruszany na grupach dyskusyjnych np. http://www.mail-archive.com/debian-user-polish@list … msg32137.html
Offline