Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-01-18 00:52:49

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Witam, dostałem niedawno Lenovo 3000 N100  z 1 GB ramu /2x512/. Z własnej głupoty /chyba/ nie sprawdziłem wcześniej w opisie i wsadziłem 2 x 2 GB RAM. Okazało się, że bios i system /ubuntu UE/ widzą 'tylko'... 3 GB. Jednakowoż po sprawdzeniu w opisie tego modelu okazało się, że można zamontować w nim max tylko 2GB, takb by było widziane. I komu/czemu tu wierzyć? O co tu chodzi?
Jak można to poprawić by lapciak /bios i system/ widział i wykorzystywał 4 GB ram?
Jak zabdejtować bios?

Offline

 

#2  2009-01-18 10:02:40

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

spróbuj zainstalowac kernela do obsługi dużej ilości ram. w debianie końcówka --bigmem

Offline

 

#3  2009-01-18 10:04:23

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

ograniczenia:
1. jesli uzywasz 32 bitowego systemu operacyjnego to nie jestes w stanie zaadresowac 4GB ramu
2. chipset moze nie byc w stanie obslugiwac wiecej niz 3GB ramu

masz do wyboru albo sie pogodzic z tym, albo sprobowac zainstalowac system 64 bitowy (ale skoro w dokumentacji pisze ze nie obsluguje wiecej niz 2GB to pewno to rozwiazanie nie pomoze)


apt-get install anarchism

Offline

 

#4  2009-01-18 16:47:00

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

0dd napisał(-a):

1. jesli uzywasz 32 bitowego systemu operacyjnego to nie jestes w stanie zaadresowac 4GB ramu

nie prawda ... http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension ... opcje konfiguracyjne jadra CONFIG_HIGHMEM64G i CONFIG_X86_PAE

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-01-18 16:49:42)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2009-01-18 19:27:13

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Zgadzam się z przedmówcą. Poza tym w procesorach serii x86 są specjalne rejestry do adresowania pamięci. To m.in. 16-bitowy dos adresował sławne 640Kb (znacznie więcej zresztą też) zamiast 64kB (jakby to wynikało z 16 bitów). Okazuje się że tylko (pseudo)programiści microsoftu nie są w stanie zaadresować większej ilości pamięci na 32 bitach.

PS. Pozdrawiam użytkowników Windows i apeluję o odrobinę myślenia przy komputerze.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#6  2009-01-18 21:20:47

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Panowie! Mam wrażenie, że nie do końca was rozmiem /ew. wy nie dokładnie czytacie albo mnie rozumiecie/. Może powtórzę: SYSTEM a jest nim ubuntu 8.10. w wersji ultimate edition na kernelu 2.6.27-9-generic widzi 3 GB ram i takoż samo biosik phenixa widzi 3 GB ram. Z tym nie ma problemu.
Na stronie producenta jest napisane, że ten model lapciaka /dokładnie lenovo 3000 n100 0768-6vg/ może 'zobaczyć' DO 2 MB ram. Więc z tymi ograniczeniami chyba lipa.
Pytania jak w pierwszym poście:
1. Jak można to poprawić by lapciak /bios i system/ widział i wykorzystywał 4 GB ram?
2. Jak zabdejtować bios? /mam update do biosu ale z rozszerzeniem .exe, próbowałem hehe pod winie ale zaskrzeczał ze nie do konca rozumie ten program, moze jest jakis inny sposób?/

Ostatnio edytowany przez Nickleodeon (2009-01-18 21:26:26)

Offline

 

#7  2009-01-18 21:44:51

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Co do aktualizacji BIOS to zorientuj się na stronie producenta. Proces update'owania BIOS'u może odbywać się na naprawdę różne sposoby.

EDIT:

Oczywiście upewnij się czy nowsze wersje BIOS'u będą obsługiwały te 4GB RAM.

Ostatnio edytowany przez Piotr3ks (2009-01-18 21:51:05)

Offline

 

#8  2009-01-19 00:04:16

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Nickleodeon napisał(-a):

1. Jak można to poprawić by lapciak /bios i system/ widział i wykorzystywał 4 GB ram?

ograniczenia co do ilosci RAM moga wynikac z samej konstrukcji plyty glownej (kontrolera pamieci ktory na niej jest umieszczony) ... niezatko zdarza sie tak ze system np. do 256MB widzi normalnie, mozemy rozszerzyc wiecej ale wtedy np. na kazdy 1MB musimy wlozyc 2MB - takie dziwa sa zwiazane z wspieranymi typami kosci RAM jak tez tym co wspiera kontroler pamieci i nie maja nic do bitowosci systemu czy OS'a ... takiego problemu raczej nie przeskoczysz (byc moze aktualizacja bios cos da ale na ogol nie)

pod samym Ubuntu mozesz sprobowac zainstalowac jadro "bigmem" czyli wspierajace powyzej 4GB (czesto pomaga przy problemach dla >3GB) w Debianie sa to jadra majace w nazie -bigmem (mozesz tez zobaczyc czy jadro ma wlaczone podane przezemnie wczesniej opcje konfiguracyjne - gdy instalujesz paczke jadra to zrzut konfigu jadra jest instalowany w /boot)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#9  2009-01-19 00:18:18

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

thx bercik ale w /boot nie znalazłem w configu opcji 'bigmem' /u siebie ma się rozumieć na lapciaku/
Będę dalej drążył temat ale może po... przespanej nocy... już wymiękam i morfeusz mnie woła :)

Offline

 

#10  2009-01-19 00:26:35

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Towarzyszu Nickleodeon, aplikacji do update biosu nie odpalał bym pod wine, ponieważ nie jest idealne, w moim mniemaniu jest to za duże ryzyko, a niech się program wysypie w połowie programowania biosu, a wtedy serwis albo programowanie za pośrednictwem programatora, co wiąże się z wyjęciem kości z plyty, o ile będzie to możliwe ( a tam mogą być plomby).

Flash biosu możesz zrobić za pośrednictwem programu dosowego, odpalanego z dyskietki na samym początku startu komputera, ale jako że nie masz flopa to na 90% będzie dało się to zrobić z pendriva/plyty, pewnie będziesz musiał napisać odpowiedniego autoruna. Poniżej masz linki do "how to" ale po angielsku.
http://laptoplogic.com/resources/detail.php?id=78

Co do samego biosu w wersji 2.02 pisze
- (Fix) Fixed wrong memory size in BIOS setup menu.

Czyli wtedy poprawili "niepoprawny rozmiar pamieci w biosie" , nie znalazlem ani slowa o rozszerzeiu mozliwosci co do instalowanej pamięci, możliwe ze jest jakieś ograniczenie sprzętowe. Ale mogłem coś przeoczyć. Nie widziałem też nigdzie "gołego" biosu do zapisania na dysku. Ale mozliwe jest ze jest spakowany w pliku exe i bedzie mozna go "wyciągnąć" po zainstalowaniu programu (bo moze sie rozpakuje w ktorymś folderze).

Jako jeszcze jedna alternatywe instalacji tegoż orpogramowania powiem iż jest windows xp w wersji live, odpalany z plyty. Oraz system możesz zainstalować na pendrive, ale przed tą operacją radził bym fizycznie wypiąć dysk bo winda moze ci gruba nadpisać.

Ostatnia cześć mojej wypowiedzi będzie dotyczyła ile 32 bitowy system może zaadresować pamięci. Jest to 4Gb, ani więcej ani mniej. Teraz wiekszosć z was mowi "dlaczego niegdy nie widzi tych 4 Gb" otorz pamięć ram jest adresowana od dołu, natomiast od góry jest adresowana pamięc ... na karcie graficznej ;d, czyli system zaadresuje w sumie 4Gb, z czego ileś tam będzie pamięcią karty graficznej, a reszta będzie to ram. Pewnie inne urządzenia wewnętrzne posiadające swoja pamięć równierz mają ja adresowana w obrębie puli 4Gb. Oczywiście na linuksie da się to ograniczenie przeskoczyc.

Ostatnio edytowany przez gindek (2009-01-19 00:28:36)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#11  2009-01-19 02:08:15

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

Nickleodeon napisał(-a):

thx bercik ale w /boot nie znalazłem w configu opcji 'bigmem' /u siebie ma się rozumieć na lapciaku/
Będę dalej drążył temat ale może po... przespanej nocy... już wymiękam i morfeusz mnie woła :)

bigmem to okreslenie jadra (binarnej paczki, ktora wystepuje np. w Debianie) opcje konfiguracyjne jadra to CONFIG_HIGHMEM64G i CONFIG_X86_PAE

co do aktulaizacji biosu przez program pod wine to problemem moga byc uprawnienia (dostep do portow itp)

gindek napisał(-a):

Ostatnia cześć mojej wypowiedzi będzie dotyczyła ile 32 bitowy system może zaadresować pamięci. Jest to 4Gb, ani więcej ani mniej. Teraz wiekszosć z was mowi "dlaczego niegdy nie widzi tych 4 Gb" otorz pamięć ram jest adresowana od dołu, natomiast od góry jest adresowana pamięc ... na karcie graficznej ;d, czyli system zaadresuje w sumie 4Gb, z czego ileś tam będzie pamięcią karty graficznej, a reszta będzie to ram. Pewnie inne urządzenia wewnętrzne posiadające swoja pamięć równierz mają ja adresowana w obrębie puli 4Gb. Oczywiście na linuksie da się to ograniczenie przeskoczyc.

1. bitowosc systemu / architektury w ogolnosci nie determinuje rozmiaru przestzreni adresowej - wezmy np. mikrokontrolery z rodziny AVR (np. Atmega128) sa to procki 8 bitowe (i tego raczej nikt nie podwaza), natomiast przestrzen adresowa maja 16 bitwa i mozna dolozyc kosc pamieci i z niej kozystac (oprocz tego jest tam np. cos takiego jak banki pamieci, ale to inna historia ...)

2. jezeli mowisz o pamieci wspoldzielonej AGP (czyli glownym RAM'ie zarezerwowanym dla GPU to zgoda) natomiast RAM ktory jest na karcie graficznej nie jest bezposrednio dostepny dla systemu i nie zajmuje przestrzeni adresowej procesora

3. faktem jest ze systemy wskazuja mniej pamieci niz maja rzeczywiscie ( i nie jest to zwiazane z magia 4GB) - np na niektorych Sun Fire X4500 (formalnie 16GB RAM) Solaris pokazuje 15.39GB, taka sama wartosc pokazuje sam BIOS wiec nie taki maly kawlek zniknol na dziendobry ... co ciekawe porownojac sprzetowo rozne komputery (zarowno PCty jak i serwery) ilosc znikajacego RAMu jest rozna - moze to byc zwiazane z wspomnianym mechanizmem AGP jak rowniez alokacja pewnych sterownikow w systemowym RAMie przez sam BIOS (RAID itp) ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#12  2009-01-19 07:39:38

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

gindek napisał(-a):

Ostatnia cześć mojej wypowiedzi będzie dotyczyła ile 32 bitowy system może zaadresować pamięci. Jest to 4Gb, ani więcej ani mniej. Teraz wiekszosć z was mowi "dlaczego niegdy nie widzi tych 4 Gb" otorz pamięć ram jest adresowana od dołu, natomiast od góry jest adresowana pamięc ... na karcie graficznej ;d, czyli system zaadresuje w sumie 4Gb, z czego ileś tam będzie pamięcią karty graficznej, a reszta będzie to ram. Pewnie inne urządzenia wewnętrzne posiadające swoja pamięć równierz mają ja adresowana w obrębie puli 4Gb. Oczywiście na linuksie da się to ograniczenie przeskoczyc.

To może mi wytłumaczysz jakim "cudem" 32 bitowy Windows Server 2003 z Service Pack 2 (SP2), Datacenter Edition obsługuje do 128 GB ? (64GB  z przełącznikiem /4GT)? W windowsie też się da, ale trzeba za to duuuużo zapłacić.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#13  2009-01-19 09:34:54

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

gindek napisał(-a):

...Co do samego biosu w wersji 2.02 pisze
- (Fix) Fixed wrong memory size in BIOS setup menu...

gindek ozłocę cię chyba... /no może nie do końca tak dosłownie :) /

Offline

 

#14  2009-01-19 11:40:22

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

Re: 1 GB ram na 4 GB ram czy jest możliwe na lenovo 3000 n100

znalazłem coś takiego: http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/license. … /61af11us.exe
problem w tym, że nie chce mi to startować z gołego dosa /bootowalnego cd z nagranym wcześniej 'tym' exe/
nie mówcie mi , że mam zainstalować winde po to by uruchomić to dziadostwo!!!
no qrna mac jestem w desperackiej rozapczy i tyle czasu poszło się je...ć

22 stycznia /wieczór/: I niestety mnie dobił fakt, że nowy biosik nie widzi owych 4 GB ramu. Tyle czasu i tyla zachodu , a tu nic. Bywa niestety.

Ostatnio edytowany przez Nickleodeon (2009-01-22 00:02:40)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)