Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-06-11 15:52:18

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

Dysk - ext2 do ext3

Mam obecnie dośc dużą jedną partycję ext2 i chciałbym ją przekonwertować na ext3 nie tracąc danych. Jest ich na tyle sporo, że nie mam możliwości zgrania tego na inną partycję. Da się jakoś przekonwertować jakimś sprawdzonym sposobem?

Zastanawiam się też dlaczego pod linuxem wolno chodzi mój dysk. mam Western Digital 80GB 8MB cache 7200 i pod windowsem kopiowani jest znacznei szybsze niż na linuxie. Gdzie powinienem zobaczyć co może mu dolegać?

Offline

 

#2  2004-06-11 23:06:23

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Dysk - ext2 do ext3

Sprawdź czy masz włączone DMA dysku w jąderku. Co do przekonwertowania to Biexi u mnie robiła. Pewnie jak to przeczyta to Ci napisze. Działa wyśmienicie.
PS. mam w Oleśnicy ciotkę, konkretnie w Nowoszycach  :lol:


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2004-06-12 11:10:05

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

Re: Dysk - ext2 do ext3

W nowoszycach ja mam koleżanke ze szkoły - napewno się znają bo to mała miejscowość.

Offline

 

#4  2004-06-12 14:45:04

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Dysk - ext2 do ext3

Hi
Co do konwersji parycji to masz od tego polecenie

tune2fs -j /dev/partycja

ale muszisz sie liczyc z tym ze nie bedzie to rasowa partycja ext3 tylko stuningowana partycja ext2na ext3 czyli np mozesz podmontowac ta ztuningowana partycje jako partycje ext2

Pozdrawiam
BiExi

Offline

 

#5  2004-06-12 16:08:10

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

Re: Dysk - ext2 do ext3

Czyli lipa bo na tej konwersji raczej nic nie zyskam. Zależy mi na tej szybkości i nie wiem jak sprawdzić czy mam włączone DMA w jądrze. Jak to sprawdzic ewentualnie jak właczyć. Jeśli musze kompilować jądro to dobrze się składa bo mam jeszcze kila rzeczy do dodania miedzy innymi AgpGart tylko nei wiem w którym miejscu to jest.  Obecnie mam taki config jądra: www.micksite.olnet.com.pl/inne/kernel-config.txt (podziękowania dla kamikaze :) )

Offline

 

#6  2004-06-12 23:30:58

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Dysk - ext2 do ext3

Żeby włączyć dma zainstaluj hdparm, potem ustaw co trzeba w /etc/hdparm.conf. Jak zobaczysz ten konfig zczaisz o co chodzi :)
Mówisz, że w jądrze nie ma agpgart, może przeoczyłem. Sprawdze to i zmienie jakby co, ale dopiero w poniedzialek wieczorem, jutro jestem off, bo w poniedziałek exam :(. A tak na marginesie to mógłbyś sobie pokompilować jądro ustawiając je sam, prawie wszystkie rzeczy mają opisy (po angielsku ale zawsze), może wtedy sam sie nauczysz. Jest też projekt tłumaczenia dokumentacji jądra, tam coś znajdziesz. Możesz pobrać aktualną dokumentacje z cvs-a poleceniem:

cvs -d:pserver:anonymous@pljajko.cvs.klepisko.one.pl:/pljajko checkout pl

Pamietaj aby przy kompilacji z własnymi ustawieniami, mieć inne jądro działajace w zapasie do wystartowania systemu.

Pozdrawiam.

p.s. Chyba jest źle ustawiony czas na serwie u mnie jest 11:30 (23:30)

Offline

 

#7  2004-06-13 19:51:20

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Dysk - ext2 do ext3

Na serwerze jest dobry czas ustawiony tylko wepster nie doszedl do porzadku z strefami czasowymi na forum

Pozdrawiam
BiExi

Offline

 

#8  2004-11-02 11:07:16

  oress - Użytkownik

oress
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2004-09-06

Re: Dysk - ext2 do ext3

Konwertowanie z ext2 na ext3 bez utraty danych za pomocą tune2fs, ja robie tak:
-uruchomic kompa z płyty/dyskietki - jest to potrzebne bo nie da sie konwertować zamontowanych udziałów - lub odmontowac konwertowany dysk - jeśli to możliwe.
Ja po prostu odpalam kompa z Knoppix'a i tam jako root piszę :

tune2fs -j -c 0 -i 0 /dev/hdX 
parametry c , i - z opcją 0 wyłączają dodatkowe okresowe sprawdzanie dysku , a "j" to jurnaling
Następnie w pliku fstab zmieniamy wpisy z ext2 na ext3 - restart i gotowe

A jeśli chodzi o hdparm'a , to na początek warto wykonać test szybości odczytu z bufora:
hdparm -t /dev/hda
jeśli jest mało to niedobrze (czyi kilka MB/s) u mine przy włączonym DMA na Maxtorze 40GB/7200 jest 40MB/s
Aby włączyć DMA i inne rzeczy należy :

hdparm -d 1 -c 1 -k 1 /dev/hda

gdzie:   -d 1 -włancza DMA
            -c 1 -włancza 32-bitowy dostęp do pamięci/dysku
            -k 1 -keep setings


Linux register user: #369347
http://img.uptime-project.net/img/12/95717.png http://img.uptime-project.net/img/2/53561.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)