Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-11-07 12:24:31

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

perl-monitoring

Pisze jeden program, ktory miedzy innymi monitoruje mi system zapisujac do bazy stany: pojemnosc dysku, obciazenie cpu, pamieci, ilosci zalogowanych userow itp.
Jak mozna wyciagnac te dane z systemu? Moge to zrobic ewenetualnie przez zewnetrzne programy m.in np. df i odpowiednio cut'owac i grepowac ale chodzi mi o innne podejscie do tego.

pozdr


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

#2  2004-11-08 10:44:00

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: perl-monitoring

cojaki czas ma wyjmowac te dane z systemu?

Offline

 

#3  2004-11-08 12:29:03

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

Re: perl-monitoring

Bedzie uruchamiany co 5 min, skrypt jak narazie bedzie urachamiany cronem chodz moze potem zainteresuje sie czyms a'la demon. Dane bedzie trzymal w bazie postgresql'a. Puki co zajmuje sie wyciaganiem tych danych z polecen systemowych df, free, netstat...
Mam juz:
- uzycie partycji dyskowych
- uzycie pamieci
- wyslane i odebrane pakiety z "netstat -i"
- ilosc userow zalogowanych
Jak narazie to jeszcze szukam informacji dotyczacych obiazenia procka i zastanawiam sie nad dalszymi informacjami ktore mozna wyciagnac do monitorowania, a raczej jak je wyciagnac :)
Interesuje mnie rowniez wyciaganie podobnych danych pod windowsem, ale tym bede sie martwil potem :)

pozdr


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

#4  2004-11-17 18:39:10

  rybek - Członek DUG

rybek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-04-20

Re: perl-monitoring

nie do konca znam sie na perlu, wiec nie wiem jak to mozna tam inaczej zrobic, ale ogolnie polecam system /proc. tam powinienes znalezc wszystkie interesujace cie informacje. wystarczy jedynie odczytac odpowiednie pola z odpowiednich plikow i po wszystkim.


Linux Registered User: #348830

In a World without Walls and Fences,
who needs Windows and Gates?

Offline

 

#5  2004-11-17 20:57:03

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

Re: perl-monitoring

Oki, dzieki juz prawie mam wszytko tylko jeszcze jedno, mozecie podsunac mi pomysl skad wyciagnac cos takiego jak uzycie dysku (transfery) np. wiem ze wtedy i wtedy dysk non stop pracowal?

Druga sprawa to wykresy, macie jakies informacje jak wygenerowac wykres na podstawie danych z bazy w perlu badz przy uzyciu jakiegos narzedzia by potem wyswietlic go przez www?

--- sprawa wykresow rozwiazana - biblioteka gifgraph

pozdro


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

#6  2004-11-19 15:13:17

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: perl-monitoring

raixer - bawiles sie moze Curses dla perl'a? bo trzeba by mi bylo dobra dokumentacje do tego... pisze system zarzadania siecia, i chialam ladny wygodny interfejs zrobic pod konsole... ale codoCurses to nigdzie ani przykladow ani dokumnetacji nie moge znalesc :]

Offline

 

#7  2004-11-19 17:56:03

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

Re: perl-monitoring

Nie, niestety nie bawilem sie tym, przygode z Perlem dopiero nie tak strasznie dawno zaczelem i powolutku zaglebiam sie w tej jezyk :)


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)