Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-11-18 17:43:07

  Weisu - Użytkownik

Weisu
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-08-05

Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Mam za zadanie postawić serwer, nic zaawansowanego, jedyne co ma robić to udostępniać internet pozostałym komputerom. W teorii wiem mniej więcej co do czego służy, a w praktyce to wiem jak apache skonfigurować jedynie bo linucha używałem typowo desktopowo cały czas. Prosiłbym o porady łopatologiczne jak to zrobić, miło by było z objaśnieniem po co i dlaczego ;)
Btw. serwer na stable oczywiście, sprzęt potrzebny mam oczywiście.

Offline

 

#2  2008-11-18 18:39:57

  mariaczi - Użytkownik

mariaczi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-02

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

1. Postaw system - żeby było co konfigurować
2. Skonfiguruj NATa - żeby sieć lokalna widziała świat
[3. Skonfiguruj QoS - coby każdy z sieci miał "sprawiedliwie"] <- opcjonalnie

Google wiele Ci pomoże.

Offline

 

#3  2008-11-18 18:42:19

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Google się zepsuło:D?  podobnych tematów jest multum. My możemy Ci pomóc wtedy gdy będziesz miał jakiś konkretny problem.

Ostatnio edytowany przez LongeR (2008-11-18 18:42:51)


LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!!
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#4  2008-11-18 20:29:14

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Masz pisać o Google nie pisz chyba że musisz się pochwalić znajomością pisania słowa google.

Na stronie
[link]http://www.debian.org/releases/stable/installmanual[/link] masz jak zainstalować (ja z tego kiedyś się uczyłem)
co do nat poszukaj opisu firewall za pomocą iptables (z razie czego pisz coś się napisze :) ), co do podziału pasma to już przydało by się paczowanie jądra kompilacja i napisanie skryptu (narazie może sobie odpuść).

Offline

 

#5  2008-11-18 20:52:37

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Nie jestem złośliwy i nie chcę nikomu zaszkodzić i tym bardziej zniechęcić ale nie ma sensu pisać czegoś co już jest napisane x razy. Najpierw trzeba poszukać.


LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!!
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#6  2008-11-18 21:50:10

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

LongeR,jak ty bedziesz miał problem to przypomne ci twoje słowa.Bo przyjąłeś że google to taka uniwersalna pomoc.Forum jest po to żeby pytać,a kto pyta-nie błądzi.
ja się dorzucę linkiem,rnawet nie wiem co to jest konkretnie bo link z głowy,nie wiem czy coś z tego wyciągniesz pozytecznego ale zawsze to jakaś wiedza:
http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/nat-masq.html

Offline

 

#7  2008-11-18 22:06:59

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Jestem uczulony na odpowiedzi typu zajrzyj na google już lepiej daj linka do google z dobrym zapytaniem bo nieraz nie wiadomo jak zadac pytanie w google bo w takim wypadku jak to chyba nazywacie trolujesz a po drugie zniechęcasz z korzystania z forum.

Offline

 

#8  2008-11-18 23:31:48

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Trin napisał(-a):

LongeR,jak ty bedziesz miał problem to przypomne ci twoje słowa.Bo przyjąłeś że google to taka uniwersalna pomoc.Forum jest po to żeby pytać,a kto pyta-nie błądzi.
ja się dorzucę linkiem,rnawet nie wiem co to jest konkretnie bo link z głowy,nie wiem czy coś z tego wyciągniesz pozytecznego ale zawsze to jakaś wiedza:
http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/nat-masq.html

Nie wierzę, że to piszę, ale tutaj niestety LongeR ma rację. Wystarczy wpisać w google frazy : "linux jako router" lub "tu_nazwa_jakiejś_dystrybucji jako router]" lub w sposób bezczelny "debian jako router" i po sekundzie dostaje się np.: o to <-- wzięte oczywiści pierwsze lepsze <> zgadzające się merytorycznie z treścią pytania.

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2008-11-18 23:33:57)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#9  2008-11-19 09:55:20

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

pasqdnik napisał(-a):

Trin napisał(-a):

LongeR,jak ty bedziesz miał problem to przypomne ci twoje słowa.Bo przyjąłeś że google to taka uniwersalna pomoc.Forum jest po to żeby pytać,a kto pyta-nie błądzi.
ja się dorzucę linkiem,rnawet nie wiem co to jest konkretnie bo link z głowy,nie wiem czy coś z tego wyciągniesz pozytecznego ale zawsze to jakaś wiedza:
http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/nat-masq.html

Nie wierzę, że to piszę, ale tutaj niestety LongeR ma rację. Wystarczy wpisać w google frazy : "linux jako router" lub "tu_nazwa_jakiejś_dystrybucji jako router]" lub w sposób bezczelny "debian jako router" i po sekundzie dostaje się np.: o to <-- wzięte oczywiści pierwsze lepsze <> zgadzające się merytorycznie z treścią pytania.

Dalej uważam że jak nie masz  nic do napisania lub masz napisać zajrzyj na google to nie pisz Ty chociaż napisałeś czego szukać i linka podałeś. Forum jak dobże zrozumiałem jest roztrzyganie spraw:

Kod:

#
forum
1. «miejsce publicznych wystąpień»
2. «spotkanie poświęcone omawianiu spraw z określonej dziedziny; też: grupa ludzi biorących udział w takim spotkaniu»
3. «stowarzyszenie skupiające organizacje, państwa lub osoby na zasadzie dużej autonomii organizacyjnej i odrębności poglądów»
4. «plac w miastach starożytnego Rzymu, na którym odbywały się zebrania ludowe, targi, sądy»
5. «w dawnej Polsce: sąd właściwy dla rozstrzygania danej sprawy»

źródło: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=forum

a nie dawaniu rad znajdź se sam :)

Ostatnio edytowany przez djjanek (2008-11-19 09:56:02)

Offline

 

#10  2008-11-19 14:12:40

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

pasqdnik:nieraz sama mam problem szukając konkretnej informacji w googlach.
Nię piętnujcie tylko za to że rzucił pytaniem w tłum forumowiczów.
ja wiem że pewnych pytań aż nie wypada stawiać bo w sieci od nich pełno,ale ja też wolę pytać o pewne kwestie na forum,mam konkretne odpowiedzi i mogę rozwiać wątpliwości poprzez głupie dopytywanie się:]
więc,miejcie świadomość doceniania waszego intelektu!<tu_Trin_miała_zamiar_mile_połechtać_wasze_męskie_ego>
;P

Ostatnio edytowany przez Trin (2008-11-19 14:15:35)

Offline

 

#11  2008-11-20 16:00:05

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Weisu zajrzyj na strone DUG-a do artykułów znajdziesz tam sporo pomocy np http://dug.net.pl/texty/router.pdf czy http://dug.net.pl/texty/masq.php itd.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#12  2008-11-20 17:55:51

  Weisu - Użytkownik

Weisu
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-08-05

Re: Podstawowa konfiguracja, łopatologicznie.

Dzięki wszystkim co podali dobre linki :)

Dla wyjaśnienia sprawy, dlaczego napisałem a nie wrzuciłem w google - dużo rzeczy już robiłem na googlach i zauważyłem że trzeba raz zajrzeć tu, potem tam, tam znowu coś nie działa, tam jakiś błąd, tam dobrze ale nie wszystko. Dlatego wolę zapytać, bo: dostanę dobrą odpowiedź albo sprawdzonego linka ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)