Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-04-19 14:32:11

  MagellanPL - Użytkownik

MagellanPL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-23

Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

Postanowiłem zainstalować Debiana 500 amd64bit i są problemy:

1. Podczas instalacji wyskakuje przy robieniu partycji taki dziwny błąd:
http://img216.imageshack.us/img216/5819/linuxbledy00.jpg
ignoruje go i dalej instaluje Debiana

2. Gdy ten problem co powyżej ignoruje i instaluje dalej linuxa to po poprawnej instalacji nie mogę go uruchomić: Gdy próbuje uruchomić w Gruubie to mi pokazuje coś takiego:

http://img218.imageshack.us/img218/7786/linuxbledy03.jpg

i oczywiście dalej się nie może uruchomić.
Oczywiście pod próbą uruchomienia w Safe mode jest podobnie dochodzi do wczytywania "root file" i koniec.

http://img218.imageshack.us/img218/9530/linuxbledy02.jpg

Dziwi mnie błąd nr 2, bo na początku jak zapomniałem podłączyć sieć to mi się Debian uruchamiał ale było tylko 1 jajko, po formacie tej wersji Debiana po raz drugi zainstalowałem wraz z siecią to mi sciąga drugie jajko i może dlatego się błąd 2 pokazuje i system nie uruchamia się, bo już kiedyś podobny temat ćwiczyłem.


Co do błędy nr 1 to nie mam pomysłu co jest grane a co do błędy nr 2 to czy może to być wina wynikająca z błędy nr 1 czy może z innego?
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez MagellanPL (2009-04-19 22:14:38)

Offline

 

#2  2009-04-19 14:42:27

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

wyglada na jakis problem z dyskiem/kontrolerem lub pokrzeczenie nazw dyskow ... czy to napewno powinno byc hda a nie sda?

PS moglbyc dawac te obrazki tak zeby linkowaly do powiekszenia ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2009-04-19 16:08:25

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

Cześć Magellan. To już 3 forum, na którym się stykamy :)
Co do meritum. Płytka się dobrze wypaliła? Sprawdziłeś sumy kontrolne? Pobierz może inny obraz. Niestety z instalatorami Debiana bywa różnie i czami lubią płatać figle zwłaszcza dla wersji testing.

Offline

 

#4  2009-04-19 16:10:57

  Qmaty - Użytkownik

Qmaty
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-04-16

Re: Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

1. Takie głupie pytanie kontrolne jaki dokładnie procesor masz ? (model)
2. Jak instalujesz tego linkusa ? Bo błąd 1 dotyczy tego iż nie możesz uzyskać dostępu do dysku twardego (jest zajęty/uszkodzony/lub go po prostu nie ma) ?
3. Opisz najlepiej rozkład swoich dysków i partycji bo gołym okiem widać że masz tam niezły burdel ?
4. Czy ten "format" był kompletny ?
5. Czy czasami na hdb masz już 4 partycje główne +/- swap(nie pamiętam czy się liczy)

Z tego co widzę partycje root w grubie masz ustawioną na /dev/hdb3
A na pierwszym screenie formatuje /dev/hdb5

Jeśli dysk jest zdrowy a zostawiałeś w spokoju /etc to coś masz rąbnięte w udev (w co wątpię)
ale to ostatni screen wyklucza bo nawet partycje "/" ci nie łąduje

ps. błagam nie wrzucaj już screenów lub zastosuje się do prośby kolegi bercika :)

Offline

 

#5  2009-04-19 20:37:08

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

może zrób tak: przygotuj partycję pod system z jakiegos live-cd, tak żebyś później w trakcie instalacji nie musiał nic formatować - może w ten sposób uda ci się bezboleśnie przepchnąć

a tak w ogóle to ile masz dysków w tym kompie? bo na trzecim obrazku widać, ze masz cdrom i dysk ide podpięty do jakiegoś kontrolera - no bo skąd takie dzikie nazwy urządzeń (hdi, hdj)?


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2009-04-19 22:13:48

  MagellanPL - Użytkownik

MagellanPL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-23

Re: Debian 500 - 64 bit - nie można uruchomić

Witam serdecznie
Akkon - masz racje ;) ale już tylko na 2 forach mnie znajdziesz na tym trzecim już nie ;), są tylko moje posty ale obecności brak.

1. Co do płytki CD to chyba dobrze bo po nagraniu zrobiłem ripa i posiadała taką samą wielkość co oryginał więc chyba wporzadku, potem spróbuje innej dystrybucji (ale zaznaczam że z tej płyty raz  się zainstalowało i działa Debian ale musiałem potem go skasować)

2. Skład kompa:
- AMD Phenom Quad-Core 9950 BOX (Socket AM2+,125W) Black Edition
- Płyta Gigabyte GA-MA790X-UD4 (albo DS4)
- grafa Nvida GF 9800 GTX
- 4 giga ramu
- 2 dyski (1 SATA - linux widzi go jako Sda1 - dla Viśty, oraz 1 ultra ATA - i na tym jest linux zainstalowany - na partycji hdb3 - jest system (pkt montowania "/" oraz na partycji hdb5 - jest plik wymiany), pierwsze dwie partycje są zajęte. są jeszcze chyba 3 partycje albo 4 wolne nie pamiętam.
- 2 napędy optyczne Nagrywarka DVD odtwarzacz DVD


3.

Qmaty napisał(-a):

2. Jak instalujesz tego linkusa ? Bo błąd 1 dotyczy tego iż nie możesz uzyskać dostępu do dysku twardego (jest zajęty/uszkodzony/lub go po prostu nie ma) ?
3. Opisz najlepiej rozkład swoich dysków i partycji bo gołym okiem widać że masz tam niezły burdel ?
4. Czy ten "format" był kompletny ?
5. Czy czasami na hdb masz już 4 partycje główne +/- swap(nie pamiętam czy się liczy)

Z tego co widzę partycje root w grubie masz ustawioną na /dev/hdb3
A na pierwszym screenie formatuje /dev/hdb5

Jeśli dysk jest zdrowy a zostawiałeś w spokoju /etc to coś masz rąbnięte w udev (w co wątpię)
ale to ostatni screen wyklucza bo nawet partycje "/" ci nie łąduje

ps. błagam nie wrzucaj już screenów lub zastosuje się do prośby kolegi bercika :)

odnośnie pktu 2: jak instaluje? - hm... wg mnie normalnie (wiem że to głupia odpowiedź ale tak mi się wydaje), już kilka razy instalowałem Debiana na innym a nawet na tym samym kompie i nigdy nie miałem tego co teraz więc powtarzam po kolei czynności jakie wtedy wykonywałem i tyle. Po prostu pierwszy raz robię to dla wersji 5.00 i ot cała różnica.

odnośnie pktu 3: Sata1 - (1 SATA - linux widzi go jako Sda1 - dla Viśty, oraz 1 ultra ATA - i na tym jest linux zainstalowany - na partycji hdb3 - jest system (pkt montowania "/" oraz na partycji hdb5 - jest plik wymiany), pierwsze dwie partycje są zajęte. są jeszcze chyba 3 partycje albo 4 wolne nie pamiętam.

odnośnie pktu 4: TAK obie partycje zawsze się kompletnie formatowały

odnośnie pktu 5: Tam mam 4 partycje główne (w tym jedna partycja główna to SWAM) i 2 logiczne


Co do reszty to:
/dev/hdb3 - zainstalowany System i grub
/dev/hdb5 - plik wymiany - on był formatowany bo akurat przy tej instalacji /dev/hdb3 był wcześniej formatowany.

co do ps: OK postaram  się następnym razem się do tego dostosować ale pisałem to na szybko przed wyjściem z domu i chciałem to jak najszybciej napisać ;) za co przepraszam



Pozdroo

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)