Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-12 12:50:10

  kondzio14 - Użytkownik

kondzio14
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-14

[C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

Wiem, że wiele książek/kursów krzyczy na temat pisania w C (często mieszając z C++) tylko problem w tym, że każda inaczej. Zatem...

1. Jakie rozszerzenie pliku powinien mieć kod napisany w C (.c czy może być to równie dobrze .cc lub .cpp - w czym tkwi różnica)?
2. W kursach różnych są różnie dołączane pliki nagłówkowe z rozszerzeniami .h lub nie ... Ja mam wersję kompilatora 4.3.3-9, jakich powinienem używać?

Offline

 

#2  2009-10-12 15:51:55

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

1. w jezyku C rozszerzeniem jest .c w jezyku C++ jest to .cc lub .cpp (raczej bez wiekszej roznicy) ... gcc na podstawie rozszerzenia rozpoznaje jaki to jezyk i odpala odpowiedni kompilator (C albo C++) ... mozna mu to wskazac recznie lub uzywac g++ (wtedy rozszerzenie nie ma znaczenia)
2. rozszerzenie pliku naglowkowego ktory Ty tworzysz nie ma zadnego znaczenia ... przyjelo sie ze jest to .h ... wyjatkiem jest biblioteka standardowa C++ (nie C) ktora uzywa plikow bez rozszerzen


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2009-10-12 17:34:31

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: [C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

Aktualnie w C++ odchodzi się od wypisywania bibliotek z rozszerzeniami - używa się ostream zamiast iostream.h, cmath zamiast math.h itd.
Na ogół bibliotek o nazwach *.h "zamienia się" na biblioteki c*


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#4  2009-10-12 18:14:50

  kondzio14 - Użytkownik

kondzio14
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-14

Re: [C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

Okay, już rozumiem. Przepisuję sobie pewien program z C na C++ teraz i mam kłopot z jednym wierszem... mianowicie:

Kod:

printf( "%*c", wartosc - i, ' ' );

Jak to zamienić na "cout"? W ogóle nie rozumiem co oznacza zapis "%*c" i jak go wykorzystać w "cout". Pomoże ktoś?

Ostatnio edytowany przez kondzio14 (2009-10-12 18:15:04)

Offline

 

#5  2009-10-12 18:18:12

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: [C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

Kod:

cout << wartosc - i << endl;

a ten zapis... hmmm %c to zmienna typu char %*c to może tablica? Zgaduje dawno nie pisałem w C.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#6  2009-10-12 19:39:35

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [C] różne wersje nagłówkowe i rozszerzenie pliku

to powoduje wypuisanie "wartosc - i" razy spacji ... IMHO konstrukcja dosc potworna (malo czytelna)

* w napisie %*x oznacza iz precyzje podaje argument a %c to jest wypisanie znaku ascii odpowiadajacego podanej wartosci numerycznej ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)