Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-08-12 20:17:05

  wojt03 - Użytkownik

wojt03
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-30

Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

Witam.

Często zdarza mi się, że płyta CD/DVD 'siedzi' w napędzie, a w rzeczywistości nie jest zamontowana w systemie.
Wiecie może czy jest jakiś program/skrypt który kontroluje to, aby cały czas po włożeniu była zamontowana i żeby nie mógł zmienić tego żaden program, aż do ręcznego 'umount' w trybie root'a?

Ostatnio edytowany przez wojt03 (2009-08-12 20:17:20)

Offline

 

#2  2009-08-12 20:34:42

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

Używając menedżerów plików i hal'a masz tak, że po włożeniu płyty pojawia się nowe urządzenie. Nie jest ono zamontowane, póki nie klikniesz na nie. Wtedy montowane jest urządzenie w /media i siedzi tam póki nie odmontujesz go sam. (Chyba że zrestartujesz komputer wtedy automatycznie sie odmontuje).

Możesz wypróbować autofs'a, który zamontuje Ci automatycznie płyty cd/dvd (z pendrive'ami nie dałem rady) i odmontuje w momencie, kiedy wciśniesz przycisk wysunięcia tacki cdromu :)


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#3  2009-08-13 11:04:56

  wojt03 - Użytkownik

wojt03
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-30

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

kodzik napisał(-a):

Możesz wypróbować autofs'a, który zamontuje Ci automatycznie płyty cd/dvd (z pendrive'ami nie dałem rady) i odmontuje w momencie, kiedy wciśniesz przycisk wysunięcia tacki cdromu :)

Tak właśnie postąpiłem (artykuł z FAQ), ale konfigurując wg. opisu nic nie wskórałem. Próbowałem odkomentować wpis z /etc/fstab, sądzac, że to autofs powinien się wszystkim zająć, ale nic z tego. Dodatkowo irytowała mnie kwestia dotycząca stabilności tego rozwiązania tj. raz płyta zamontowała się tak, jakbym tego oczekiwał, zaś innym razem - w ogóle.
Mógłbym użyć 'systemowego montowania', gdyż sprawowało się dobrze. Problem tkwi jednak w programie media center, a mianowicie My Media System. Sekcja odtwarzania płyt CD/DVD została podzielona tam na 2 części: do odtwarzania płyt VCD, SVCD, DVD-VIDEO (itp.) oraz do odtwarzania płyt z filmami formatów: .avi, .mkv, .mov. Gdy przez przypadek dla płyt tej 2 sekcji wybiorę 1 tj. np. VCD, mplayer naturalnie jej nie odtworzy, jednak zaraz po tym ją odmontuje ;( . I tak, żebym mógł obejrzeć zgromadzone na niej zwykłe filmy (po wspomnianym błędzie) muszę wyjść z programu, zamontować ją ponownie i dopiero uruchomić.
Z tego względu szukałem programu 'podtzymującego' płytę jako ciągle zamontowaną, bez możliwości jej programowego odmontowania (dopóki nie nacisnę przycisku na napędzie). Autofs wydał mi się więc idealnym rozwiązaniem i prawie pracował tak jakbym chciał (tzn. 'podtrzymywał zamontowanie'), jednak wspomniana stabilność i nieoczekiwane błędy...
Pozostaje mi jedynie przeprosić za długość posta i czekać na rozwiązanie tego dziwnego problemu ;). Dodam może jeszcze mój wpis CD/DVD z /etc/fstab:

Kod:

/dev/scd0    /media/cdrom0    auto    ro,users,noauto    0    0

Offline

 

#4  2009-08-13 11:17:47

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

wydaje mi sie ze reczne montowanie z root'a (bez prawa robienia tego dla zwyklych userow) i odpalanie tego "media center" jako zwyklego usera (nie majacego prawa do zmiany stanu zamontowania) powinno byc rozwiazac problem ...

Edit: krotko mowiac bez opcji users w powyzszym wpisie fstab, a z

Kod:

sudo mount /media/cdrom0

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-08-13 11:18:55)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2009-08-13 12:58:38

  wojt03 - Użytkownik

wojt03
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-30

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

Dzięki wiekie chłopaki, szczególnie tobie bercik ;)
Problem niechcianego odmontowania został rozwiązany, jednak została ostatnia kwestia. Otóż we wspomnianym programie media center mam opcje wsuń/wysuń nośnik. Teraz wiadomo, że wymazując pozycję 'users' z /etc/fstab zamontować i odmontować nośnik może tylko root, więc gdy uruchomię media center w trybie zwykłego usera nie mogę skorzystać z tej opcji. Po przeszukaniu configu programu dochodzę do takiego punktu:

Kod:

### EJECT ####

# Open close
#
# Show open close icon for opening and closes drive in startmenu?
#
# Zmienione z 'false' na 'true'
openclose = true

# Path to binary
#
eject_path = /usr/bin/eject

# options
#
eject_closeopts = 1
eject_openopts = 0

Pomyślałem sobie (i chyba słusznie), że mógłbym do zmiennej 'eject_path' podstawić skrypt w bashu o takim prototypie:

Kod:

#!/bin/bash
# Zaloguj sie jakos do root'a :)
if $1 == '1':
/usr/bin/eject -t
sleep 5s
mount /media/cdrom0
elif $1 == '0':
umount /media/cdrom0
sleep 1s # nie wiem czy wymagane
/usr/bin/eject

No właśnie... Tylko jak przenieść się na uprawnienia root'a i czy ten skrypt jest poprawny? (dopiero zamierzam uczyć się basha)

Ostatnio edytowany przez wojt03 (2009-08-13 13:05:37)

Offline

 

#6  2009-08-13 13:27:30

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

Kod:

#!/bin/bash
# Zaloguj sie jakos do root'a :)
if [ $1 == '1' ]; then
  sudo /usr/bin/eject -t
  sleep 5s
  sudo mount /media/cdrom0
elif [ $1 == '0' ]; then
  sudo umount /media/cdrom0
  sleep 1s # nie wiem czy wymagane
  sudo /usr/bin/eject
fi

zwroc uwage na skladnie if, rob wciecia

do uzyskania praw roota miozesz uzyc sudo, nalezy je tak skonfigurowac aby user na ktorym odpalasz media center mial praw do wykonywania mount, umount i eject bez podawania hasla

w /etc/sudoers:

Kod:

loginname ALL =NOPASSWD: /bin/mount,/bin/umount,/usr/bin/eject

"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2009-08-13 16:56:57

  wojt03 - Użytkownik

wojt03
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-30

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

Hmm... coś nie działa. Możliwe, że robie coś źle, chociaż właściwie stosuje się do instrukcji:

1) Zmiana praw pliku /etc/sudoers na 755 (tak, abym mógł zapisać)
2) Edycja tego pliku tj. dopisanie wskazanej linijki 'loginname ...'
3) Zapisanie pliku i próba ręcznego zamontowania płyty w terminalu z prawami zwykłego roota, poprzez: sudo mount /media/cdrom0
4) Otrzymanie takiego komunikatu:

Kod:

sudo: /etc/sudoers is mode 0755, should be 0440

5) Zmiana uprawnien do pliku na: chmod 440
6) Powtórzenie kroku 3), wpisanie wymaganego hasła zwykłego użytkownika i otrzymanie takiego komunikatu, jak przed edycją /etc/sudoers, czyli:

Kod:

wojtas is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

I to by było na tyle...Nadal licze na pomoc, bo zbyt nie wiem co zrobic ;)

Offline

 

#8  2009-08-14 11:13:30

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

1. nie ma potrzeby zmiany praw dostepu do /etc/sudoers (jak juz co to :w! w vim'ie)
2. pliku sudoers powinno sie edytowac przez visudo
3. zamieniles loginname na wojtas


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#9  2009-08-14 17:12:12

  wojt03 - Użytkownik

wojt03
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-30

Re: Jednorazowe zamontowanie płyty CD/DVD

bercik napisał(-a):

1. nie ma potrzeby zmiany praw dostepu do /etc/sudoers (jak juz co to :w! w vim'ie)
2. pliku sudoers powinno sie edytowac przez visudo
3. zamieniles loginname na wojtas

Zastosowałem się do twoich wskazówek i działa! :D
Dzięki wielkie kolego za twoją bezinteresowną pomoc ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)