Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-02-24 13:27:10

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

ruchomy klient wi-fi

Witam,
Mam dość nietypowe pytanie.
Jaka jest maksymalna prędkość poruszania się klienta bezprzewodowego? i jak wpływa to na szybkość transmisji?


pozdrawiam


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#2  2009-02-24 15:24:46

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: ruchomy klient wi-fi

Moim zdaniem:
Szybkość musi być mniejsza niż szybkość rozchodzenia się fal elektromagnetycznych, a ta zależy od ośrodka w jakim się fala porusza. W przypadku bardzo dużych szybkości klienta, szybkość transmisji znacząco spadnie. W osiągalnych dla człowieka szybkościach spowolnienie transferu nie powinno być zauważalne. Co najwyżej może nastąpić zerwanie połączenia na skutek niedoskonałości współczesnych rozwiązań teleinformatycznych.
Ale oczywiście mogę się mylić.

Offline

 

#3  2009-02-24 15:49:49

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: ruchomy klient wi-fi

To zalezy czy wykorzystujesz handover w sieci WiFi czy nie. Ograniczenie predkosci poruszania sie w sieciach bezprzewodowych jest spowodowane glownie czasem przelaczania pomiedzy komorkami sieci.
Jesli masz tylko 1 AP to na ograniczenie predkosci bedzie wplywal glownie efekt Dopplera.
Szybkosc transmisji zalezy glownie od odleglosci od AP. Jesli bedziesz poruszal sie po okregu w ktorego srodku znajduje sie AP bedziesz mial stala szybkosc transmisji.

Wraz ze wzrotem predkosci efekt Dopplera bedzie wplywal niekorzystnie na jakosc polaczenia i bardzo czesto bedzie dochodzilo do retransmisji pakietow.

Ostatnio edytowany przez 0dd (2009-02-24 15:51:34)


apt-get install anarchism

Offline

 

#4  2009-02-24 17:26:16

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: ruchomy klient wi-fi

0dd napisał(-a):

To zalezy czy wykorzystujesz handover w sieci WiFi czy nie. Ograniczenie predkosci poruszania sie w sieciach bezprzewodowych jest spowodowane glownie czasem przelaczania pomiedzy komorkami sieci.
Jesli masz tylko 1 AP to na ograniczenie predkosci bedzie wplywal glownie efekt Dopplera.
Szybkosc transmisji zalezy glownie od odleglosci od AP. Jesli bedziesz poruszal sie po okregu w ktorego srodku znajduje sie AP bedziesz mial stala szybkosc transmisji.

Wraz ze wzrotem predkosci efekt Dopplera bedzie wplywal niekorzystnie na jakosc polaczenia i bardzo czesto bedzie dochodzilo do retransmisji pakietow.

Właśnie chodzi mi o efekt Doplera, czy w normie jest to zawarte?
Wiem że w projekcie GSM jest ograniczenie co do szybkości poruszania się końcówki abonenckiej.
co do handover to jest jest brany pod uwagę. chcę mieć jedną stacją bazową z radiolinią i stację ruchomą.
W moim projekcie jest poruszanie się klienta z szybkością do około 100 - 150 km/h (normalnie w okolicach 50-60 km/h).
Właśnie policzyłem że przy 30 m/s częstotliwość będzie się różniła tylko o 240Hz więc nie powinno być problemu.

Pozdrawiam


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#5  2009-02-24 17:34:12

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: ruchomy klient wi-fi

W GSM jest ograniczenie predkosci ale jest to zwiazane z handoverem. Wg mnie przy predkosciach rzedu 100km/h powinno dzialac jesli nie bedzie przelaczania pomiedzy AP.


apt-get install anarchism

Offline

 

#6  2009-02-24 17:45:57

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: ruchomy klient wi-fi

0dd napisał(-a):

W GSM jest ograniczenie predkosci ale jest to zwiazane z handoverem. Wg mnie przy predkosciach rzedu 100km/h powinno dzialac jesli nie bedzie przelaczania pomiedzy AP.

Jaki sprzęt zastosować na stację bazową i klienta?
Na stacji bazową myślałem AP z anteną kierunkową.
Na kliencie urządzenie dwoma antenami, myślałem o mikrotik plus kartę radiową i swoją kartę rozszerzeń.
Ktoś próbował wgrać w te płyty normalną dystrybucje linuxa?
Lepiej zastosować 802.11a czy 802.11g?

Pozdrawiam


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#7  2009-02-24 19:06:01

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: ruchomy klient wi-fi

Raczej 802.11g, chyba ze zalezy Ci na wielu kanalach ktore sie wzajamnie niezaklucaja.


apt-get install anarchism

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)