Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-05-05 20:41:36

  rogos - Moderator

rogos
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-12

Różne rozważania

Zastanawialiście się kiedyś nad różnymi zagadnieniami czysto teoretycznie. W tym poście możecie zamieszczać swoje przemyślenia na takie tematy. Ja zacznę:

Troche jest to związane z programistyką. A więc zastanawiam się jak wygląda wzór matematyczny na kolejność losową. Jest taka opcja na WindowsMediaPlayerze czy to jest ściema a w rzeczywsistosci jest kilka róznych list i komputer z nich korzysta?


http://img88.imageshack.us/img88/1856/imageslg0.png

Offline

 

#2  2005-05-05 20:52:41

  Guest - Gość

Guest
Gość

Re: Różne rozważania

Powiem, jak to jest w C++. Są dwa sposoby:

1. Funkcja rand() bierze sobie jakaś liczbę i zniej wylicza sobie liczby losowe (przez co te liczby za każdym razem będą takie same, oraz jak wywołuje się tą funkcję kilka razy za koleją (np. przy pomocy pętli) to liczby się kilka razy powtarzają (np. wyskakuje 4 4 4 4 4 4 (i dopiero wtedy) 7 7 7 7 7 7 itd.)

2. Drugi sposób też jest oparty na funkcji rand() (plus dodatkowo srand()) oraz funkcji time(0), która zlicza milisekundy od jakiegoś tam roku), przez co można powiedzieć, że dostajemy liczby prawie losowe, które się nie powtarzają, a jak już to bez bliżej określonego schematu i ładu.

 

#3  2005-05-06 12:18:58

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Re: Różne rozważania

To mnie zastanwia jak to jest, że używam przeglądarki kadu i np amula a nmap pokazuje mi ze mam otwarty jeden port

Kod:

PORT    STATE SERVICE
111/tcp open  rpcbind

Offline

 

#4  2005-05-06 13:11:40

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Różne rozważania

o ile sie orietuje to chyba kadu otwiera jakis port ale nie jstem pewna

Offline

 

#5  2005-05-06 13:25:23

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: Różne rozważania

może nie pokazał Ci filtrowanych portów, albo tych które mają status STEALTH (nie widać że otwarte)


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#6  2005-05-07 16:24:31

  Guest - Gość

Guest
Gość

Re: Różne rozważania

Coś z tym jest. Ostatnio rozmawiałem z kolegą (który pracuje na Win'ie) i on zadał mi pytanie czy nie kotrzystam z jakiegoś programu do ukrywania obecności w internecie. Pytam się dlaczego. Na to on mi odpowiada, że nie widzi (cwaniak PowerGG sobie zainsttalował :]) ani mojego adresu IP, ani portu z którego korzystam. Nie wiem czy to przez to, że łączę się z netem przez innego kompa, czy przez to, źe korzystam z Debian'a + Kadu. Jeszcze jedna ciekawostka: widzę numery IP tych, którzy korzystają z Win'a i są aktywni na GG. A tych, którzy mają Debian'a (konkretnie BiExi i fEnIo) już numerów IP nie ma. Ciekawe...

 

#7  2005-05-07 16:36:45

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Różne rozważania

moze dlateog ze mam firewalla odpalonego

Offline

 

#8  2005-05-07 20:38:22

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Re: Różne rozważania

a co to jest "rpcbind" ??

Offline

 

#9  2005-05-09 15:26:01

  Guest - Gość

Guest
Gość

Re: Różne rozważania

Co do klientów Gadu na lin'a, to nikt nie widzi naszych numerów IP, ponieważ te klienty nie łączą się P2P (jak to jest w przypadku programów z Win'a), tylko przez huby GG. Więc nie jest to "wina" firewall'a. Gdyby tak było, to swoje wiadomości z GG musiałbym wysyłać w ciemno po całej sieci globalnej :)

Co do tego rpcbind to coś jest napisane tutaj:
http://www.sasg.prz.rzeszow.pl/html_pl/Rozdzial_01.html#TCP_wrapper

Co prawda dla Solaris, ale pewnie się przyda (ja niestety nie rozumiem tego co jest tam napisane, za młody jetsem ;) )

 

#10  2005-05-11 00:27:55

  rybek - Członek DUG

rybek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-04-20

Re: Różne rozważania

Co prawda dla Solaris, ale pewnie się przyda (ja niestety nie rozumiem tego co jest tam napisane, za młody jetsem ;) )

dla Solaris bo z tego sie wywodzi.
RPC - Remote Procedure Call
ogolnie chodzi o wykonywanie zdalnie polecen. nie na zasadzie polaczenia sie np. przez ssh czy cos takiego tylko na zasadzie wysylania konkretnych komend w odpowiednim protokole.

tak troche skrotowo i ogolnie ale mniej wiecej dobrze :D.


Linux Registered User: #348830

In a World without Walls and Fences,
who needs Windows and Gates?

Offline

 

#11  2005-05-25 17:54:08

  rogos - Moderator

rogos
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-12

Re: Różne rozważania

http://www.frsirt.com/exploits/09222004.ms04-28.sh.php

sprawa troche przedawniona ale moze komus sie przydac...


http://img88.imageshack.us/img88/1856/imageslg0.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)