Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-11-20 22:59:09

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

JavaScript - pliki

Na samym poczatku zaznaczam ze totalnie nie znam JavyScripta (i nie ma zamiaru sie nauczyc :P ), chdozi mi o cos takiego

1 - otwieram plik
2 - zczytuje jedo zawartosc
3 - w wybranym miesxcu na stronie ta zawartosc jest wyswietlana
cala operacja jest wykonywana co 5s oczywiscie bez przeladowania strony

Czy ktos muglby mi cos takiego naskrobac?

Online

 

#2  2008-11-21 00:09:29

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: JavaScript - pliki

JavaScript nie potrafi otwierać plików. Jedyne do czego ma dostęp to zawartość strony (DOM) oraz nagłówki HTTP* (z ciastkami na czele).

Ale potrafi też komunikować się z serwerem (AJAX) i to jest to czego potrzebujesz.

Po stronie serwera (najpewniej w PHP) napisz sobie funkcję do otwierania pliku i zczytywania jego treści. Banał.

Następnie po stronie JS musisz napisać funkcję do wysyłania do serwera żądania i wstawiania zwróconej zawartości gdzieś na stronę. Wszystko jeszcze okraszysz nieskonczoną pętelką z odpowiednim timeoutem i tyle.

Gotowego kodu nie podam, ponieważ z Ajaksem doświadczenia nie mam. Najpewniej zechcesz skorzystać z ktrórejś z bibliotek JS, jak popularne jQuery czy Prototype lub mniej znane MochiKit.

--
* — nie jestem pewien czy wszystkie. Być może nawet mniejszości z nich ;) .

Offline

 

#3  2008-11-22 11:42:57

  jezoo - Dzięcioł

jezoo
Dzięcioł
Skąd: Z lasu
Zarejestrowany: 2005-09-02

Re: JavaScript - pliki

BiExi, juz Ci to zrobilem, w poniedzialek Ci to dam


LRU #480459

Offline

 

#4  2008-11-23 22:07:42

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: JavaScript - pliki

jezoo:
Z czystej ciekawości — jak?

Czy moje rozumowanie było odpowiednie, czy w którymś miejscu popełniłem błąd?

Offline

 

#5  2008-11-23 22:49:58

  jezoo - Dzięcioł

jezoo
Dzięcioł
Skąd: Z lasu
Zarejestrowany: 2005-09-02

Re: JavaScript - pliki

na tym zdaniu juz przestalem czytac Twojego posta "JavaScript nie potrafi otwierać plików." a dlaczego przestalem czytac? otoz, AJAX to nic innego jak JavaScript, a w jaki sposob? wystarczy rozszyforwac skrot: Asynchronous JavaScript and XML.
po drugie jest cos takiego jak open() i php do szczescia nie jest potrzebny i zadne inne biblioteki.


LRU #480459

Offline

 

#6  2008-11-23 23:05:41

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: JavaScript - pliki

Gdybyś jednak przeczytał dalej, to wiedziałbyś że istnienia Ajaksu jestem świadom ;) . Fakt, doświadczenia nie mam, ale mniej-więcej wiem o co chodzi.

O funkcji open() nie wiedziałem.

Offline

 

#7  2008-11-24 00:37:13

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: JavaScript - pliki

Java script nie potrafi otwierać plików, to znaczy może to zrobić tylko lokalnie, ale chyba nie ma przeglądarki, która miała by domyślnie tę funkcję włączoną. Jako taka funkcja jest mało przydatna. Nie ma innego sposobu aby "otowrzyć" zdalny plik niż przez żądanie http lub jakiekolwiek inne, które obsługuje przeglądarka.
Dwa, że IE też ma taką możliwość, ale to się odybwa przez ActiveX i też jest domyślnie wyłączone. Funkcja taka prpawdopodobnie była by nieprzenośna.

https://developer.mozilla.org/En/SpiderMonkey/File_object#Examples

No, można także uknuć całą ajaksową aplikację po stronie serwera, ale samo to nie załatwia sprawy.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)