Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-01-26 19:40:18

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Ratujmy MySQL

MySQL to jedna z najpopularniejszych baz licencji typu open source. Znaczy to, że cały kod jest udostępniany itp., czyli jest darmowa. Jednak ma zostać ona przejęta przez firmę Oracle, która chce zmienić typ licencji. A to oznacza, że cała ta baza MySQL nie będzie już bezpłatna. Dlatego właśnie dzisiaj proszę was, abyście podpisali petycję przeciwko przejęciu bazy. 1 macie całą historię ładnie opisaną. A petycję znajdziecie pod tym 2. Tam trzeba podać tylko imię, nazwisko, kraj i swój email. Potem przyjdzie na waszą skrzynkę mail i trzeba tam będzie to wszystko potwierdzić. Nie powinno zająć to wam więcej niż minutkę. A dla nas to bardzo ważne. Dzięki.

Pozdrawiam i dziękuje

1. http://www.helpmysql.org/pl/theissue
2. http://www.helpmysql.org/pl/petition

Offline

 

#2  2010-01-27 07:22:29

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

Dla mnie ta cala petycja jest z dupy.
Oracle kupil Suna i jakim prawem inni maja miec pretensje "ok bierz sobie Sun'a ale bez MySQL". Sun gdyby nie zostal wykupiony przez Oracla padl by pewnie w przeciagu roku. Wiec tak czy owak MySQL byl na odstrzal. Zreszta jest tyle innych baz OpenSource, ze nie powinno to stanowic problemu w wyborze zammiennika. Dodatkowo darmowa wersja bazy jest bez wsparcia a nikt produkcyjnie nie postawi bazy bez supportu ale tu juz i tak trzeba zabulic kase.
Ja petycji na pewno nie podpisze bo dzieki Oracle Sun zacznie byc konkurencja na rynku co mnie bardzo cieszy.

Offline

 

#3  2010-01-27 11:06:54

  gson - Użytkownik

gson
Użytkownik
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2007-07-17

Re: Ratujmy MySQL

Zgadzam sie z przedmowca. Oracle przejmuje SUN'a i kropka. Baza jest OS wiec jak ktos tak bardzo jej potrzebuje w wersji "free as beer" to przeciez jest wersja open, jest juz wersja Montiego itd...

Takie protesty to tylko bicie piany...

Offline

 

#4  2010-01-27 12:19:20

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

Też mnie nie przekonuje ta petycja. Sun kupił więc jest jego. Trzeba było wcześniej myśleć a nie teraz twórca burzy się.


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#5  2010-01-27 13:03:32

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

Zniknie odwieczny problem "bo mysql zawsze już tam był" i ludzie zaczną używać postgresa :)

Offline

 

#6  2010-01-27 14:05:55

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Ratujmy MySQL

zlyZwierz napisał(-a):

i ludzie zaczną używać postgresa :)

Popieram. Mimo wszystko wielu osobom trochę problemów sprawiłaby zmiana licencji MySQL (jeśli to możliwe).

Offline

 

#7  2010-01-27 14:18:40

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Ratujmy MySQL

Jakiegokolwiek ogłoszenia o pracę bym nie czytał, dotyczącego administratorów, jednym z kluczowych wymagań jest obsługa sql, więc ja nie wiem, jak by to miało nagle zniknąć. Kompletnie się na tym nie znam, ale z ilości ogłoszeń w których to wymaganie się powtarza, można dojść do wniosku, że to chyba jest wszędzie.
Normalnie ta baza chyba urosła do rangi Windowsa wśród użytkowników domowych - biblia jakaś :)

Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-01-27 14:28:24)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#8  2010-01-27 14:35:18

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Ratujmy MySQL

marg1 napisał(-a):

jednym z kluczowych wymagań jest obsługa sql

SQL != MySQL. To nie jest jedyna baza danych.

Offline

 

#9  2010-01-27 14:37:50

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Ratujmy MySQL

No więc, właśnie. Głównie chodzi o MySQL - ja osobiście o żadnej innej nie słyszałem, aczkolwiek w ogóle nie poruszam się w tym temacie.


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#10  2010-01-27 15:04:26

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

A po co to ratować? Jak programiści będą chcieli to zrobią forka (Maria?). Tak więc sensu ratować tego nie ma. Chyba, że mowa o tej niedostępnej wersji komercyjnej.

Za MySQL polecam lepszy zastępnik: PostgreSQL
Różnice?
+ lepsza struktura logiczna projektu (podział kodu, mniej śmieci, mniejszy kod)
+ większe możliwości (największe z darmowych baz; w MySQL niektórych rzeczy się nie da)
+ prostota konfiguracji

Niech Oracle robi ze swoim co chce.

PS. MySQL to ma gdzieś możliwość wyłączenia demona poza zakillowaniem go? PostgresSQL ma ładną aplikację kontrolną.


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#11  2010-01-28 00:18:15

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Ratujmy MySQL

http://www.dobreprogramy.pl/Oracle-zakonczyl-przeje … sc,16265.html no i oracle skończyło kupowanie teraz będzie mogło zrobić ze swoimi nowymi produktami co chce. Mam nadzieje że wyjdzie to na dobre. Co do MySQL to w sumie ewentualna zmiana licencji zachęci mnie do poznania innej technologi które wg was są lepsze. Więc w sumie nie ma tego złego hehe ;)

Offline

 

#12  2010-01-28 17:44:32

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

tu nie chozi o zmiane licencji z GPL na inna (to zaowocowaloby/zaowocuje forkiem mysql na bazie ostatniej wersji GPL rozwijanym niezaleznie od Oracle) ... tylko chodzi o to ze teraz moznabylo kupic licencje na mysql pozwalajaca na uzwywanie go nie na GPL i byc moze tego nie bedzie ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#13  2010-01-29 10:07:22

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Ratujmy MySQL

NIC napisał(-a):

PS. MySQL to ma gdzieś możliwość wyłączenia demona poza zakillowaniem go? PostgresSQL ma ładną aplikację kontrolną.

nicu, może coś popsułeś w systemie? jak zrobię u siebie /etc/init.d/mysql stop to wszystkie procesy znikają


linux regd. user #248790

Offline

 

#14  2010-01-29 10:22:25

  gson - Użytkownik

gson
Użytkownik
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2007-07-17

Re: Ratujmy MySQL

Glegel ale z ciebie panikaz, tak miedzy nami na wewnetrznej konferencji SUN'a przedstawiciele Oracla zapowiedzieli ze zwieksza naklady na MySQL.

Jak mamy cos ratowac to osobiscie proponuje:
- server dug'a
- sardynki z puszek ;)
- lub open solarisa - na wsparcie tego supportu nie kupisz i o tym ani slowa

Oracle zapowiedzial dalsze wsparcie Solarisa i Linuxa...

//Edit: w kilku oficialnych komunikatach Oracle zapewnil wsparcie dla MySqli i Linuxa.
Linux do Solarisa ma sie tak jak MySLQ do Oraclowej bazy danych, jak chce oba zostwic to po co mu dokuczac?

Ostatnio edytowany przez gson (2010-01-29 11:09:12)

Offline

 

#15  2010-01-29 11:02:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ratujmy MySQL

debianus_userus napisał(-a):

Dla mnie ta cala petycja jest z dupy.
Oracle kupil Suna i jakim prawem inni maja miec pretensje "ok bierz sobie Sun'a ale bez MySQL". Sun gdyby nie zostal wykupiony przez Oracla padl by pewnie w przeciagu roku. Wiec tak czy owak MySQL byl na odstrzal. Zreszta jest tyle innych baz OpenSource, ze nie powinno to stanowic problemu w wyborze zammiennika. Dodatkowo darmowa wersja bazy jest bez wsparcia a nikt produkcyjnie nie postawi bazy bez supportu ale tu juz i tak trzeba zabulic kase.
Ja petycji na pewno nie podpisze bo dzieki Oracle Sun zacznie byc konkurencja na rynku co mnie bardzo cieszy.

W zasadzie tak.... należy jednak pamiętać - że każdy duży koncern próbuje zwalczać konkurencję dążąc do monopolu.

Udało się z mysql'em? - nikt się nie zbuntował? mniejsza konkurencja - zarabiamy o jakiś 1 miliard $ więcej.
To następny kierunek ataku - postgresql - czas wykonania - tak szybko - jak się da, i przy okazji też firebirda.

Jeśli Oracle w 2011 przejmie kontrolę nad postgresql, to też nikogo nie będzie obchodzić?
A jeśli do tego w 2012 albo 2014 przejmie Firebirda - to też będzie nieistotne?

Co do forków takich - jak MariaDB - to są to młode i słabe projekty, gdzie brakuje i potężnego zespołu programistów, i kasy.

Wiec , przymykając oko na to - ze jeden z ważniejszych projektów OpenSource - staje się (może powoli - może szybciej) komercyjny, czy ktoś może zagwarantować - że innych projektów nie spotka ten sam los?

I dlatego lekceważenie takich przejęć - trochę przypomina mi historię (wymyśloną) pewnego Żyda Icka z Krakowa.
W dniu 1 września 1939 - o 7 rano mama Icka włacza radio - i woła - Icek idź się zgłos do Wojska - Niemcy na Polskę uderzyli.
A Icek na to - mama - po co? goje gojów piorą - to co ja się mam wtrącać.......
Ciąg dalszy niech sobie każdy sam napisze - właśnie wczoraj była ważna rocznica - która może zakończyć taką historię.

I jedna wskazówka dotycząca Linuxa.
Jest około 600 dystrybucji, w tym 100 aktywnie rozwijanych.
Te 600 dystrybucji może korzystać z 3 pakietów biurowych - najważniejszy jest Openoffice, chyba 4 czy 5 przeglądarek internetowych - plus kilku bazujących na silniku firefoxa, jednego Gimpa, 3 systemów baz danych.

A żeby jakiś projekt Open Source zniknął - wystarczy go nie rozwijać przez kilka lat - albo rozwijać ze znacznie mniejszą intensywnością (co jest normalne przy zmianie takiej - jak Mysql => MariaDB).

Ale oczywiście z krajowego podwórka - kiedy France Telecom przejmował Tepsę, czy np. Vatenfall przejął GZE, a Stoen przejął Warszawski Zaklad Energetyczny - nikogo te historie niczego nie nauczyły.

Bo mnie owszem - TPSA - podwyżka abonamentu o 40%, Vatenfall m.in opłata za licznik z 2 zł na 7, a mój znajomy - który prowadził sklep mięsny - wiadomo lodówki -pewnego poranka  razem z rachunkiem miesięcznym na 1200 zł dostał informacje - o wejściu w życie nowej taryfy dla firm - za następny miesiąc - opłaty z 1200 wzrosły zaledwie na... 2300/mies.

Jakby mi ktoś zagwarantował - że mariaDB uciągnie dotychczasowy poziom Mysql'a, albo to - że PostgreSQl nigdy nie trafi do takiego koncernu - jak MS czy Oracle - to też bym miał gdzieś ta petycję.
Bo
Ale nikt mi takiej gwarancji dać nie może.

A jak ktoś twierdzi - ze "po co sobie głowę zawracać" czy "a po co to ratować" - to co ja mogę pomyśleć?
-czy ktoś kiedyś będzie mądry po szkodzie?
- a czy w tej chwili zrozumiał sytuację?

Na szczęście nie mam tego problemu.
W dziedzinie Mysql większym autorytetem jest Monty i Free Software Foundation.

I dlatego podpisałem tą petycje, podpisałem tez petycję dotycząca zablokowania cenzury internetu, także sprzeciwiająca się wprowadzeniu "francuskich" przepisów dotyczących technologii DRM ( ich wprowadzenie mogłoby na dzień dobry zdelegalizować bibliotekę libdvdcss2 - której niektórzy używają).

I jedna - czysto narodowa wycieczka: na całym świecie - narody, państwa, firmy, stowarzyszenia a nawet rodziny i pojedyncze osoby - pilnują swoich interesów - lepiej, niż pies kości.

A w Polsce - ludzi - kiedy nawet wiedzą - na czym ich interesy faktycznie polegają (takich jest jakieś 5 - 10%) - to, kiedy po cichu władza wprowadza różne regulacje - które mogą tym ludziom mocno utrudnić życie - to Ci - jakże Mądrzy Ludzie - kiedy zwrócić ich uwagę - wzruszają ramionami i mówią "a co mnie to obchodzi"

A potem są cholernie zdziwieni i wściekli, kiedy tak czy inaczej płacą za swoją "mądrość" całkiem konkretną kasę, lub płacą zdrowiem, czasem w inny sposób.

Ale jak kogoś stać na głupotę, - to niech płaci, jego sprawa.

To by było na tyle.

Pozdrawiam
;)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2010-01-29 11:58:40

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

Jacekalex napisał(-a):

W zasadzie tak.... należy jednak pamiętać - że każdy duży koncern próbuje zwalczać konkurencję dążąc do monopolu.

Oracle, IBM, HP to korporacje posiadajace swoj hardware, swoje systemy operacjne a nawet bazydanych i ich walka na rynku jest jak najbardziej dobra - bo oznacza to nowsze rozwiazania technologiczne za mniejsza kase. OpenSource nie ma co sie czuc zagrozony nikt nam nie zabierze Linuksa, Postgresa, Apacha etc. Sun rozdawal soft za free i jak wyszedl? Marnie. Dlatego aby nie znikł historyczny kawał UNIXa jakim jest Solaris trzeba było cos z tym zrobic. Znacznie gorsze ze wzgledu monopolu bylo by przejecie przez IBM Sun'a tu mozemy mowic o niebezpieczenstwie monopolu.

Offline

 

#17  2010-01-29 14:39:37

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Ratujmy MySQL

@Jacekalex co do sily tych forkow - jest mala bo nie ma motywacji aby byla duza (mysql jest obecnie na gpl) ... spojrz co stalo sie gdy xfree zmienilo licencje ...

IMHO projekt tej wielkosci i ilocsi userow co mysql nie zniknie bez sladu (nie moge sobie przypomniec aby jakis tak duzy projekt zniknol), owszem male projekciki (czesto osylujace wokol czegos wiekszego) pojawiaja sie i znikaja (nasowa mi sie analogia do do znikajacych i pojawiajacych sie czastek wirtualnych, ale to juz fizyka ...)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#18  2010-01-31 03:33:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ratujmy MySQL

To prawda - że mysql jest dużym projektem.

Ale faktem też jest - że każda firma - która dominuje na jakimś rynku - prawem niemal "grawitacyjnym" dąży do monopolu.

Kiedy Microsoft wydał wersję 3.11 windowsa (a później 95 i 98) - też nikt nie przuszczał - że w przyszłości pojawią się takie triki, jak DRM, zastrzeżone kodeki i tony innych "wspaniałych rozwiązań" które wyciągają ludziom kasę z kieszeni.

A tej chwili - używam Linuxa - ale płace podatki na urzędy - gdzie win$ króluje - chociaż w ogóle nie jest tam potrzebny.

A  czy projekt zniknie, czy nie? czy będzie miał w miarę stałą jakość - czy coraz gorszą?

Z dużych projektów - które są coraz słabsze - oscommerce na przykład, jeszcze niedawno były spore kłopoty z wersją na php5 (wersja 3.0 - która ma być zrobiona na php5 - to wieczna alfa) a wersja 2.2 - to przeróbka z php4 i ma sporo błędów.
A przecież to aplikacja nr.1 handlu internetowego (i dobry znajomy mysql'a).

Jeśli Monty i Free Software Foundation chcą bronić mysql'a - to ja im wierzę.

Sam tą petycje podpisałem ( i kilka innych), a kogo to nie obchodzi .....
- jego sprawa.

Pozdrawiam
;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-01-31 03:34:39)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)