Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-02-15 13:18:46

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

Uaktualniałem system (wersja niestabilna) i kadu ma problem

Kod:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  kadu: Wymaga: kadu-common (= 0.6.5.1-4) ale zaplanowana jest instalacja wersji 0.6.5.1-5.

Dlaczego taka rzecz nie jest dopilnowana aby w repo pakiety były ze sobą zgodne tym bardziej, że chodzi o jeden program i tylko ten jeden z niego korzysta.
Druga sprawa jest taka: czy nie ma prostego sposobu na poabranie odpowiedniej wersji w jakiś cywilizowany sposób? Ja znalazłem ją po omacku podmieniając nazwę wersji w linku

Kod:

 http://http.us.debian.org/debian/pool/main/k/kadu/kadu-common_0.6.5.1-5_all.deb

na

Kod:

http://http.us.debian.org/debian/pool/main/k/kadu/kadu-common_0.6.5.1-4_all.deb

bo wyszukiwarka pakietów na www wyszukuje tylko wersje kadu-common_0.6.5.1-5 a nie kadu-common_0.6.5.1-4.

A może powinienem skorzystać z innej opcji uaktualniania systemu niz dust-upgrade i to załatwiłoby sprawę?


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2009-02-15 13:27:11

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

korbol napisał(-a):

wersja niestabilna

Otóż to, w sidzie to się zdarza. I nie ma w tym nic dziwnego.

korbol napisał(-a):

Dlaczego taka rzecz nie jest dopilnowana aby w repo pakiety były ze sobą zgodne tym bardziej, że chodzi o jeden program i tylko ten jeden z niego korzysta.

repozytorium składa się z większej ilości architektur niż tylko używana przez ciebie, a pakiety nie są monolityczne
Z moich obserwacji wynika, że Prezu najpierw wrzuca amd64, resztę później.

korbol napisał(-a):

Druga sprawa jest taka: czy nie ma prostego sposobu na poabranie odpowiedniej wersji w jakiś cywilizowany sposób?

aptitude install kadu=wersja

korbol napisał(-a):

A może powinienem skorzystać z innej opcji uaktualniania systemu niz dust-upgrade i to załatwiłoby sprawę?

upgrade aka safe-upgrade

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-02-15 13:28:05)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2009-02-15 15:40:08

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

Kod:

aptitude install kadu=wersja

Próbowałem zainstalować wcześniej ten pakiet kadu-common w taki właśnie sposób ale go nie wyszukiwało :/
Chyba, że coś przekręciłem w nazwie :/

Dzięki.


Pozdrawiam

Offline

 

#4  2009-02-15 15:44:46

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

probowalem go sciagnac teraz na probe

Kod:

a# aptitude download kadu-common=0.6.5.1-4
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Odczyt dodatkowych informacji o stanie      
Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe
Odczyt opisów zadań... Gotowe          
E: Brak plików wersji 0.6.5.1-4 pakietu kadu-common. Może jest on lokalny lub przestarzały?

Pozdrawiam

Offline

 

#5  2009-02-15 16:29:38

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

Takie są uroki Sida.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2009-03-06 12:28:20

  Prezu - Moderator

Prezu
Moderator
Skąd: Vancouver, BC
Zarejestrowany: 2005-06-02

Re: Jak to jest że do repo pakowane są pakiety w złych wersjach?

Dopiero zauważyłem wątek, dlatego dopiero odpisuję. Paczki po uploadowaniu przez dewelopera Debiana do archiwum są przebudowywane przez demona sbuild na autobuilderach. Ponadto deweloper uploadując paczki, może uploadować też gotowe skompilowane pakiety dla jakiejś architektury. Najczęściej jest to architektura, której używa deweloper (w większości przypadków to i386, ale mój sponsor od Kadu -- Piotr Ożarowski -- używa amd64). Uploadował on paczki źródłowe razem z binarkami dla amd64 (dlatego jest kadu-common -- to paczka niezależna dla architektury). Natomiast dla pozostałych architektur paczka musiała być przebudowana. I tu pojawił się problem. Sbuild działa ciut inaczej niż pbuilder. Inaczej traktuje "|" w zależnościach pakietów. I mimo, że paczka zbudowała się w pbuilderze,nie została zbudowana dla żadnej architektury przez sbuild. Zatem dostępna była tylko wersja dla amd64 stworzona przez pbuildera na maszynie Piotrka. Dopiero po poprawieniu tych zależności i ponownym wrzucie, paczki się zbudowały na pozostałych architekturach i dziwny problem z zależnościami w Sidzie zniknął.

Jak wspomniał Azhag -- z takimi numerami w Sidzie trzeba się liczyć.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)