Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-04-06 23:57:05

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Wzrok

Ostatnio zastanawiałem się jak to naprawdę jest z wzrokiem, jak monitory źle działają na oczy, w porównaniu np. do książek któ¶e też wielu ludzią zniszczyły wzrok i jak zależy to od genów
w necie nic ciekawego nie znalazłem prócz super tanich soczewek :D

Offline

 

#2  2007-04-07 01:30:37

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Wzrok

można se zepsuć wzrok przy czytaniu książek, jeżeli się czyta drobny druk przy słabym świetle. dobra lampka to podstawa :]

jeśli chodzi o monitory, to współcześnie jedynym problemem jest częstotliwość odświeżania pionowego obrazu (VF) - jeśli wynosi ona poniżej 85 Hz to obraz wyraźnie 'drży', szczególnie gdy odpalisz ofisa czy inną aplikację otwierającą duże białe okno. po kilku godzinach siedzenia przy kompie takie migotanie obrazu jest nie do zniesienia.

komputer mam w chałupie kilkanaście lat, zawsze bardzo też lubiłem czytać książki (ostatnio wałkuję Terry'ego Pratchetta). nie noszę okularów i z daleka widzę numer autobusu :P


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2007-04-07 01:34:56

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: Wzrok

generalnie, największym problemem jaki ludzkość ma z monitorem jest fakt, iż monitor jest płaski, podczas gdy człowiek wykształcił swój narząd wzroku (oko) do walki ze światem trójwymiarowym.

przejdź się do sklepu na drugiej stronie ulicy i kup paczkę czypsów.

po drodze staraj się uważnie obserwować siebie, i notować w pamięci to, na co patrzysz, na co zwracasz uwagę. ktoś przechodzi przez ulicę. podążasz za nim wzrokiem. na światłach czekasz i się nudzisz, patrzysz raz na ludzi naprzeciwko, raz na przejeżdżające obok samochody, raz na chodnik. wchodzisz do sklepu. przeszukujesz wzrokiem półki, zarówno te tuż obok ciebie jak i te majaczące w oddali, w poszukiwaniu ulubionych czypsów. znajdujesz je. stojąc w kolejce do kasy z nudów czytasz skład.

raz twój wzrok skupia się na czymś co stoi blisko, raz na czymś, co stoi daleko. zmienia się ogniskowa soczewki, gałki oczne latają we wszystkie strony. to jest dla człowieka (i każdego innego parzystoocznego) naturalny sposób wykorzystywania gał patrzałek.

zarówno czytanie książki jak i ślepienie się w monitor zakłóca ten porządek, wprowadzając niezmienność, monotnię, jednostajność. to jest zabójcze dla twoich oczu.

rozsądne głowy jednakże przynajmniej raz na godzinę wstają od komputera na kilka minut, i tak samo jak można "rozprostować kości" po długim siedzeniu, tak samo radzę "rozprostować wzrok", i to trochę porozglądać się po pomieszczeniu, a to może wyjrzeć przez okno i poobserwować ludzi lub krajobraz, po prostu - nie pozwolić gałom na zbyt długi bezruch i ogólnie zrobić gimnastykę soczewek. nawet podczas tej godziny między jedną a drugą przerwą warto raz na kilka minut oderwać wzrok i choć przez kilka sekund rozejrzeć się wokół.

mi naprawdę pomaga.


co do promieniowania (monitory CRT) to zupełnie inna sprawa. najlepiej unikać jak ognia i zainwestować w ekran LCD. nieważne że lekko smuży, oczy są ważniejsze. nie kupisz nowych.


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#4  2007-04-07 01:45:57

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Wzrok

co do promieniowania (monitory CRT) to zupełnie inna sprawa. najlepiej unikać jak ognia i zainwestować w ekran LCD. nieważne że lekko smuży, oczy są ważniejsze. nie kupisz nowych.

masz na myśli promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 400-700 nm? :>

innego raczej one nie produkują, i to od wielu lat

natomiast częste przerwy są zalecane jak najbardziej


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2007-04-07 08:09:28

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Wzrok

Przepisy BHP mówią o 5 minutach odpoczynku po każdej godzinie pracy z monitorem ekranowym - bez względu na to jaki to monitor.
Właśnie skończyłem i zdałem uprawnienia na inspektora BHP - i stwoerdzam że te 5 min to za mało


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2007-04-07 08:29:54

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Wzrok

Ważne jest także odżywianie. Dużo zieleniny (szpinak, brokuły, sałata), które zawierają barwniki potrzebne do ochrony oczu przed promieniowaniem. Produkty z witaminą A, E. Wszystkie owoce ala jagody, jeżyny, borówki wcinać ile się da kiedy będą. Cukru ani produktów opartych na cukrze nie powinno się jadać w ogóle. Cukier ma zabójczy wpływ na oczy i na ostrość widzenia.

Aktywność fizyczna wskazana zawsze i wszędzie. Jakiś sporcik lub bieganko na pewno pomogą utrzymać dobry wzrok.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2007-04-07 09:31:14

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Wzrok

Cukier ma zabójczy wpływ na oczy i na ostrość widzenia.

ciekawe, baba mi mówiła kiedyś, że pierwszym lekarzem do którego przychodzi cukrzyk jest okulista


linux regd. user #248790

Offline

 

#8  2007-04-07 09:38:02

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Wzrok

Przed studiami miałem -2, po studiach -5.5, minęło już od skończenia studiów już 8 lat, mam nadal -5.5. Komputer jest mniej szkodliwy dla wzroku niż czytanie w dużych dawkach.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#9  2007-04-07 10:51:50

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Wzrok

Już kiedyś to pisalem i napisze jeszcze raz.
Niektóre monitory LCD są niezaekranowane (ten cały badziew z tyłu) i mogą promieniować nawet bardziej niż odpowiednio wykonane CRT) chodzi o szkodliwe dla zdrowia promieniowanie elektro-magnetyczne.

ciekawe, baba mi mówiła kiedyś, że pierwszym lekarzem do którego przychodzi cukrzyk jest okulista

:-/ Chyba mam problem :-/


Pozdrawiam

Offline

 

#10  2007-04-07 18:39:40

  krootk1 - Użytkownik

krootk1
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-12-06

Re: Wzrok

Istotne też jest ustawienie monitora, np górny brzeg ekranu powinien być nieco niżej od poziomu oczu, jak miałem postawiony wyżej to oczy częściej dawały o sobie znać. W googlach pod hasłem "BHP monitor" jest więcej przepisów jak ustawić dobrze monitor, aby wzrok jak najmniej się męczył.

Offline

 

#11  2007-04-07 18:47:26

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Wzrok

Dziwne jest z tym górnym brzegiem, ja musze mieć dużo wyżej i dlatego mam monitor ustawiony na prodiżu :] odwróconym do góry nogami.
Chyb aże przy tym motywie z górnym brzegiem poniżej oczu trzeba tak odgiąc monitor dolny nie był zbyt nisko :-/


Pozdrawiam

Offline

 

#12  2007-04-07 21:20:04

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Wzrok

Tu jest wypaśny artykuł
http://klub.chip.pl/lipka/praktyczne/zdrowie.htm
Chyba będę musiał zrezygnowac z prodiża :]


Pozdrawiam

Offline

 

#13  2007-04-07 21:30:32

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Offline

 

#14  2007-04-08 11:54:25

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Wzrok

Tak z cekawosci np mi bardziej mecza sie oczy przy monitorze LCD niz zwyklym CRT jak jest u was?

Offline

 

#15  2007-04-08 12:10:46

  synchro - Członek DUG

synchro
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-29

Re: Wzrok

Komputer jest mniej szkodliwy dla wzroku niż czytanie w dużych dawkach.

Delikatnie to ujmę: bzdura do kwadratu.

Offline

 

#16  2007-04-08 12:19:56

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Wzrok

Mi przez studia tez wzrok siada. I to nie z powodu kilkuset kevowych lub kilku mevowych fotonów, czy cząstek beta którymi jestem bombardowany na różnych labkach, tylko przez czytanie w trzęsących się autobusach, czy ślęczenie nad notatkami po północy.

A z monitorów to nie mogę patrzeć na LCDki, ale pod tym względem jestem ewenementem ;-)

Offline

 

#17  2007-04-08 12:25:00

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Wzrok

No ja nie wiem :)
Czytam dużo, dużo siedze przed kompem a wzrok mam dobry i tak każdy ma u mnie w rodzinie dobry wzrok i nikt nie ma problemów, widocznie dobre geny ;)

Offline

 

#18  2007-04-08 12:32:36

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Wzrok

To kwestia regulacji monitora. Domyślnie monitory LCD mają tak ustawione parametry, że nie da się z nimi pracować. Względy marketingowe - ustawienie jasności prawie na maksa daje wrażenie ładnych kontrastowych kolorów, a przez kilka minut kiedy klient ogląda obraz nie jest w stanie poczuć tego w oczach. Dopóki nie poświęci się codziennie przez kilka dni trochę czasu  na regulację jasności i kontrastu oczy muszą cierpieć. Wiele osób cierpi z tego powodu, ale da się dobrze wyregulować LCD.

U mnie LCD nie powoduje takiego wysuszania spojówek jak moja poprzednia 19-stka CRT. Nie daje tyle niepotrzebnego ciepła. Nie ma takich odblasków. Moje LCD można łatwo ustawić w zależności od pozycji (pivot).


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#19  2007-04-08 13:23:11

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Wzrok

wszystko prawda, chociaż nie wiem za bardzo, o co ci chodzi tym z ciepłem - lcd-ki grzeją się znacznie bardziej niż banieczki. no i wspomniałbym jeszcze o rozdzielczości - jak człowiekowi mają nie wypływać oczy, skoro jego monitor 17'' został zbudowany do pracy przy 1280x1024?


linux regd. user #248790

Offline

 

#20  2007-04-08 13:38:09

  zimzum - Członek DUG

zimzum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-09-04

Re: Wzrok

jak człowiekowi mają nie wypływać oczy, skoro jego monitor 17'' został zbudowany do pracy przy 1280x1024?

Niby jest interpolacja i niektore monitory 'podobno' daja sobie rade z innymi rozdzielczosciami. Ale to nic. Bardzo czesto spotykam sie z czyms takim, ze moi znajomi maja 'niefirmowa' rozdzielczosc i czcionki wygladaja fatalnie. Do tego ustawiaja wysoka jasnosc i jakis dziwny kontrast. Mnie bola oczy jak tylko rzuce okiem na taki ekran. Ale ludzie chyba sie przyzwyczaja i w ten sposob dobijaja swoje oczy.

U mnie na uczelni w labie lubie siadac przy tym samym kompie i za kazdym razem zmniejszam jasnosc. To oznacza, ze ludzie swiadomie ustawiaja sobie taka 'ladna' (bardzo wysoka), ale 'zabojcza' jasnosc. Dziwnie mnie to o tyle, ze informatyk powinien swietnie sobie zdawac sprawe ze szkodliwosci takiego srodowiska pracy.

Aha, oczywiscie rozproszone swiatlo to podstawa ;-)

W sklepach i hipermarketach atakuje sie ludzi roznymi parametrami: czasem rekacji, jasnoscia, kontrastem. Potem ludzie chwala sie, ze kupili najszybszy monitor na rynku z czasem rekacji 2ms. I choc sami przyznaja, ze te 2ms to chwyt marketingowy to nawet nie zastanawia sie nad tym, ze czasami lepiej kupic monitor z czasem 12ms np na matrycy IPS zamiast TN i miec porzadne katy patrzenia. A przy 19 calowym monitorze to juz ma spore znaczenia. No ale to tez indywidualna sprawa. W kazdym razie warto sie zainteresowac tymi sprawami przed zakupem.

Offline

 

#21  2007-04-08 13:55:18

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Wzrok

Tak z cekawosci np mi bardziej mecza sie oczy przy monitorze LCD niz zwyklym CRT jak jest u was?

J apo przesiadce z CRT na LCD czułem sie jak nowo narodzony odchodze od kompa a tu normalnie moje oczy nawet nie drasniete jakims dyskomfortem z czasem jednak nawet po LCD troche  oczy odmawiaja posluszenstwa.


Pozdrawiam

Offline

 

#22  2007-04-08 14:01:33

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Wzrok

wszystko prawda, chociaż nie wiem za bardzo, o co ci chodzi tym z ciepłem - lcd-ki grzeją się znacznie bardziej niż banieczki.

Ta cała lampa się grzeje. Kineskop z przodu jest chłodniejszy niż matryca, ale ogólnie całe pudło wydziela dużo więcej ciepła co stwarza niekorzystny mikroklimat.
Co do rozdzielczości to jaka by nie była to wielkość ikon, czcionek, pasków można sobie ustawić. Wyższe rozdzielczości są zdrowsze dla oczu.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#23  2007-04-08 15:37:49

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Wzrok

Do tego wszystkiego dodam że siedzenie przed monitor w bardzo ciemnych pomieszczeniach również uszkadza wzrok. Rozsądnym rozwiązaniem jest zapalić biurową lampkę :)


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#24  2007-04-08 15:42:04

  zimzum - Członek DUG

zimzum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-09-04

Re: Wzrok


Rozsądnym rozwiązaniem jest zapalić biurową lampkę :)

To wlasnie nie jest najlepsze rozwiazanie. Duzo zdrowsze jest swiatlo rozproszone.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)