Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
ippo76 Arch w current ma wszystkie najnowsze paczki i z tego prostego powodu jest właśnie niestabilny. Nie wiem czy ktoś w ogóle testuje te paczki przed wrzuceniem do repo, chyba tylko sami użytkownicy po zainstalowaniu na własnych maszynkach.
I nie ma co tutaj narzekać gdyż to nie jest wina systemu tylko twoja, że nie doczytałeś i się dobrze nie zastanowiłeś do czego ci ten os jest, będzie potrzebny i czego oczekujesz.
Ostatnio edytowany przez raven18 (2010-02-11 09:37:44)
Offline
raven18 napisał(-a):
...
I nie ma co tutaj narzekać gdyż to nie jest wina systemu tylko twoja, że nie doczytałeś i się dobrze nie zastanowiłeś do czego ci ten os jest, będzie potrzebny i czego oczekujesz.
Uwierz mi, że bardziej chciałem przestrzec, niż narzekać. Warto - jak sam zauważyłeś - wiedzieć do czego ma być system. A że marg1emu idzie jak po grudzie z instalacją gentoo - takie odniosłem wrażenie - to wrzuciłem swoje 12 groszy...
Jeśli ktoś jest "informatykiem" czyli lubi grzebać w systemie, to ok, systemy testowe, czy niestabilne świetnie się do tego nadają. Ale jeśli dla kogoś komputer i OS jest narzędziem, a nie celem, to powinien się zainteresować wersjami stabilnymi.
Jeszcze zadanie sprostowania - w archu nie używałem repozytorium testing z najnowszymi paczkami ale względnie bezpiecznego core, extra i utility; o ile w przypadku xorga biorę winę na siebie, bo nie przeczytałem komunikatu (a skoro było ostrzeżenie, to znaczy że maintainer wiedział, że mogą być problemy) o tyle w przypadku PolicyKit i bluez będę się upierał, że paczki zostały wrzucone do głównego repozytorium na pałę, bo generalnie był szok, że się powywalały funkcjonalności, a na forum archowym pojawiły się workaroundy czyli prowizorki. Ale generalnie masz rację - to nie był system dla mnie, a uświadomiłem sobie to dopiero po trzecim bolesnym klapnięciu na dupę...
Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-02-11 09:56:18)
Offline
No no, ni tak znowu po grudzie :) Juz jestem blizyj jak dalij :)
Aktalizuje kompilator :)
Ale na pewno bez pomocy nie wygrzebalbym sie z ustawien make.conf package.use...
Offline
A to będzie jedyny system, czy masz jakąś alternatywę typu lenny? (O windę nie pytam :) )
Offline
Debiana zrobić dużo łatwiej wiec lepiej go zrobić po gentoo :)
Zainstaluje sobie chyba testinga tym razem Sida nie chce już :)
Zwłaszcza że jest nowe wydanie - z tego co wiem ilin instalował z obrazów i nie miał problemów z klawiaturą, więc może to jakiś odosobniony przypadek :)
Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-02-11 10:16:16)
Offline
marg1 napisał(-a):
i dodalem tam wpis:
Kod:
=sys-apps/portage-2.2_rc62
W ten sposób utkniesz na tej konkretnej wersji... portage wychodzi dosyć często.
ippo76 napisał(-a):
A to będzie jedyny system, czy masz jakąś alternatywę typu lenny?
Mam Gentoo unstable i Sida :)
marg1 napisał(-a):
Debiana zrobić dużo łatwiej wiec lepiej go zrobić po gentoo :)
Nie rozumiem Twojej "logiki"... Jakbyś miał Debiana, to Gentoo mógłbyś stawiać spokojnie spod niego, a nie zamiast tego męczyć się z tym livecd. I jeszcze jedno - Gentoo to rolling release, zarówno stable jak i unstable. Tu nie masz jakichś wydań co rok, dwa lata, itd. - w związku z tym stable się tak nie starzeje - jest na bieżąco rozwijany. Poza tym można też jechać na stable + pokaźny package.keywords :)
Offline
ArnVaker napisał(-a):
marg1 napisał(-a):
i dodalem tam wpis:
Kod:
=sys-apps/portage-2.2_rc62W ten sposób utkniesz na tej konkretnej wersji... portage wychodzi dosyć często.
A to powinienem ten wpis skrócić do:
=sys-apps/portage-2.2
?
Nie chce mi się w tej chwili stawiać debiana, a live cd uruchamiam z unetbotina z dysku więc chodzi bardzo szybko. Poza tym po instalacji Debiana nie mam netu, muszę aktualizować jądro itd. Nie mam na to ochoty. Stąd moja logika.
I niech już zostanie ta wersja rozwojowa, bo jak sobie pomyśle, że miałbym odmaskowywac poszczególne programy - grrrr!! :/
Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-02-11 14:54:18)
Offline
Nie to, że powinieneś - tak tylko nadmieniłem, żebyś pamiętał...
Może być tak:
=sys-apps/portage-2.2*
albo po prostu dla każdej wersji:
sys-apps/portage
Tak w ogóle, to można też wrzucać < > miast = a także wraz z nim.
Offline
Rozumiem, a mam jeszcze pytanie do aktualizacji kompilatora, jako że mam nowy system wystarczy użyć revdep-rebuild? Bo narazie wykonałem tylko pierwszy etap emerge -uav gcc i ta zmiana domyslnego i zabieram się dalej.
Ale chyba wystarczy, bo ja przecież nie mam nic jeszcze zainstalowane :)
Chociaż pisałeś że mam przekompilowywać całość nową wersją więc ok :D, czyli nie tak jak każą w podręczniku:
emerge -e system
ale tak jak Ty mówiłeś:
emerge -ave world
A w związku tym użycie pierwszej krótszej metody czyli revdep-rebuild w ogóle nie ma sensu? (zamiast przebudowywania świata :)
Pytam bo jest w tym podręczniku takie zdanie:
Jeśli użytkownik nie dokona do tego momentu żadnych zmian w swoim systemie, aktualizacja GCC nie będzie stanowiła dużego problemu. Podobnie jak przy zwykłej aktualizacji można wybrać tu jedną ze ścieżek, z tym że tutaj aktualizacje nie będzie tak problematyczna. Pierwsza metoda jest szybsza gdyż wykorzystuje narzędzie revdep-rebuild z pakietu gentoolkit, który przebudowuje tylko te pakiety, które są zlinkowane ze starymi bibliotekami.
i takie:
W związku z tym, że wszystkie te czynności są wykonywane tuż po świeżej instalacji systemu, nie trzeba przebudowywać całej kategorii world, ponieważ jego przebudowa zostanie dokonana przy okazji aktualizacji systemu. Część użytkowników mimo wszystko woli przebudować cały world zamiast tylko systemu, aby upewnić się, że zostaną przebudowane wszystkie pakiety bez wyjątku.
Ale zdaję się na Ciebie, jak całość to całość :)
ps ten podręcznik do najmłodszych chyba faktycznie nie należy :)
Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-02-11 16:35:33)
Offline
Przebudowanie świata w tym momencie ma sens, bo za jednym zamachem zmieniasz kompilator o całą wersję w górę, optymalizujesz wsio pod procesor, aktualizujesz cały świat/system do ~amd64, kompilujesz świat na nowych flagach USE i jeszcze portage 2.2 coś tam jęczy żeby przy przejściu na tę wersję przekompilować świat (nie pamiętam dokładnie o co chodziło). A tak poza tym na tym etapie @system i @world to prawie to samo ;) Puść mu jeszcze po zmianie fix_libtool_files.sh na starą wersję kompilatora i pokaż gcc-config -l
Edit:
marg1 napisał(-a):
ps ten podręcznik do najmłodszych chyba faktycznie nie należy :)
Zaktualizowano 29 grudnia 2009
Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-02-11 17:22:40)
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Puść mu jeszcze po zmianie fix_libtool_files.sh na starą wersję kompilatora i pokaż gcc-config -l
A to mam potem zmieniać na starą wersję?
Offline
Pokaż:
gcc-config -l
Offline
Sugeruję zmianę tytułu wątku na "Arnie stawia gentoo marg1emu" :)
A ja się przyznam, że postawiłem chyba stage3 (dawno to było) - bo do tego miejsca podręcznik był dla mnie zrozumiały. Ale na flagach USE wymiękłem - potrzymałem gentoo ze 2 tygodnie, aż dojrzałem do kasacji za pomocą gparted. Jak marg1emu się uda, to może ja się skuszę :)
Offline
ippo76 napisał(-a):
Jak marg1emu się uda, to może ja się skuszę :)
I będzie wątek "ippo76 stawia Gentoo"? ...
Potem przyjdzie czas na "raven18 stawia Gentoo" :) W ogóle zróbmy tu przedszkole Gentoo :P
Offline
Raczej "Arnie stawia gentoo ..." :)
Ja [nie/stety] nie będę na miejscu tych kropek, gentoo by mnie tylko spowalniał :]
Offline
E, no nie róbcie se jaj :)
Offline
A ty nie przesiaduj na forum tylko instaluj.
Offline
(chroot) ubuntu / # gcc-config -l [1] x86_64-pc-linux-gnu-4.3.4 *
Przekompilowuje llibtool/. Widac ze kompiluje sie juz ta wersja kompilatora.
Chociaz wczesniej mialem taki blad:
(chroot) ubuntu / # gcc-config x86_64-pc-linux-gnu-4.4.3 * gcc-config: Could not locate 'x86_64-pc-linux-gnu-4.4.3' in '/etc/env.d/gcc/' !
To nie wiem, ale wynika z tego ze nowy kompilator jest zainstalowany i domyslny :)
Edit:
Nie juz wiem co ja gadam, zle cos wpisalem zajrzalem do katalogu /etc/env.d/gcc i byl tam ten katalog :)
Teraz powtarzam kompilacje llibtool/:) juz jest ok :)
Pora przekompilowac swiat:)
Oto fragment kompilacji swiata:
checking for x86_64-pc-linux-gnu-g++ option to produce PIC... -fPIC checking if x86_64-pc-linux-gnu-g++ PIC flag -fPIC works... yes checking if x86_64-pc-linux-gnu-g++ static flag -static works... yes checking if x86_64-pc-linux-gnu-g++ supports -c -o file.o... yes checking whether the x86_64-pc-linux-gnu-g++ linker (/usr/x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld -m elf_x86_64) supports shared libraries... yes checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so checking how to hardcode library paths into programs... immediate appending configuration tag "F77" to libtool checking if libtool supports shared libraries... yes checking whether to build shared libraries... yes checking whether to build static libraries... yes checking for x86_64-pc-linux-gnu-gfortran option to produce PIC... -fPIC checking if x86_64-pc-linux-gnu-gfortran PIC flag -fPIC works... yes checking if x86_64-pc-linux-gnu-gfortran static flag -static works... yes checking if x86_64-pc-linux-gnu-gfortran supports -c -o file.o... yes checking whether the x86_64-pc-linux-gnu-gfortran linker (/usr/x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld -m elf_x86_64) supports shared libraries... yes checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so checking how to hardcode library paths into programs... immediate checking for x86_64-pc-linux-gnu-gcc... (cached) x86_64-pc-linux-gnu-gcc checking whether we are using the GNU C compiler... (cached) yes checking whether x86_64-pc-linux-gnu-gcc accepts -g... (cached) yes checking for x86_64-pc-linux-gnu-gcc option to accept ISO C89... (cached) none needed checking dependency style of x86_64-pc-linux-gnu-gcc... (cached) gcc3 checking whether to list both direct and indirect dependencies... no checking for Win32... no checking for working alloca.h... yes checking for alloca... yes checking for setresuid... yes checking dirent.h usability... yes checking dirent.h presence... yes checking for dirent.h... yes checking for unistd.h... (cached) yes checking sys/wait.h usability... yes checking sys/wait.h presence... yes checking for sys/wait.h... yes configure: creating ./config.status config.status: creating Makefile config.status: creating check/Makefile config.status: creating config.h config.status: executing depfiles commands === configuring in glib-1.2.10 (/var/tmp/portage/dev-util/pkgconfig-0.23/work/pkg-config-0.23/glib-1.2.10) configure: running /bin/sh ./configure '--prefix=/usr' '--build=x86_64-pc-linux-gnu' '--host=x86_64-pc-linux-gnu' '--mandir=/usr/share/man' '--infodir=/usr/share/info' '--datadir=/usr/share' '--sysconfdir=/etc' '--localstatedir=/var/lib' '--libdir=/usr/lib64' 'build_alias=x86_64-pc-linux-gnu' 'host_alias=x86_64-pc-linux-gnu' 'CFLAGS=-march=native -O2 -pipe' 'LDFLAGS=-Wl,-O1' 'CXXFLAGS=-march=native -O2 -pipe' --cache-file=/dev/null --srcdir=. checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for gawk... gawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking build system type... x86_64-pc-linux-gnu checking host system type... x86_64-pc-linux-gnu checking for style of include used by make... GNU checking for x86_64-pc-linux-gnu-gcc... x86_64-pc-linux-gnu-gcc checking for C compiler default output file name... a.out checking whether the C compiler works... yes checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of executables... checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether x86_64-pc-linux-gnu-gcc accepts -g... yes checking for x86_64-pc-linux-gnu-gcc option to accept ISO C89... none needed checking dependency style of x86_64-pc-linux-gnu-gcc... gcc3 checking for a sed that does not truncate output... /bin/sed checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep checking for egrep... /bin/grep -E checking for ld used by x86_64-pc-linux-gnu-gcc... /usr/x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld checking if the linker (/usr/x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld) is GNU ld... yes checking for /usr/x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld option to reload object files... -r checking for BSD-compatible nm... /usr/bin/nm -B
To chyba dowod, ze wszystko jak narazie jest ok :)
Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-02-12 13:03:26)
Offline
Tak powinno Ci zwrócić na tym etapie, nie wiem co kombinujesz z tymi kompilatorami...
gcc-config -l [1] x86_64-pc-linux-gnu-4.3.4 [2] x86_64-pc-linux-gnu-4.4.3 *
Offline
Zwrocilo mi [1] tylko :)
Offline
To nie zaktualizowałeś kompilatora, nadal masz 4.3.4.
Edit: Wrzuć
emerge --info
Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-02-12 13:09:29)
Offline
chroot) ubuntu / # emerge --info Portage 2.2_rc62 (default/linux/amd64/10.0/desktop, gcc-4.3.4, glibc-2.10.1-r1, 2.6.31-14-generic x86_64) ================================================================= System uname: Linux-2.6.31-14-generic-x86_64-AMD_Athlon-tm-_64_X2_Dual_Core_Processor_4200+-with-gentoo-1.12.13 Timestamp of tree: Wed, 10 Feb 2010 15:00:02 +0000 app-shells/bash: 4.0_p35 dev-lang/python: 2.6.4 sys-apps/baselayout: 1.12.13 sys-apps/sandbox: 2.2 sys-devel/autoconf: 2.63-r1 sys-devel/automake: 1.10.2 sys-devel/binutils: 2.18-r3 sys-devel/gcc: 4.3.4 sys-devel/gcc-config: 1.4.1 sys-devel/libtool: 2.2.6b virtual/os-headers: 2.6.30-r1 ACCEPT_KEYWORDS="amd64 ~amd64" ACCEPT_LICENSE="*" CBUILD="x86_64-pc-linux-gnu" CFLAGS="-march=native -O2 -pipe" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" CONFIG_PROTECT="/etc" CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/ca-certificates.conf /etc/env.d /etc/gconf /etc/sandbox.d /etc/terminfo /etc/udev/rules.d" CXXFLAGS="-march=native -O2 -pipe" DISTDIR="/usr/portage/distfiles" FEATURES="assume-digests distlocks fixpackages news parallel-fetch preserve-libs protect-owned sandbox sfperms strict unmerge-logs unmerge-orphans userfetch" GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org" LANG="en_US.UTF-8" LDFLAGS="-Wl,-O1" LINGUAS="pl" MAKEOPTS="-j3" PKGDIR="/usr/portage/packages" PORTAGE_CONFIGROOT="/" PORTAGE_RSYNC_OPTS="--recursive --links --safe-links --perms --times --compress --force --whole-file --delete --stats --timeout=180 --exclude=/distfiles --exclude=/local --exclude=/packages" PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp" PORTDIR="/usr/portage" SYNC="rsync://rsync.gentoo.org/gentoo-portage" USE="X a52 aac acl acpi alsa amd64 berkdb bluetooth branding bzip2 cairo cdr cli consolekit cracklib crypt cups cxx dbus dri dts dvd dvdr eds emboss encode evo fam firefox flac fortran gdbm gif gnome gpm gstreamer gtk hal iconv jpeg kde ldap libnotify mad mikmod mmx mng modules mp3 mp4 mpeg mudflap multilib ncurses nls nptl nptlonly ogg opengl openmp pam pcre pdf perl png ppds pppd python qt3support qt4 quicktime readline reflection samba sdl session spell spl sse sse2 ssl startup-notification svg sysfs tcpd thunar tiff truetype unicode usb vorbis wicd x264 xml xorg xulrunner xv xvid zlib" ALSA_CARDS="ali5451 als4000 atiixp atiixp-modem bt87x ca0106 cmipci emu10k1x ens1370 ens1371 es1938 es1968 fm801 hda-intel intel8x0 intel8x0m maestro3 trident usb-audio via82xx via82xx-modem ymfpci" ALSA_PCM_PLUGINS="adpcm alaw asym copy dmix dshare dsnoop empty extplug file hooks iec958 ioplug ladspa lfloat linear meter mmap_emul mulaw multi null plug rate route share shm softvol" APACHE2_MODULES="actions alias auth_basic authn_alias authn_anon authn_dbm authn_default authn_file authz_dbm authz_default authz_groupfile authz_host authz_owner authz_user autoindex cache dav dav_fs dav_lock deflate dir disk_cache env expires ext_filter file_cache filter headers include info log_config logio mem_cache mime mime_magic negotiation rewrite setenvif speling status unique_id userdir usertrack vhost_alias" ELIBC="glibc" INPUT_DEVICES="evdev" KERNEL="linux" LCD_DEVICES="bayrad cfontz cfontz633 glk hd44780 lb216 lcdm001 mtxorb ncurses text" LINGUAS="pl" RUBY_TARGETS="ruby18" USERLAND="GNU" VIDEO_CARDS="nvidia" Unset: CPPFLAGS, CTARGET, EMERGE_DEFAULT_OPTS, FFLAGS, INSTALL_MASK, LC_ALL, PORTAGE_COMPRESS, PORTAGE_COMPRESS_FLAGS, PORTAGE_RSYNC_EXTRA_OPTS, PORTDIR_OVERLAY
Faktycznie 4.3.4 dalej jest k...
Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-02-12 15:58:07)
Offline
Wrzuć
emerge -vp1 gcc
Offline
(chroot) ubuntu / # emerge -vp1 gcc These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild NS ] sys-devel/gcc-4.4.3 [4.3.4] USE="fortran gtk mudflap (multilib) nls nptl openmp (-altivec) -bootstrap -build -doc (-fixed-point) -gcj -graphite (-hardened) (-libffi) -multislot (-n32) (-n64) -nocxx -objc -objc++ -objc-gc -test -vanilla" 0 kB Total: 1 package (1 in new slot), Size of downloads: 0 kB
Offline