Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-01-01 16:23:04

  johnyjj2 - Użytkownik

johnyjj2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-18

ręczne partycjonowanie

Witam!

Instalator Debiana umożliwia albo stworzenie partycji ręcznie albo sam tworzy partycje, ale tylko wyrzucając wszystkie już istniejące, nie potrafi wykorzystać całej wolnej przestrzeni do automatycznego partycjonowania, tylko do ręcznego. Mam teraz tak (są partycje windowsowe):

SCSI1 (0,0,0) (sda) - 640.1 GB ATA WDC WD6400AAKS-6
nr 1    główna        52.4 GB        B    ntfs
nr 5    logiczna    262.1 GB        ntfs
    gł/log         325.6 GB     WOLNA PRZESTRZEŃ

W jaki sposób te partycje stworzyć? Pytam, bo wcześniej miałem jeszcze partycje z niedziałającej instalacji Ubuntu, czyli gotowe były wszystkie partycje potrzebne dla Linuksa, a nie potrafił sobie poradzić z ich wykorzystaniem pod instalację Debiana. Przede wszystkim nie bardzo wiem, jakie flagi mam ustawić i która partycja ma być aktywna. W zasadzie to potrzebne są dwie partycje - swap (zakładam, że 3GB swapa przy trzech giga RAMu to dobra opcja) i ext3. Za to nigdy nie wiedziałem, gdzie jak i czy trzeba zrobić małą partycję ext3 do bootowania. Dawno temu, na starym sprzęcie instalowałem Red Hata i coś pamiętam, że bootloader musiał być przed którymś cylindrem dysku, bo tylko pierwszych ileś tam giga dysku BIOS widział przy uruchamianiu kompa. Nie wiem, czy dalej taki problem istnieje, czy też może teraz być bootloader gdziekolwiek. A nawet nie jestem pewien, czy musi być bootloader, czy nie jest czasem tak, że pliki bootloadera znajdują się na partycji ext3 z systemem i tym samym potrzebne są tylko jedna ext3 i jeden swap, bez żadnego dodatkowego ext3 dla bootloadera.

Pozdrawiam!

Offline

 

#2  2010-01-01 16:41:32

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: ręczne partycjonowanie


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2010-01-01 17:28:32

  johnyjj2 - Użytkownik

johnyjj2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-18

Re: ręczne partycjonowanie

Dzięki za odpowiedź!

Jeżeli chcemy zainstalować kilka systemów linuksowych warto również /boot/ umieścić na innej partycji i współdzielić ją — łatwiej wtedy skonfigurować program rozruchowy dla kilku systemów (z drugiej strony może się pojawić problem, gdy jądra dwóch systemów będą posiadały dokładnie taką samą nazwę), pamiętaj tylko, żeby program rozruchowy zainstalować tylko w jednym systemie.

1. W dalszym ciągu nie wiem, czy boot jako osobna partycja musi być umieszczony na początku dysku, czy może być w dowolnym miejscu.
2. Czy mając jako drugi system Ubuntu 9.10 będzie problem z nazwami kernela? I dlaczego niby muszę mieć dwa swapy, jeśli chcę móc hibernować systemy?
3. No a jeśli będzie miał jakiś problem z wykryciem Windowsów, to jaki plik trzeba by edytować, żeby poinformować GRUBa, że Windowsy znajdują się na takiej, a nie innej partycji? I jak edytować ten plik, skoro partycję /boot umieszczę na osobnej partycji?

Po ustaleniu rozmiaru wybieramy rodzaj nowej partycji (podstawowa lub logiczna)

To która ma być podstawowa, a która logiczna?

W poniższym przykładzie konfigurujemy partycję /home/, więc wybieramy tę pozycję na liście i naciskamy Enter.

No a mając /home na tej samej partycji, co resztę systemu, co mam wybrać?

W tym miejscu możemy określić procentową liczbę miejsca zarezerwowanego tylko dla administratora systemu

Czyli najlepiej na zero procent ustawić? Bo nie widzę powodu, żeby administratorowi rezerwować miejsce.

Następnie instalator poprosi o podanie danych serwera pośredniczącego (proxy) — jeśli z takowego nie korzystamy, zostawiamy to pole puste — po czym pobierze z serwera dane o dostępnych pakietach.

A skąd mogę się dowiedzieć, czy używam serwera proxy?

skonfigurować połączenie DHCP z podaniem nazwy serwera DHCP, co jest wymagane w niektórych sieciach
skonfigurować sieć ręcznie, z podaniem adresu IP, maski sieci, bramy sieciowej i adresów serwerów DNS

Mam kartę WiFi na USB, mam nadzieję, że ją wykryje.
Nazwa serwera DHCP, czyli to co wyświetla windowsowy ipconfig /all jako 192.168.1.254?

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez azhag (2010-01-01 18:05:13)

Offline

 

#4  2010-01-01 19:30:27

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: ręczne partycjonowanie

johnyjj2 napisał(-a):

1. W dalszym ciągu nie wiem, czy boot jako osobna partycja musi być umieszczony na początku dysku, czy może być w dowolnym miejscu.
2. Czy mając jako drugi system Ubuntu 9.10 będzie problem z nazwami kernela? I dlaczego niby muszę mieć dwa swapy, jeśli chcę móc hibernować systemy?
3. No a jeśli będzie miał jakiś problem z wykryciem Windowsów, to jaki plik trzeba by edytować, żeby poinformować GRUBa, że Windowsy znajdują się na takiej, a nie innej partycji? I jak edytować ten plik, skoro partycję /boot umieszczę na osobnej partycji?

Ad 1. Nie ma specjalnej różnicy. Choć niektórzy uważają, że najlepiej jakby był na początku.
Ad 3. W starym GRUB-ie to /boot/menu.lst. W GRUB 2... właściwie nie wiem, nie rozgryzałem go jeszcze. Możesz normalnie edytować, oczywiście jeżeli partycja jest podmontowana.

johnyjj2 napisał(-a):

To która ma być podstawowa, a która logiczna?

W GNU/Linuksie chyba nie ma różnicy.


johnyjj2 napisał(-a):

No a mając /home na tej samej partycji, co resztę systemu, co mam wybrać?

Nic. To był tylko przykład montowania dodatkowej partycji w którymś katalogu.

johnyjj2 napisał(-a):

Czyli najlepiej na zero procent ustawić? Bo nie widzę powodu, żeby administratorowi rezerwować miejsce.

Na partycji głównej dobrze coś zarezerwować. W /home/ uważam, że nie ma sensu — root nie powinien nic tam trzymać, w innych też nie ma — właściwie nikt poza rootem nie powinien nic tworzyć.

johnyjj2 napisał(-a):

A skąd mogę się dowiedzieć, czy używam serwera proxy?

Nie wiem. Ale jeśli nic o proxy nie wiesz, to najpewniej nie używasz.

Na resztę pytań muszą odpowiedzieć inni, nie czuję się kompetentny.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)