Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-04-10 16:17:35

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Spuchnięte kondensatory

Spuchnięte kondensatory.... ? cokolwiek to znaczy... :)

Jak to rozpoznac ? czym dokonac pomiaru itd.

Nie jestem elektronikiem ani nie bawie sie w te klocki (mam lutownice od ruskich ale dziala) wiem jak wyglada kondensator ale nie potrafie sobie wyobrazic jak wyglada taki "spuchniety" np. na plycie glownej.


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

#2  2005-04-10 19:11:25

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Spuchnięte kondensatory

spuchnięty kondensator? - popatrz na Twojego avatarka :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2005-04-10 22:21:53

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Spuchnięte kondensatory

kondensator może ci spuchnąć jeśli go źle spolaryzujesz albo pojedziesz mu po garach za dużym prądem/napięciem (mówimy oczywiście o kondensatorach elektrolitycznych, tzn. tych które wyglądają jak małe cylinderki i jako jedyne mają oznaczoną biegunowość)

jak wygląda spuchnięty kondensator? ano czasami jest po prostu spuchnięty, czasami wygląda normalnie, a zdażyło się, że siknęło elektrolitem dookoła ;)


są takie multimetry które mierzą pojemność kondensatorów, ale są cholernie drogie

dosyć prymitywnym, ale skutecznym sposobem sprawdzenia kondensatora jest naładowanie go i rozładowanie, a konkretnie: bierzesz do garści multimetr za 25 zetów, przestawiasz na omomierz i podpinasz kondensator. omomierz pokazuje jakieś bzdury, de facto pchając do kondensatora jakiś ładunek (jak wiedzą dzieci w podstawówce, rezystancja kondensatora teoretycznie jest nieskończona - czyli multimetr powinien pokazywać 'inf' czy coś w tym stylu, a pokazuje jakieś konkretne wartości, powiedzmy że rzędu 500 omów. ale że omomierz jest elementem aktywnym, można nim troszkę naładować taki kondensator). następnie przełączasz multimetr na najniższy zakres woltomierza pr. stałego i powinieneś zaobserwować jakieś napięcie, które początkowo szybko przysiada, a później długo zbliża się do zera. jeśli tak jest, to kondensator jest git.


linux regd. user #248790

Offline

 

#4  2005-04-11 10:09:44

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Spuchnięte kondensatory

Jestem elektronikiem z zawodu wyuczonego i hobbystycznie. Jedną radę Ci dam na początek: jak nie jesteś wprawny z lutownicą, to płytę ze spuchniętymi kondziorami daj komuś, kto Ci do dobrze zrobi. Bo później elektronicy dostają do reanimacji płyty od których włos się na łysej głowie jeży.
Płytę bardzo łatwo uszkodzić, ale później naprawić jest dość trudno i nie jest do wesoła robota.

PS. Parę razy wymieniałem kondziory i reperowałem płyty, więc wiem co mówię.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#5  2005-04-11 12:09:59

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Re: Spuchnięte kondensatory

Jestem elektronikiem z zawodu wyuczonego i hobbystycznie. Jedną radę Ci dam na początek: jak nie jesteś wprawny z lutownicą, to płytę ze spuchniętymi kondziorami daj komuś, kto Ci do dobrze zrobi. Bo później elektronicy dostają do reanimacji płyty od których włos się na łysej głowie jeży.
Płytę bardzo łatwo uszkodzić, ale później naprawić jest dość trudno i nie jest do wesoła robota.

PS. Parę razy wymieniałem kondziory i reperowałem płyty, więc wiem co mówię.

Naszczescie kondensatory maja normalny wyglad :)
Kowall_ptk ( lub ktos inny ) moze udzielisz kilku lekcji z lutowania ? :) mam stara plyte i bym chetnie sie pobawil...

1. czym lutowac ? jaki sprzet (do plyty glownej i innych drobnych elementow) mam od ruskich ale ona nadaje sie do lutowania rynien :)

co bys z tego proponowal ?
http://www.allegro.pl/showcat.php?id=8815&view= … change_view=1

2. czy sa jakies wymagania (techniki) przy wylutowywaniu jak i lutowania kondensatorow ? lub innych elementow na plycie ? Zawsze mnie ciekawilo jak oni to robia, ze tej cyny jest aby aby (mi zawsze wychodzily gory :) )

3. wiem co to jest cyna i kalafonia :) a do czego jest pasta lutownicza ?

4. jak sie pozbyc cyny przy wylutowywaniu elementow ? wiem, ze sa odsysacze (reczne i elektryczne) i jakies tasmy, no wlasnie ale co i jak ?

5. mile widziane jakies inne rady


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

#6  2005-04-11 22:51:09

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Spuchnięte kondensatory

Ad. 1 - sprzęt: stacja lutownicza (zwłaszcza do drobnych elementów);

Ad. 2 - potrzeba trochę praktyki i ad. 1 :-);

Ad. 3 - pasta ma większe właściwości czyszczące niż kalafonia, ale jest bardziej "żrąca" wymaga dokładnego wyczyszczenia po lutowaniu;

Ad.4 - najlepszy dobry odsysacz nawet ręczny;

Ad. 5 - trzeba uważać by nie uszkodzić metalizacji otworów (przy wymianie kondesatorów), a i jeszcze do tego samego kondesatory najlepsze na 105 st. C oczywiście o tej samej pojemności i napięciu do oryginalne :-)

PS. Jak się nie ma sprzętu/wprawy lepiej dać komuś kto to umie (chyba, że płyta jest przeznaczona do celów treningowych :-) )

Offline

 

#7  2005-04-11 23:05:06

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Re: Spuchnięte kondensatory

PS. Jak się nie ma sprzętu/wprawy lepiej dać komuś kto to umie (chyba, że płyta jest przeznaczona do celów treningowych :-) )

Tak wiec do dziela :)
Tak plyta jest do testow (moj syn 5 letni ja serwisowal :) )

"Ad. 1 - sprzęt: stacja lutownicza (zwłaszcza do drobnych elementów);" 
np ktora z tych ? http://www.allegro.pl/showcat.php?id=8815&view= … change_view=1


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

#8  2005-04-11 23:39:41

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Spuchnięte kondensatory

A propos stacji lutowniczej. Ja mam stację z transformatorówką 100W :) i z powodzeniem lutuję tym wszystko (oprócz rynien, bo mnie jeszcze ochota nie naszła). Tylko, że jak pisałem jestem starym praktykiem. NIGDY nie próbujcie mnie naśladować, bo może to drogo kosztować.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#9  2005-04-11 23:58:01

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Re: Spuchnięte kondensatory


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

#10  2005-04-12 00:16:49

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Spuchnięte kondensatory

Ja bym stawiał na a, ale ważne jest jaka jest dostępność części zamiennych do lutownicy (groty, grzałki, itp).
Niestety co do firmy nie mogę się wypowiedzieć, zawsze używałem sprzętu Weller-a.

Offline

 

#11  2005-04-12 02:00:27

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Spuchnięte kondensatory

widziałem kiedyś u qmpla taką fachową lutownicę do rynien :)

takim sprzętem można bez problemu komuś łeb rozwalić, ma wymiary i kształt małej, tępej siekiery

PS: ciekawe, ile to się nagrzewa?


linux regd. user #248790

Offline

 

#12  2005-04-12 03:00:56

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Re: Spuchnięte kondensatory

PS: ciekawe, ile to się nagrzewa?

Okolo 8 min. :)


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)