Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-08-18 09:44:56

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

2 routery w jednej sieci???

Sytuacja wygląda tak. Mamy sieć, którą administruję. Administarcja polega na tym, że co jakiś czas muszę zrestartować router etc.

Kod:



                           -
                           -
TelekomunaDSL -> router -> -     [inne kompy w sieci ]
                           -
                           --------------------[mój komp]

chciałbym dołożyć drugiego kompa u mnie w mieszkaniu, a nie chcę płacić więcej i jednocześnie chciałbym być w porządku co do ludzi w sieci. W sumie, to mała grupka znajomych, często jeden u drugiego jest w domu - i głupio by było, jakby się dowiedzieli o drugim kompie, który równo żżera transfer, a za którego nie płacę ;]
Chciałbym, żeby to wyglądało tak:

Kod:


                           -
TelekomunaDSL -> router1 -> -     [inne kompy w sieci ]
                           -
                           -
                                                          -----[komp1]
                           --------------------[mój router]
                                                          -----[komp2]

jak to będzie wyglądać dla routera 1? I czy transfer pomiędzy moje 2 kompy zostanie podzielony, albo zostaną one włączone do całej sieci?

Router1 jest ustawiony na DHCP, i ustawiłem statyczne DHCP dla kilku adresów MAC. Pytanko tylko - czy router (tutaj: mój router) też ma adres MAC? Albo coś, żeby router 1 przydzielał mu zawsze ten sam IP wewnętrzny?

Offline

 

#2  2005-08-18 11:51:33

  rogos - Moderator

rogos
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-12

Re: 2 routery w jednej sieci???

jesli na swoim routerze postawisz maskarade to bedzie to jak jeden komp, i jesli router1 dzieli po rowno tansfer to nic mu sie nie zmieni bo nie bedzie wiedzial o tamtym kompie, no ale ty straciszbo aktualny transfer, bedziesz mial ten sam transfer tylko ze na dwa kompy.

Doradze Ci ze jesli masz wolne miejsce w switchu tonie baw sie w 2 karty sieciowe na twoim routerze tylko poedemnij kompa 2 do switcha...


http://img88.imageshack.us/img88/1856/imageslg0.png

Offline

 

#3  2005-08-19 15:59:10

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: 2 routery w jednej sieci???

no musiałbym u siebie w domu switcha podłączyc - a router z piwnicy sam podzieli transfer po równo na WSZYSTKIE kompy w sieci. Ja będę miał tego drugiego kompa tylko z linuxem, więc ludzie i tak się po swoim "otoczeniu sieciowym" z WinSHITu nie zorientują... ale chciałbym być w porządku i nie płacić więcej ;)

Offline

 

#4  2005-08-22 12:42:49

  Artanis - Użytkownik

Artanis
Użytkownik
Skąd: KatoVice City
Zarejestrowany: 2005-08-17

Re: 2 routery w jednej sieci???

Heh, akcja jest jak najbardziej możliwa, z tym, że musisz pamiętać, żeby twoje kompy miały inną maske niż jest w sieci LAN, bo mogą być problemy z routerem dostawcy ;-)


LRU#375319

[Sempron 2800@(300x8)] [1024 MB DDR 400Mhz Elixir] [EPoX 8KDA] [GF66 GT 128 MB DDR3]
[Gentoo ~x86 2.6.20-morph6] [nV 97xx] [KDE3.5.6] [gcc 4.1.2]

Offline

 

#5  2005-08-23 13:26:19

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: 2 routery w jednej sieci???

acha ;] - no to spoko... Jak się doczekam kompa (na razie nie mam kasy na drugiego) to napiszę, czy zadziałało...

btw. też jestem z Katowic

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)