Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-09-17 13:59:03

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Witam!
To mój pierwszy post w ogóle - więc witam Gang Debiana.

Po 'walce' z różnymi systemami na moim serwerze/routerze - od jakiegoś miesiąca stoi tam Debian ;] Jest chyba najwygodniejszy do maszyny przez ssh, ze względu na apt'a. Skonfigurowana jest tam Neostrada - i działa bardzo poprawnie i ładnie dzieli łącze przez iptables. Kabel leci do Switch, który rozsyła dalej 'internet'. Ale w czym rzecz.

Chodzi o to, że neostrada ma zmienne IP - wymusza to 'rozłączanie' usługi co 24 godziny. I niestety wiąże się to z rebootem komputera - gdyż 'firmware' do mojego modemu - Speedtouch 330 może być wgrane tylko raz po włączeniu systemu.

I teraz moje pytanie - czy istnieje skrypt - czy ktoś się spotkał, albo może naprowadzić, który będzie:
1. Wyłączał Neopstradę
2. Odłączał całe USB
3. Podłączał USB
4. Wgrywał Firmware i łączył od nowa

Potem taki skrypt powiedzmy do crontaba dodać na 00:02 codziennie - i po kłopocie.
Czy ktoś może mnie chociaż naprowadzić? Czego szukać, jakie rzeczy mam 'guglać' itp. ?

Pozdrawiam,
zavader


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

#2  2005-09-17 21:48:36

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

To co ja poradzę jest bardzo nieestetyczne, ale będzie skuteczne.

Wrzuć sobie do crontaba co 24 godziny reboot i po kłopocie.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2005-09-18 00:09:36

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Witam!
To mój pierwszy post w ogóle - więc witam Gang Debiana.

Po 'walce' z różnymi systemami na moim serwerze/routerze - od jakiegoś miesiąca stoi tam Debian ;] Jest chyba najwygodniejszy do maszyny przez ssh, ze względu na apt'a. Skonfigurowana jest tam Neostrada - i działa bardzo poprawnie i ładnie dzieli łącze przez iptables. Kabel leci do Switch, który rozsyła dalej 'internet'. Ale w czym rzecz.

Chodzi o to, że neostrada ma zmienne IP - wymusza to 'rozłączanie' usługi co 24 godziny. I niestety wiąże się to z rebootem komputera - gdyż 'firmware' do mojego modemu - Speedtouch 330 może być wgrane tylko raz po włączeniu systemu.

I teraz moje pytanie - czy istnieje skrypt - czy ktoś się spotkał, albo może naprowadzić, który będzie:
1. Wyłączał Neopstradę
2. Odłączał całe USB
3. Podłączał USB
4. Wgrywał Firmware i łączył od nowa

Potem taki skrypt powiedzmy do crontaba dodać na 00:02 codziennie - i po kłopocie.
Czy ktoś może mnie chociaż naprowadzić? Czego szukać, jakie rzeczy mam 'guglać' itp. ?

Pozdrawiam,
zavader

-----------------------------------------------------------
Nie reebot to brutalna sprawa. I trwa zbyt długo.
Lepiej jest zrobić tak:

1. /etc/init.d/networking stop (wyłącza sieć ewentualnie zrobić /etc/init.d/networking restart, ta opcja oczywiście odrazu restarttuje sieć )
2./etc/init.d/hotplug restart (to zrestartuje urządzenia hot-plug w tym właśnie usb)
nie wiem tylko o co biega z tym firmwarem bo nie bardzo kumam ten temat. Jak mi go przybliżysz to może coś poradze

pozdrawiam


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#4  2005-09-18 00:11:08

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

bo nie kumam dlaczego firmware może być wgrane tylko przy starcie systemu

pzdr


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#5  2005-09-18 01:01:51

  Zakrn - Członek DUG

Zakrn
Członek DUG
Skąd: Raba Wyżna
Zarejestrowany: 2005-08-08

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Mi działa normalnie. Gdy po 24 h rozłącza się neostrada, to robię pppd call neo i wszystko działa ok. Inna sprawa, iż poza tym rozłączyć ręcznie się nie potrafię - nawet wyjęcie wtyczki od modemu nie załatwia sprawy. Pomaga dopiero restart.

Offline

 

#6  2005-09-18 11:26:43

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Witam!
Myślałem o reboocie o określonej godzinie - ale ze względu na sesje ekg i irssi - jest to nieopłacalne ;]

Firmware może być wgrane tylko raz - tak jest zbudowany modem, że tylko raz może zostać mu wsadzone prze modem_run - inaczej wywala błędy i światełko na modemie ADSL zostaje pomarańczowe.

Dodam tylko, że korzystam z speedtouchconf'a --> http://speedtouchconf.sourceforge.net

Dlatgo myślałem, żeby całkowicie odłączać USB, żeby modem myślał, że system ładuje sie od nowa, i że można mu wrzucić firmware jeszcze raz.


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

#7  2005-09-18 21:56:34

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

no to odłaczenie usb nastąpi po /etc/init.d/hotplug stop

a potem w odpowiednim momencie zrobić /etc/init.d/hotplug start

PS nie wiem czy dobrze się rozumiemy bo nie mam niestety styczności z neo

pzdr


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#8  2005-09-19 18:00:48

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Witam ponownie ;]

No to troszke powalczyłem i efekt jest taki:
Po wyłączeniu hotpluga, modem gaśnie - i dobrze.
Natomiast po włączeniu - jak się zaświeci - i chce sie ponownie połączyć skryptem wywala mniej więcej:
Failed - usbcore: device is busy

No to pomyślałem, że po odłączeniu hotpluga wywale usbcore oraz speedtouch z modułów. Po wydaniu komend:
* rmmod speedtouch
* rmmod usbcore

Wywala mi ponownie:
Failed - usbcore: device is busy
Co ciekawe - to samo wrzuca po insmodzie. Nie wiem co robie nie tak - ale pewnie zapomniałem o jakims malutkim drobiazgu ;)


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

#9  2005-09-19 22:31:47

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

może to głupie pytanie ale akurat nie wiem jak to jest z modemem, bo jezeli chodzi o pena na usb to on go gdzieś montuje czy on czasem tymczasowo nie montuje tego urządzenia ?? wygląda dalej jakby było używane hmm pomyśle jeszcze


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#10  2005-09-22 10:41:19

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Re: Neostrada - 'reconnect' - HOW_TO ?

Ufff...
Chyba po prostu najprostsze rozwiązanie.
killall -9 pppd
sleep 10
pppd call adsl

TO mnie rozłącza i łączy ponownie z nowym IP. Rozwiązanie fajne - tylko że jest jeden malutki minusik. EKG - niestety jest jakieś ułomne i nie zauważa, że się połączyłem od nowa. Wygląda tak - jakbym był połączony - ale tak naprawdę nie jestem - i nie wiem jak to podejść.
Ma ktoś jakieś pomysły ?


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)