Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-05-06 16:43:27

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

DUg'owe repo

Tak se myślę, że wielu z nas na w source.list od groma różnego typu repozytoriów, zapewne często nieużywane. I wychodzę z inicjatywą stworzenia DUGowego repozytorium. Plan byłby taki, że chętne osoby opiekowały by się pakietami - których nie znajdziemy w oficjalnym repo, albo wersje (nawet w testing/unstable) są dość przestarzała, a także (jeżeli to możliwe) podpięcie do tego repo innych repo (np. KADU).

Na start mogę zaproponować 800 megowy serwer z 6 gigabajtami transferu/miesiąc(oczywiście jeżeli projekt znalazłby poparcie, można poszukać jakiegoś sponsora).

Proszę o opinie na ten temat.:)


Pusto :)

Offline

 

#2  2007-05-06 19:27:53

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: DUg'owe repo

jestem za, moge byc opiekunem moich wlasnych programow :D

i moze jakies jajca czasem wrzucac...


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#3  2007-05-06 19:37:46

  dr4ke - Członek DUG

dr4ke
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2006-07-01

Re: DUg'owe repo

Jak dla mnie to całkiem fajny pomysł, ja dopiero ucze się "paczkować" i fajnie by było gdybym swoje dzieła mógł umieszczać w takim repo :D
Prawie jak deweloper :P


"Nie rzucim ziemi skąd nasz root, tak nam dopomuż bug"

www.tajemnicatwierdzyszyfrow.com

Offline

 

#4  2007-05-06 19:37:57

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: DUg'owe repo

pełne poparcie


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2007-05-06 20:00:59

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: DUg'owe repo

tak wogole to jakie paczki bysmy chcieli tam umieszczac? bo cos czuje ze wielu zechce kadu, beryla i moze jakies bzdury ktore jeszcze nie trafily lub pozno trafiaja do oficjalnych, czyli moze najswiezsze buildy fluxa czy takie tam kiba docki i inne avant window managery? mam chyba nawet gdzies jeszcze z czasow kiedy kochalem fluxa taki skrypt ktory co tydzien ssa trunka z svn i kompiluje z flagami od debug, to moze by go wrzucic do repo co by co tydzien byl update wszystkich ulubionego WMa? :D

i moze jakies paczki z theme'ami do kde, gnome, fluxa, e, fvwm, tapetami, itp?


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#6  2007-05-06 20:05:43

  lordvader20 - Członek DUG

lordvader20
Członek DUG
Skąd: /home/kuba
Zarejestrowany: 2007-04-09
Serwis

Re: DUg'owe repo

i moze jakies paczki z theme'ami do kde, gnome, fluxa, e, fvwm, tapetami, itp?

To by sie przydalo. nie kazdy ma czas, mozliwosci zeby skompilowac jakies themy i dodatki do KDE, ktore nierzadko wymagaja jakichs badziewiow ktorych nie ma skad wziac. takie paczki z themami to bardzo chetnie bym pobieral.


Powered by Debian and Gentoo
http://img.userbars.pl/79/15642.jpg
http://img.userbars.pl/99/19689.png

Offline

 

#7  2007-05-06 20:09:00

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

Jakby ktoś nie wiedział to już od dawna jest repo na dugu. :)
http://czadman.dug.net.pl/debian/dists/
Jak znajdę odrobinę ochoty to je uaktualnię, wypadało by przebudować to psi po ostatnich wydaniach.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#8  2007-05-06 20:09:18

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: DUg'owe repo

no i jeszcze architektura - sporo ludka ma na 64


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2007-05-06 20:11:45

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

Było i na amd64, ale pewnego razu była amba u mnie na kompie, a repo leżało na jakimś uniwerkowym serwerze, który się wysypał. Ostała mi się kopia tylko jednoarchitekturowego. :)

Edit:
Jednak się ostało. :)
http://panoramix.ift.uni.wroc.pl/~jazon/debian/


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#10  2007-05-06 20:14:41

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

Re: DUg'owe repo

Ogólnie pakiety mogły by być dowolne. Każdy mógłby dodać własny pakiet (po kontakcie z adminami). Tak na początek to bym np Thunderbirda 2.0 wrzucił.

Co do samego funkcjonowania, to pomysł jest taki, że ktoś zrobi stronę (php+mysql - wiecie takie bajery jak logowanie przydział do danego pakietu) i na tej stronie będzie spis pakietów i przy każdym pakiecie wersja + link do profilu paczkującego. Nie wiem czy to możliwe (początkujący paczker ze mnie), ale np napisać skrypt który będzie dodawał do Packages.gz Packages.gz z repo KADU. i dawał linki w DUG'owym repo. Jeżeli nie to poprostu dać dowiązanie symboliczne do pakietów z repo kadu, a Packages.gz zmienić same.

P.S.: Co do strony to mogę jakąś prostą przygotować, ale wolałbym, aby jakiś ochotnik zabrał się za to, bo ja to dopiero tydzień temu zacząłem naukę php+mysql.

P.S.2: Nie wiem jak będzie z serwerem, bo to co zaproponowałem, to może być trochę zamało...


P.S.3: Jeżeli chodzi o domene to albo zrobić subdomene na dug.net.pl albo wybrać jakąś wolną domenę z ailiasów linuxpl.com ild.pl rdl.pl ndl.pl udl.pl edl.pl bdl.pl

P.S.4: Co do architektur to dwie najpopularniejsze w naszym kręgu (i386 i amd64) powinny być uwzględnione:)


Pusto :)

Offline

 

#11  2007-05-06 20:30:00

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo


P.S.: Co do strony to mogę jakąś prostą przygotować, ale wolałbym, aby jakiś ochotnik zabrał się za to, bo ja to dopiero tydzień temu zacząłem naukę php+mysql.

Proponuję pythona, zamiast php. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#12  2007-05-06 20:34:50

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

Re: DUg'owe repo

Co do strony to strona może być napisana i w PASCALU:D:D:D tylko, żeby spełniała swoje zadanie. A co do mnie to jakoś php mnie zaciekawił:D


Pusto :)

Offline

 

#13  2007-05-06 20:49:14

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

800 MB starczy tylko na małe repo, jeśli nie będzie dużo pakietów to wystarczy. Psi dla architektury 386 i dla 4 wersji zajmuje ok 12 MB, dla amd64 jakieś by było 12 MB.
Ale sądzę, że mogło by być takie repo na dugu. Bodzio dał pełne poparcie. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#14  2007-05-06 21:01:33

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

Re: DUg'owe repo

No więc widzę, że mój pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem, więc aby nie tracić cennego czasu trzeba przejść do konkretów.

Na początek trzeba uzgodnić parę aspektów.
1. Gdzie będzie zlokalizowane repo (przy aprobacie adminów DUG'a, byłby zlokalizowany na DUG'u:)
2. Jaką subdomene wybrać.
3. Kto ma się zająć zrobieniem strony WWW.
4. Trzeba ustalić, kto będzie administratorem tego całego bajzlu (co najmniej dwóch (mogę zostać jednym z nich:P)).


W między czasie rozpocząć nabór na pakerów:)


Pusto :)

Offline

 

#15  2007-05-06 21:19:44

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: DUg'owe repo

napisać skrypt który będzie dodawał do Packages.gz Packages.gz z repo KADU

I did some research, wygląda na to że format tego pliku jest zajedwabiście prosty:

Kod:

wpis
wpis
wpis

czyli wget, cat i po sprawie.

Co do samego funkcjonowania, to pomysł jest taki, że ktoś zrobi stronę (php+mysql - wiecie takie bajery jak logowanie przydział do danego pakietu) i na tej stronie będzie spis pakietów i przy każdym pakiecie wersja + link do profilu paczkującego.

eej, bracie :< Debian to przecież Unix, nie lepiej aby każdy paczker dostał swoje konto shellowe w grupie mającej prawa zapisu do repo, i na przykład katalog z repo na sticky? a listę paczek możnaby ograniczyć do czegoś na kształt odpowiednio przefiltrowanego ls -l updatowanego po każdym commicie, i wrzuconego jako statyczny plik html w odpowiednim miejscu... po prostu, nie ma sensu wyciągać piły łańcuchowej na gałązkę, którą można uciąć sekatorem ;] chyba że masz tylko konto, a nie maszynę.

jak nie to ja się mogę zająć stronką, to znaczy spróbować zrobić te takie tam bzdury (logowanie, upload, itd), tylko będziecie musieli mnie zaganiać do roboty co jakiś czas, sami wiecie ile projektów zacząłem i nie skończyłem ;] no i niech ktoś inny pisze zapytania sql bo ja tego zczaić nie mogę.

Jeżeli chodzi o domene

IMHO repo.dug.net.pl to byłoby coś w sam raz. w końcu jest to repozytorium, i jest to dugowe.

Co do architektur

myślę że 386 możemy sobie darować i kompilować wszystko pod 686 i amd64 (no dalej, kto umiałby odpalić beryla na pentium? są jacyś mistrzowie?). najwyżej rzeczy typowo lajtowe (np 'op', zastępca sudo... nie wiem czy jest w oficjalnym repo) na 486 lub 386.

wiele paczek może być noarch, zwłaszcza moich, coś mi mówi, bo coraz mniej lubię C++ (na korzyść pythona).

TAK POZA TYM, PEWNA KWESTIA PRAWNA.

czy ktoś czytał GNU GPL? jeśli dystrybuujesz zmienione/binarne (/samorobnie kompilowane) programy to musisz też dostarczyć pełen kod źródłowy. mało tego, musisz zapewnić możliwość dostarczenia tego kodu przez 3 latka od wydania. tak więc liczcie nie tylko buildy na poszczególne architektury, ale też src. nie chcemy kłopotów ze strony FSF, no nie? ;]

jak coś to odsyłam do GPL FAQ, być może źle zinterpretowałem ten akurat zapis ale wydaje mi się że źródła też musielibyśmy wrzucać.



aha, jeśli sobie skołuję jakiegoś starszego maca lub suna to się nie zdziwcie jak zaczną się pojawiać buildy na sparc i ppc >:P


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#16  2007-05-06 21:38:23

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

harry666t, poczytaj coś na temat paczkowania, spójrz np. na moje repo, a dopiero potem pisz posty na ten temat, bo ręce opadają. Nie trzeba Krakowa od nowa budować.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#17  2007-05-06 21:51:34

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

Re: DUg'owe repo

Tak jak napisałem wcześniej, nie ważne w czym napisana była by strona. Ważne, aby spełniała swoje zadanie:)
harry666t ogólnie twoja propozycja co do kont shellowych jest oczywista.
Wyjście z repo.dug.net.pl jest wyjściem raczej dobrym. Raczej na pewno.
Co do architektur to ja nie jestem ekspertem, więc niech wypowiedzią się ludzie mądrzejsi ode mnie.
Co do dostępu do kodu źródłowego

Kod:

Czy GPL wymaga, by kod źródłowy zmodyfikowanej wersji został udostępniony publicznie?
    GPL nie wymaga rozpowszechniania zmodyfikowanego przez Ciebie programu. Wolno Ci wprowadzać zmiany i korzystać z nich prywatnie, w ogóle bez ich wydawania. Odnosi się to także do organizacji (łącznie z firmami); organizacja może utworzyć zmienioną wersję i używać jej wewnętrznie nigdy nie wydając tej wersji na zewnątrz.

    Ale jeśli w jakiś sposób publicznie wypuszczasz zmienioną wersję, GPL wymaga byś udostępnił użytkownikom programu zmodyfikowany kod źródłowy, na warunkach GPL.

    Tak więc, GPL zezwala na pewne sposoby rozpowszechniania zmienionego programu, a na inne nie, ale decyzja o samym wypuszczeniu należy do Ciebie.

No więc, jeżeli zmienisz kod źródłowy to musisz go umieścić, jeżeli tylko paczkujesz to nie (bo jest już dostępny na stronie producenta). Ja tak to rozumiem (ale jak wiadomo człowiek jest omylny).

W sumie to pewnie znaczna większość pakietów to będą po prostu skomilowane kody źródłowe


Pusto :)

Offline

 

#18  2007-05-06 22:06:44

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: DUg'owe repo

Mało się znam, ale:
nie ma noarch, tylko all
pakiety debiana ( te kompilowane przynajmniej przez gcc 4.1) kompilowane są pod i486 a w nazwie mają i386.
na wszystkich znanych mi repach ( nie liczę Opery i Skype ) są źródła programów.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#19  2007-05-06 22:10:25

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

Utrzymywanie repo to nie jest banalna sprawa, pomimo tego, że może się tak wydawać. Zakładam oczywiście, że repo ma być wysokiej jakości.
Polecam zacząć od zbudowania dobrego pakietu, żeby liznąć co nieco. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#20  2007-05-06 22:14:44

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: DUg'owe repo


Polecam zacząć od zbudowania dobrego pakietu, żeby liznąć co nieco. :)

I to nie checkinstallem. I by lintian błędów nie znalazł. No, mi się nie udało zrobić bezbłędnego.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#21  2007-05-06 22:16:29

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: DUg'owe repo

TAK POZA TYM, PEWNA KWESTIA PRAWNA.

czy ktoś czytał GNU GPL? jeśli dystrybuujesz zmienione/binarne (/samorobnie kompilowane) programy to musisz też dostarczyć pełen kod źródłowy. mało tego, musisz zapewnić możliwość dostarczenia tego kodu przez 3 latka od wydania. tak więc liczcie nie tylko buildy na poszczególne architektury, ale też src. nie chcemy kłopotów ze strony FSF, no nie? ;]

mi się zdaje że ten zapis nalezy rozumiec następująco: źródła nie muszą być dołączone do każdej binarnej dystrybucji, ale muszą byc wydane na żądanie


linux regd. user #248790

Offline

 

#22  2007-05-06 22:20:32

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: DUg'owe repo

harry666t, poczytaj coś na temat paczkowania, spójrz np. na moje repo, a dopiero potem pisz posty na ten temat, bo ręce opadają. Nie trzeba Krakowa od nowa budować.

spoko, mam prawo /jeszcze/ się nie znać na tworzeniu repozytoriów, tak? ^^'''''''

http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#UnchangedJustBinary

Q: I downloaded just the binary from the net. If I distribute copies, do I have to get the source and distribute that too?
A: Yes. The general rule is, if you distribute binaries, you must distribute the complete corresponding source code too. The exception for the case where you received a written offer for source code is quite limited.

Tak więc źródła też.


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#23  2007-05-06 22:24:43

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: DUg'owe repo

Tak więc źródła też.

aha ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#24  2007-05-06 22:33:51

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: DUg'owe repo

harry666t, poczytaj coś na temat paczkowania, spójrz np. na moje repo, a dopiero potem pisz posty na ten temat, bo ręce opadają. Nie trzeba Krakowa od nowa budować.

spoko, mam prawo /jeszcze/ się nie znać na tworzeniu repozytoriów, tak? ^^'''''''

Owszem, ale wypada wiedzieć o czym się pisze, albo pisać o tym o czym się wie. :)


http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#UnchangedJustBinary

Q: I downloaded just the binary from the net. If I distribute copies, do I have to get the source and distribute that too?
A: Yes. The general rule is, if you distribute binaries, you must distribute the complete corresponding source code too. The exception for the case where you received a written offer for source code is quite limited.

Tak więc źródła też.

Pakiety się buduje z pakietów, źródłowych i zwyczajowo są częścią repo. Nie ma sensu rozpatrywać problemu, który nie istnieje.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#25  2007-05-06 22:43:13

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: DUg'owe repo

czyli cały ten krzyk wynika z mojej niewiedzy i braku doświadczenia.
alrite. po 16 maja będę miał dość czasu by wszystko nadrobić. może nawet przepiszę jądro linuksa :D

tymczasem pozwólcie panowie że przeproszę, jutro matura z angielskiego więc muszę się wyspać ;]


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)