Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Zauwazyłem że w środowisku Gnome mój Menadzer aktualizacji informuje mnie ikonką o możliwości aktualizacji systemu a w KDE nie.
Jest taka możliwość aby w KDE również to działało ?
Offline
tbh@PuddleFrog:~$ aptitude show apt-watch Pakiet: apt-watch Nowy: tak Stan: niezainstalowany Wersja: 0.3.2-8 Priorytet: opcjonalny Sekcja: admin Opiekun: John Lightsey <lightsey@debian.org> Rozmiar rozpakowanego: 32,8k Wymaga: apt-watch-gnome, apt-watch-backend Opis: Applet that monitors apt sources for upgrades (transitional package) apt-watch is an applet that will inform you when upgrades are available for your computer. It is similar to Windows Update or the Red Hat Network applet. This is a transitional dummy package to ensure clean upgrades from old releases. It can be safely removed after upgrade. Etykiety: admin::package-management, filetransfer::http, interface::x11, protocol::http, role::program, scope::utility, suite::debian, suite::gnome, uitoolkit::gtk, use::monitor, works-with::software:package, x11::applet
coś takiego?
Offline
Nigdy w życiu nie miałem informatyki i może jestem też trochę mało kumaty.
Mam zainstalować apt-watch ?
Offline
This is a transitional dummy package to ensure clean upgrades from old releases. It can be safely removed after upgrade.
You're crazy, right? To jest pusta paczka, która nie dodaje żadnej funkcjonalności. Paczki "transitional" powinny mieć jakiś filtr w aptitude lub synapticu, żeby je łatwiej wyłapać i powywalać z systemu. Po każdym sporym upgrejdzie jest ich kilkadziesiąt.
Offline
[ Paczki "transitional" powinny mieć jakiś filtr w aptitude lub synapticu, żeby je łatwiej wyłapać i powywalać z systemu. Po każdym sporym upgrejdzie jest ich kilkadziesiąt.
Chyba chciałeś powiedzieć po każdym dist-upgrade. :)
dpkg -l | egrep '(ii|rc)' | awk '{print $2}' | xargs apt-cache show | grep -i -B 16 transition | grep ^Package | uniq | awk '{print $2}'
Choć pewnie można to krócej zrbić jak się pogłówkuje.
Offline
Tak.
Nie działa mi to.
Trzeba i tak ręcznie uruchamiać aktualizację.
Offline
ups, przepraszam za wprowadzenie w błąd...
nie doczytałem do końca..
Offline
tak
no to glupio powiedzialem ... dummy
Offline
Sorry za odgrzebywanie trupa.
Szukałem właśnie sposobu na usunięcie z systemu pakietów przejściowych (których trochę się zrobiło po ostatnim przejściu LibreOffice do testinga) i natrafiłem na poniższy post czadmana:
czadman napisał(-a):
[ Paczki "transitional" powinny mieć jakiś filtr w aptitude lub synapticu, żeby je łatwiej wyłapać i powywalać z systemu. Po każdym sporym upgrejdzie jest ich kilkadziesiąt.
Chyba chciałeś powiedzieć po każdym dist-upgrade. :)
Kod:
dpkg -l | egrep '(ii|rc)' | awk '{print $2}' | xargs apt-cache show | grep -i -B 16 transition | grep ^Package | uniq | awk '{print $2}'Choć pewnie można to krócej zrbić jak się pogłówkuje.
Chciałbym zaproponować swoją wersję. Poza tym że jest bardziej czytelna i prawdopodobnie wymaga mniej zasobów (nie ma tak koszmarnej liczby potoków), zwraca też mniej fałszywych wskazań (wersja czadmana chce usunąć libqt4-webkit, które jest zwykłym pakietem) i więcej prawdziwych wskazań (np. host czy diff). Może komuś się przyda.
aptitude remove $(LC_ALL=C LANG=C aptitude --disable-columns -F '%p' search '~i ~d"transitional.*removed"')
Jeśli na DUG jest jakiś artykuł o czyszczeniu Debiana (ja nie znalazłem, ale i zbytnio nie szukałem ;) ), można do niego dodać.
Offline
Minio napisał(-a):
Jeśli na DUG jest jakiś artykuł o czyszczeniu Debiana (ja nie znalazłem, ale i zbytnio nie szukałem ;) ), można do niego dodać.
Nie ma. :( Może zaczniesz? :) BTW, czemu nie od razu purge/remove?
LANG=C aptitude purge ~dtransitional.*removed~i
Offline
aptitude install update-notifier-kde
Offline
ArnVaker: w takim artykule pewnie przynajmniej o deborphan trzeba wspomnieć, a ja chyba jednak za słabo znam Debiana. Raczej dołożyłbym swoje 3 grosze do czegoś o już istnieje. A poza tym nie widzę nigdzie opcji rozpoczynania nowego artykułu. Chyba muszę mieć do tego jakieś specjalne uprawnienia?
A dlaczego z podpowłoką? Bo nie wiedziałem że da się bez :) . Próbowałem coś z aptitude remove search, ale bez zauważalnych efektów. Faktycznie, ta zmodyfikowana propozycja jest pewnie najlepsza — prosta, czytelna, skuteczna. Ewentualnie wersja z podpowłoką może się przydać jeżeli ktoś używa apt-get i nie chce go używać na przemian z aptitude (wtedy aptitude wyszukuje a apt-get usuwa). Słyszałem że nie powinno się ich używać na zmianę.
Offline
Minio napisał(-a):
A poza tym nie widzę nigdzie opcji rozpoczynania nowego artykułu. Chyba muszę mieć do tego jakieś specjalne uprawnienia?
Już masz.
Zawsze możesz trzyzdaniówkę o usuwaniu pakietów przejściowych napisać.
Offline
Dorzucam w takim razie:
aptitude purge `deborphan` && aptitude purge ~c && aptitude clean && aptitude forget-new
aptitude markauto ~slibs
for pkg in $(aptitude -F %p search '~i!~M') ; do echo -e "\n -- markauto $pkg --" ; aptitude markauto $pkg ; done
:)
EDIT: Jeszcze localepurge używam.
Offline
No dobra, przekonaliście mnie. Zacząłem pisać wstępną wersję artykułu. Jak skończę to wkleję linka, ale różne obowiązki wzywają więc nie gwarantuję, że to nastąpi jeszcze w tym miesiącu.
Przy okazji natrafiłem na tę serię artykułów (podaję od najnowszej, gdyż zawsze w pierwszych kilku zdaniach jest link do wcześniejszej części). Myślę że część z nich warto uwzględnić w takim artykule (oczywiście podając przy tym źródło).
Do tego pewnie warto przyjrzeć się computer-janitor.
Offline
Minio napisał(-a):
No dobra, przekonaliście mnie.
:)
Dorzucam jeszcze coś takiego:
apt-show-versions -i apt-show-versions |grep No\ available aptitude purge $(apt-show-versions |awk '/No available/{print $1}')
Pierwsze odświeża cache, drugie wyświetla listę zainstalowanych pakietów niedostępnych już w żadnym repozytorium, a ostatnie przeznacza te pakiety do usunięcia za pomocą aptitude. Może być przydatne zwłaszcza przy wieloletnich instalacjach aktualizowanych do kolejnych wydań.
Tu przykład użycia: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=138998#p138998
Offline
Dzisiaj miałem trochę wolnego czasu, który wykorzystałem na dokończenie artykułu. Można go znaleźć pod adresem:
http://dug.net.pl/tekst/150/oczyszczanie_systemu_debian_gnu_linux
W jednym miejscu linkuję do stary.dug.net.pl, ponieważ nie udało mi się znaleźć tego artykułu na nowym DUG-u (nie został przeniesiony?).
Wydaje mi się że jest w miarę ok, poza tym, że — moim zwyczajem — wyszedł przydługi.
Offline
Świetny artykuł, dzięki Minio! :)
Offline
Dodałem jeszcze sekcję „Usuwanie plików konfiguracyjnych zainstalowanych w trakcie działania dpkg”. Jest to coś co robi wspomniany wcześniej computer-janitor, o którym zwyczajnie zapomniałem napisać. Ale teraz już nie ma takiej potrzeby ;) .
BTW, zwłaszcza do azhaga: „oczyszczanie” czy „czyszczenie”? Bo ta aktualna wersja coś mi zgrzyta...
Offline
Minio napisał(-a):
BTW, zwłaszcza do azhaga: „oczyszczanie” czy „czyszczenie”? Bo ta aktualna wersja coś mi zgrzyta...
Chyba lepsze będzie „czyszczenie”. Nie to, że „oczyszczanie” jest w jakiś sposób błędne, ale dziwnie kojarzy mi się z szambem i ściekami (poprzez „zakład oczyszczania miasta”). ;)
Offline
azhag: skoro jest nas dwóch, to zmieniłem.
Offline