Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-09-10 20:41:27

  Khamell - Użytkownik

Khamell
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-24

rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Witam! Jakiś czas testowałem u siebie na komputerze kartę graficzną nvidii. Instalacja sterowników do tegóż Geforce'a nie była dla mnie problemem. Jednakże powrót do Ati radeona okazał się bolesny. Zrozpaczony postanowiłem skorzystać z opisu instalacji sterowników właśnościowych znajdującego się pod tym adresem: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_kart_graficznych_ATI. Wynik tego eksperymentu jest taki, że po uruchomieniu komputera obraz jest tak rozmazany, że nie mogę już kompletnie nic zrobić. Chciałbym powrócić do wolnych steroników ati, jednakże nie mam pojęcia jak to zrobić korzystając z konsoli odzyskiwania. Co mam podać, byście mogli mi pomóc? Z góry dziękuję za każdą okazaną życzliwość. P.S. Korzystam z Ubuntu 9.04.

Offline

 

#2  2009-09-10 20:50:14

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Wyedytuj plik /etc/X11/xorg.conf  tam zmień driver na ati bądź radeon (nie wiem na którym ta karta bedzie dzialac)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2009-09-10 21:41:55

  Khamell - Użytkownik

Khamell
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-24

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Dopisałem w sekcji "device" Driver "ati". Uruchomiłem ponownie, wysypał się, zaglądam do tego pliku spowrotem i tego wpisu nie ma. Zrzut ekranu z folderu X11.

http://www.speedyshare.com/707888328.html

Czy system może korzystać z innego pliku niż xorg.conf, np któregoś z tych, co widać na zrzucie? Czy mógłbym przeinstalować sterowniki korzystając z Ubuntu boot cd?

Gwoli wyjaśnienia: zrzut ekranu zrobiłem korzystając z  ubuntu live cd.

Ostatnio edytowany przez Khamell (2009-09-10 21:53:16)

Offline

 

#4  2009-09-11 00:43:26

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Ostatnio z NIC'iem męczyliśmy się nad instalacją otwartych sterowników w najnowszej wersji i do tego tak, by uzyskać akcelerację 3D. Mały how-to z tej operacji dostępny jest pod tym linkiem: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=14854. Oczywiście tyczy się to sterowników RadeonHd. Może Twoja karta jest na odpowiednim chipsecie, więc się na nie załapiesz:-) Tutaj jest strona sterowników: http://www.x.org/wiki/radeonhd. Listę sterowników do danych kart można sprawdzić w repozytorium. Wklep w konsoli:

Kod:

aptitude search xserver xorg | grep video

Mnie zwraca to taki oto wynik:

Kod:

v   xserver-xorg-video-2            -                                           
p   xserver-xorg-video-all          - the X.Org X server -- output driver metapa
i A xserver-xorg-video-apm          - X.Org X server -- APM display driver      
i A xserver-xorg-video-ark          - X.Org X server -- ark display driver      
p   xserver-xorg-video-ati          - X.Org X server -- ATI display driver wrapp
p   xserver-xorg-video-ati-dbg      - X.Org X server -- ATI display driver wrapp
i A xserver-xorg-video-chips        - X.Org X server -- Chips display driver    
i A xserver-xorg-video-cirrus       - X.Org X server -- Cirrus display driver   
i A xserver-xorg-video-cyrix        - X.Org X server -- Cyrix display driver    
i A xserver-xorg-video-dummy        - X.Org X server -- dummy display driver    
i A xserver-xorg-video-fbdev        - X.Org X server -- fbdev display driver    
i A xserver-xorg-video-glint        - X.Org X server -- Glint display driver    
i A xserver-xorg-video-i128         - X.Org X server -- i128 display driver     
p   xserver-xorg-video-i740         - X.Org X server -- i740 display driver     
p   xserver-xorg-video-i810         - X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display
p   xserver-xorg-video-imstt        - X.Org X server -- IMSTT display driver    
i A xserver-xorg-video-intel        - X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display
p   xserver-xorg-video-intel-dbg    - X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display
p   xserver-xorg-video-ivtv         - X.Org X server -- IVTV display driver     
p   xserver-xorg-video-ivtv-dbg     - X.Org X server -- IVTV display driver (deb
i A xserver-xorg-video-mach64       - X.Org X server -- ATI Mach64 display drive
p   xserver-xorg-video-mach64-dbg   - X.Org X server -- ATI display driver (debu
i A xserver-xorg-video-mga          - X.Org X server -- MGA display driver      
i A xserver-xorg-video-neomagic     - X.Org X server -- Neomagic display driver 
p   xserver-xorg-video-nsc          - X.Org X server -- NSC Geode GX1 display dr
i A xserver-xorg-video-nv           - X.Org X server -- NV display driver       
i A xserver-xorg-video-openchrome   - X.Org X server -- VIA display driver      
i A xserver-xorg-video-r128         - X.Org X server -- ATI r128 display driver 
p   xserver-xorg-video-r128-dbg     - X.Org X server -- ATI r128 display driver 
i A xserver-xorg-video-radeon       - X.Org X server -- ATI Radeon display drive
p   xserver-xorg-video-radeon-dbg   - X.Org X server -- ATI Radeon display drive
p   xserver-xorg-video-radeonhd     - X.Org X server -- AMD/ATI r5xx, r6xx displ
p   xserver-xorg-video-radeonhd-dbg - X.Org X server -- AMD/ATI r5xx, r6xx displ
i A xserver-xorg-video-rendition    - X.Org X server -- Rendition display driver
i A xserver-xorg-video-s3           - X.Org X server -- legacy S3 display driver
i A xserver-xorg-video-s3virge      - X.Org X server -- S3 ViRGE display driver 
i A xserver-xorg-video-savage       - X.Org X server -- Savage display driver   
i A xserver-xorg-video-siliconmotio - X.Org X server -- SiliconMotion display dr
i A xserver-xorg-video-sis          - X.Org X server -- SiS display driver      
i A xserver-xorg-video-sisusb       - X.Org X server -- SiS USB display driver  
i A xserver-xorg-video-tdfx         - X.Org X server -- tdfx display driver     
i A xserver-xorg-video-tga          - X.Org X server -- TGA display driver      
i A xserver-xorg-video-trident      - X.Org X server -- Trident display driver  
i A xserver-xorg-video-tseng        - X.Org X server -- Tseng display driver    
i A xserver-xorg-video-v4l          - X.Org X server -- Video 4 Linux display dr
i A xserver-xorg-video-vesa         - X.Org X server -- VESA display driver     
i A xserver-xorg-video-vga          - X.Org X server -- VGA display driver      
p   xserver-xorg-video-via          - X.Org X server -- VIA display driver (dumm
i A xserver-xorg-video-vmware       - X.Org X server -- VMware display driver   
i A xserver-xorg-video-voodoo       - X.Org X server -- Voodoo display driver

Do wyboru, do koloru :-)

Teoretycznie chrootując się można zrobić 'myk' z instalacją, ale to niepotrzebna kombinatoryka. Lepiej uruchomić system w trybie single user i z konsoli je zainstalować :-)

Oczywiście po instalacji trzeba dodać w xorg.conf odpowiedni wpis, by było wiadomo jakie sterowniki mają zostać użyte. U mnie wygląda to tak:

Kod:

Section "Device"
        ### Available Driver options are:-
        ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False",
        ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz"
        ### [arg]: arg optional
        #Option     "NoAccel"                # [<bool>]
        Option     "AccelMethod"            # [<str>]
        #Option     "offscreensize"          # [<str>]
        #Option     "SWcursor"               # [<bool>]
        #Option     "ignoreconnector"        # [<str>]
        #Option     "forcereduced"           # [<bool>]
        #Option     "forcedpi"               # <i>
        #Option     "useconfiguredmonitor"     # [<bool>]
        #Option     "HPD"                    # <str>
        #Option     "NoRandr"                # [<bool>]
        #Option     "RRUseXF86Edid"          # [<bool>]
        #Option     "RROutputOrder"          # [<str>]
        #Option     "TVMode"                 # [<str>]
    Identifier  "Card0"
    Driver      "radeonhd"
        Option      "DRI"
    VendorName  "ATI Technologies Inc"
    BoardName   "Radeon X1200 Series"
    BusID       "PCI:1:5:0"
EndSection

I wiadomo już, że zostają użyte sterowniki RadeonHd :-)

System korzysta z pliku xorg.conf. Sądzę, iż jeśli nie jest to jakiś stary radeon sprzed paru lat (np. 5-6), załapiesz się na RadeonHd. Podejrzewam, że jest troszkę nowszą kartą, bo jeśli wysypuje się na "ati", to widocznie to nie ten sterownik. Sam to kiedyś testowałem i wynik był ten sam co u Ciebie :-) Ew. może sterownik xserver-xorg-video-radeon - nie wiem, musisz sam najlepiej wiedzieć, jaką masz kartę.

Post ten jest moimi prywatnymi przemyśleniami, więc może odbiegać troszkę od faktycznego stanu rzeczy. Dlatego jeśli gdzieś się mylę, proszę mnie poprawić.

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-11 00:48:04)

Offline

 

#5  2009-09-11 07:42:23

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Pokaż lepiej zamiast zrzutu wynik polecenia

Kod:

cat /etc/X11/xorg.conf

Jeśli w xach niewiele umiesz zrobić to za pomoca ctr +alt + F2 przełacz się na drugą konsolę tekstową i działaj.

Ostatnio edytowany przez ilin (2009-09-11 07:43:44)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#6  2009-09-11 08:40:52

  Khamell - Użytkownik

Khamell
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-24

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Mój xorg.conf:

Kod:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor        "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
EndSection

Czy dobrze wydaje mi się, że ten plik jest automatycznie generowany i moja zmiana w nim nic nie da? Jak już wcześniej pisałem. Wprowadziłem w Section "Device" wpis Driver "ati" i ten wpis znikł. Jusko, próbowałem tą metodą i miałem jakiś problem z wersją...a sterowniki pobierałem pod moją kartę na stronie ati.

Offline

 

#7  2009-09-11 09:04:38

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Nie sądzę aby był automatycznie generowany.

Choć w ubuntu wszystko jest możliwe :)

Wygeneruj sobie nowy i zobzcz co będzie.

Musisz to zrobić przy wyłaczonych xach.


Kod:

/etc/init.d/gdm stop

Za pomoca ctr+alt+F2  przełaczasz się na drugą konsolę.

Teraz

Kod:

X -configure

Teraz robisz kopię zapasową obecnego xorga.

Kod:

mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.old

Teraz wstawiasz ten nowo wygenerowany

Kod:

cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Podnosisz Xy

Kod:

/etc/init.d/gdm start

Wszystko to robisz z konta roota.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#8  2009-09-11 10:23:22

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

A jakiej karty używasz? ATi chwilę czasu temu wrzuciło sporo kart (w tym Radeonów) do serii Legacy. Zaprzestali dalszego rozwoju sterowników dla tych kart. Jeśli masz którąś z tych kart: http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/ … ;lang=English - zapomnij o sterownikach własnościowych. Chyba, że używać będziesz Ubuntu 8.04/8.10, Debiana Lenny lub Minta opartego na Ubuntu 8.04 - tam można je zainstalować i działają. Jeśli używasz Ubuntu z numerkiem wyższym od 8.10 i je zainstalujesz - taki będzie właśnie efekt. Sterowniki działają tak naprawdę tylko do X.org 7.3. Firma ta praktycznie pogrzebała te modele kart, zmuszając do używania sterowników otwartych.

Wprowadziłem w Section "Device" wpis Driver "ati" i ten wpis znikł

A wprowadzałeś zmiany jako root? :-)

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-11 10:39:31)

Offline

 

#9  2009-09-11 13:13:38

  Khamell - Użytkownik

Khamell
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-24

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Jusko, robiłem jako root, ale może zapomniałem zapisać... Ilin, jak wrócę z pracy, to popróbuję.

Offline

 

#10  2009-09-11 14:14:43

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Obraz był rozmazany? Tzn. jak? Bo ostatnio widziałem rozmazanie ekranu po zastosowaniu mojego intelowskiego sterownika + wysokiej rozdzielczości (1440x900 i odświeżanie ~72). Rozmazanie faktycznie szybko męczyło wzrok (5 sekund). Rozwiązanie było banalnie/trywialne. Wystarczyło dostroić obraz na monitorze... Na CRTkach nie wiem jak, ale na LCDkach zazwyczaj wystarczy poddać się woli AutoDostrajania (u mnie zadziałało), ewentualnie pogrzebać w innych ustawieniach monitora (u mnie jest np. takie coś jak "zegar", itp.)

Myślę, że warto sprawdzić ten kierunek. W mniejszych rozdzielczościach lub/i mniejszym/większym odświeżaniu jest różnie (lepiej?). Warto dodać, że wcześniej miałem miałem monitor LCD wykalibrowany pod NVidię. Pod intela już nie grało.

Jest sposób by sprawdzić czy to ten problem.
1. włączyć Xsy tylko poleceniem "xinit", powinien się ukazać ekran w kratkę+mniejsze pole z xtermem. (tylko Xserver w wersji poniżej 1.6)
2. Ustawić sobie jako tapetę pulpitu obrazek 2x2 piksele monochromatyczny o takiej strukturze:
CB
BC

(C - czarny, B biały)

Oczywiście ustawić jako "sąsiadująco".

Na takiej "tapecie" na całym monitorze widać wszelkie niedoskonałości monitora lub jego ustawień. Działa to zarówno na LCD jak i CRT.
Prawidłowy ekran to oczywiście stabilny, wyraźny obraz ten kratki. Jeśli coś się rusza, drga nie jest najlepiej. Osobiście jednak u mnie "troszkę drga" ale jest na tyle dobrze, że macham na to okiem.

Ostatnio edytowany przez NIC (2009-09-11 14:15:26)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#11  2009-09-20 11:26:36

  Khamell - Użytkownik

Khamell
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-24

Re: rozmazana grafiki po przeinstalowaniu sterowników

Przepraszam, że piszę dopiero po tak długim czasie, ale byłem ostatnio zapracowany. NIC - nic z tych rzeczy, grafika jest tak rozmazana, że nic na niej nie widać.  Jak dla mnie, to wygląda na błąd karty graficznej, poza tym, komputer wiesza się w tym momencie i na drugą konsolę nie mogę się przełączyć. Wygenerowałem w recovery mode nowego xorga i podmieniłem - teraz system wysypuje się, jak się wysypywał, z tym że dodatkowo klawiatura nie działa w trybie recovery mode. Poddać się i reinstall? Czy może spróbować coś zdziałać używając livecd?

EDIT: Pomogła rzecz trywialna: odinstalowałem fglrx i jeszcze raz wygenerowałem xorga. Dziękuję wszystkim za zangażowanie!

Ostatnio edytowany przez Khamell (2009-09-20 11:57:38)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)