Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-06 14:47:19

  krauza - Nowy użytkownik

krauza
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-06

Samba i aplikacje dosowe

Witam,
nie znalazłem nigdzie rozwiązania mojego problemu więc postanowiłem zadać pytanie Wam, posiadam w pracy serwer z debianem na którym trzymam stare aplikacje dosowe przeniesione z serwera novellowego. Przebrnąłem przez konfigurację samby na potrzeby takowych aplikacji i działają bardzo ładnie natomiast pojawił się problem w wyświetlaniu polskich znaków w tychże aplikacjach, Debian spolszczony, local wyrzuca mi kodowanie pl_PL.UTF8. W pliku smb.conf, w sekcji global mam następujące ustawienia dotyczące kodowania:

Kod:

charset set = ISO8859-2
client code page = 852
unix charset = UTF8
dos charset = CP852
display charset = UTF8

Z tego co czytałem to większość tych wpisów odpowiada za kodowanie nazw plików w udostępnieniach itp. natomiast nie wiem jak ustawić polskie kodowanie w samej aplikacji dosowej. Koncówki mam skonfigurowane raczej poprawnie, kopia tej samej aplikacji na novellu posiada polskie znaczki, m.in. zmieniałem pliki config.nt i autoexec.nt (winXP) oraz dogrywałem pliki KEYBPL, EGAPL.
Sambę posiadam w wersji trzeciej.
Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Offline

 

#2  2009-10-06 15:55:40

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Samba i aplikacje dosowe

Kiedyś męczyłem się ale programy były udostępnione na WIn XP Pro. Pic polegał na odpowiednim skonfigurowaniu skrótu jak i załadowaniu jakiejś biblioteki do obsługi polskich znaków.

Offline

 

#3  2009-10-06 21:40:15

  rulezdc - Członek DUG

rulezdc
Członek DUG
Skąd: Tarnowskie Góry
Zarejestrowany: 2007-05-22

Re: Samba i aplikacje dosowe

Dobrze djjanek pisze, ja to zlatwiam tak, ze tworze skrypt bat w ktorym laduje pliki KEYBPL i EGAPL plus dla niektorych programow ogonki.com
i we wszystkich progsach nie ma problemu z ogonkami

Offline

 

#4  2009-10-06 22:07:06

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Samba i aplikacje dosowe

rulezdc napisał(-a):

Dobrze djjanek pisze, ja to zlatwiam tak, ze tworze skrypt bat w ktorym laduje pliki KEYBPL i EGAPL plus dla niektorych programow ogonki.com
i we wszystkich progsach nie ma problemu z ogonkami

Jak mnie pamięć nie myli to tak właśnie zrobiłem ale to było dawno :) dobry sposób. Mój program jeszcze jakoś Mazovia czy jakoś tak potrzebował.

Offline

 

#5  2009-10-07 07:48:06

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Samba i aplikacje dosowe

Nie wiem czy to ma znaczenie ale ja kja miałem u siebie na serwerze programy dos-owe to nbie miałem UTF-a ustawionego tylko na iso polskie znaki. (utf to już chyba win nie dos) Dodatkowo ustawienia w plikach *.bat lub *.sys

Offline

 

#6  2009-10-07 11:45:40

  krauza - Nowy użytkownik

krauza
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-06

Re: Samba i aplikacje dosowe

Zgadza się, pliki KEYBPL i EGAPL mam ładowane w autoexec'u (autoexec.nt w winXP, autoexec.bat na końcówkach z win98 dodatkowo ustawienia baz i buforów w config.sys/.nt) ale mimo to nie mam polskich znaków może faktycznie UTF8 ma znaczenie spróbuję zmienić na ISO może coś zmieni.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi, odezwę się jak sprawdzę to ISO

Offline

 

#7  2009-10-08 11:49:30

  krauza - Nowy użytkownik

krauza
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-06

Re: Samba i aplikacje dosowe

Witam,
rozwiązanie problemu było banalne i szczerze mówiąc nie rozumiem skąd takie działanie, mianowicie celem sprawdzenia aplikacji dosowych o których pisałem wcześniej uruchamiałem je w oknie i wtedy nigdy nie było w nich polskich znaków natomiast uruchamiając te aplikacje w trybie pełnoekranowym i układem kolumn/wierszy odpowiedniego dla tego trybu mam polskie znaki (w novellu były zawsze). Nie wiem może jakiś niedoedukowany jestem ale nie wiem dlaczego tak się dzieje. Gdyby ktoś znał odpowiedź to możecie napisać w wątku bo jestem ciekaw. W każdym razie problem rozwiązany (ISO nie miało znaczenia, działa na UTF8)
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)