Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-05-22 22:48:25

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Doświadczenie z fizyki BŁAGAM o pomoc

We wtorek mam maturę ustną z fizyki mam juz opracowane wszystkie doswiadczenia oprócz:
- zaproponuj doswiadczenie w celu wyznaczenia ciepla parowania wody
- zaproponuj doswiadczenie w celu wyznaczenia ciepla topnienia lodu
- zaproponuj doswiadczenie w celu wyznaczenia ciepla właśćiwego substancji
wiem ze w tych doswiadczeniach trzeba uzyc kalolymetr (taki izolowany kubeczek)
Przeszukałem juz wszystkie strony na ten temat sa tam same definicje, bilans cieplny itp ale teorie juz dobrze znami wiem o co chodzi potrzebuje tylko wiedziec jak zrobic te trzy doswiadczenia. Jesli ktos wie jak to zrobic to prosze o krótki opis

Offline

 

#2  2005-05-22 23:10:27

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Doświadczenie z fizyki BŁAGAM o pomoc

ciepło parowania wody:

lejesz ściśle ustaloną ilość wody do kalorymetru. zanurzasz w nim grzałkę, termometr i mieszadełko. włączasz grzałkę monitorując napięcie i prąd na niej (stąd otrzymasz ilość dostarczonego ciepła). grzejesz wodę do zagotowania. Po jakimś czasie (jak się trochę wygotuje) sprawdzasz ile wody zostało. Musisz też narysować wykres temperatury wody od czasu. Przyjmujesz, że w trakcie nagrzewania woda nie paruje (popełnisz niewielki błąd). Oznaczasz w którym momencie woda zaczyna się gotować. Czas wrzenia użyj we wzorze na ciepło dostarczone. ilość wody oznaczysz przez jej wagę. --- jak coś niejasne to pytaj na gg

ciepło topnienia lodu. - bazujesz na znanym cieple właściwym wody.

lejesz ściśle ustaloną ilość ciepłej wody do kalorymetru. w innym pojemniku przygotuj zimną wodę i wrzuć do niej lód w kawałkach (sporo). Po jakimś czasie wyjmij kilka kawałków lodu osusz i zważ (szybko) po czym natychmiast wrzuć do kalorymetru (nie dotykaj lodu palcami) (w ten sposób do kalorymetru wrzucasz lód o temperaturze topnienia, co wywala CI z obliczeń ciepło właściwe lodu) mieszając całość czekasz aż temperatura się ustabilizuje. Na koniec robisz bilans ciepła.  ---  jak coś niejasne to pytaj na gg

Ciepło właściwe substancji (zakładam, że stałej i o dobrej przewodności cieplnej)

Jak zwykle lejesz do kalorymetru ściśle ustaloną ilość wody. Następnie wrzucasz badaną substancję (najlepiej o temperaturze wody). Grzejesz draństwo przez jakiś czas, sprawdzając ile ciepła dostarczyłeś. Sprawdzasz jaka jest końcowa temperatura i robisz bilans. (w szczególnych przypadkach można bilans znacznie uprościć, znaczy sie wtedy, gdy badane ciało jest duże, a grzałka ma dobrą powierzchnię i małą pojemność cieplną. --- jak coś niejasne to pytaj na gg: 5303142

Ewentualnie FF możemy się spotkać, bo tez jestem w Łodzi. Mój tel. 503543450


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2005-05-22 23:20:15

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Doświadczenie z fizyki BŁAGAM o pomoc


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)