Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Chodzi mi takie coś po głowie.
Ma już skonfigurowane tak że łączy się klient po pppoe do serwera. Połączyć może się kilka razy na ten sam login i hasło i dostaje jeden IP. Mnie interesuje coś takiego:
Mam zapisane w pliku że dany użytkownik może się z jednego loginu i dostanie odpowiednie IP, a jak będzie więcej ilość połączeń z loginu to dostaję jakiś błąd.
Dodatkowo jak można ustawić szybkość połączenia w trakcie inicjalizacji połączenia zależne jak klient może dostać maks łącza?
Ostatnia rzecz to czy można odczytać MAC komputera podczas inicjalizacji połączenia?
Offline
Ostatnia rzecz to czy można odczytać MAC komputera podczas inicjalizacji połączenia?
Twój własny skrypt /etc/ppp/ip-up.d/ może to zrobić, korzystając ze zmiennych środowiskowych. Całkiem sporo ich pppoe ustawia. Listę wygenerujesz sobie korzystając np. z set/export ($IFNAME chyba, ale nie pamiętam dokładnie)
Dodatkowo jak można ustawić szybkość połączenia w trakcie inicjalizacji połączenia zależne jak klient może dostać maks łącza?
Wydaje mi się że możesz to zrobić tylko za pomocą odpowiedniej qdisc na interfejsie.
Dalej to nie bardzo rozumiem :-)
Ostatnio edytowany przez urug (2009-11-17 22:44:45)
Offline
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. W /etc/ppp/ip-up mam dostępne 6 zmiennych jak i coś takiego jak PPPD_PIN.
Co do qdisc to chyba chodzi o ustawienie na interfejsie prędkości zamiast 100MB to żeby dzialało np z 6MB ale te dane są pobierane z pliku zależne od loginu.
Ale najważniejsze dla mnie by było umożliwić logowanie dla wszystkich tylko raz na raz, a jak ktoś się próbuje połaczyć drugi raz z tym samym czasie i tym samym loginem dostaję odmowę.
Offline
W katalogu /etc/ppp/ip-up.d możesz sobie utworzyć skrypt jakiś, następnie w nim wykorzystać zmienną środowiskową "MACREMOTE", która zawiera w sobie adres MAC komputera który się łączy, np. "echo $MACREMOTE" >> /var/log/pppoe.log
Przepraszam za to IFNAME, chyba w trakcie pisania tej odpowiedzi przestawiły mi się w głowie wyrazy :-P
Co do kolejnych pytań, to niestety nie potrafię Ci pomóc. . Ograniczam transfer kierując ruch z wszystkich ppp na interfejs ifb, a tam już standardowo htb.
A kilka połączeń na 1 loginie i haśle, sam raz miałem ten problem - ale później jakoś mi umknęło. Jeśli dowiesz się jak to rozwiązać to daj znać, przyda się :-)
Ostatnio edytowany przez urug (2009-11-17 23:33:30)
Offline
Był kiedyś opis instalacji i pewnie konfiguracji rp-pppoe na DUG'u by BiExi
http://stary.dug.net.pl/texty/pppoe.pdf
Ostatnio edytowany przez urug (2009-11-18 23:21:32)
Offline
Tu masz naowsza wersje
http://dug.net.pl/tekst/73/konfiguracja_prostego_serwera_pppoe/
Co do ograniczenia sesji to pewnie musial bys spiac ten koncentrator PPPoE z Radiusem :]
Offline
Nie, nie korzystam z radiusa. A co do tych zmiennych środowiskowych, to sam szukałem - i nie znalazłem. Także przetestowałem sobie te co były i mniej więcej wyciągnąłem IP, interfejs, MAC i kilka innych przydatnych informacji. Logi zapisywane przez pppoe są cholernie nieczytelne, a tak sobie je uzupełniam jednolinijkowymi wpisami.
Offline