Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-04-15 18:34:21

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

Maszyna a raczej dwie identyczne jak w tytule dostałem do zdiagnozowania od znajomej. Kupiła od firmy, gdzie sama je wybierała i diagnozowała. Jej zdaniem działały a po wymazaniu dysków dała je specom w innym dziale aby zainstalowali Windowsa. Dostała je zupełnie wydrenowane i mogła je uruchomić po podpięciu ładowarek. Problem polega na tym, że obydwa działają ale żaden się nie ładuje. Mam pytanie do osób bardziej zaznajomionymi z bateriami, czy jest możliwe, że takie jednorazowe wydrenowanie baterii mogło je uszkodzić albo zablokować układ elektroniczny?

Offline

 

#2  2023-04-16 08:31:39

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

Zależy jak bardzo wydrenowane. Bo te baterie mają układ zabezpieczający i jak napięcie na ogniwach się zbyt mocno obniży (wystarczy, że raz się tak stanie i wystarczy, że to będzie jedno z ogniw w baterii), to ten układ zabezpieczający uśpi całą baterię, tj. nie będzie można jej już ponownie naładować po podpięciu dedykowanej ładowarki/zasilacza ze względów bezpieczeństwa (w pewnych sytuacjach może ci takie ogniwo wybuchnąć, choć to rzadko się zdarza ale ryzyko istnieje). Producenci za to odpowiedzialności nie chcą brać, dlatego takie zabezpieczenie wdrażają. Baterię będzie można obudzić w serwisie lub ładując ją chałupniczo (choć to też niebezpieczne) z pominięciem układu zabezpieczającego, co podbije napięcie na każdym z ogniw do tego minimalnego akceptowanego przez układ zabezpieczający i wtedy ten układ już zezwoli na standardowe ładowanie baterii.

Offline

 

#3  2023-04-16 12:46:25

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

W zasadzie @morfik opisał wszystko, co istotniejsze, ale ja miałem parę takich przypadków, gdzie baterie były rozładowane do zera lub mniej niż 3% i zablokowane ich ładowanie, a udało się je odblokować przez prostą zmianę ustawień w "opcjach zaawansowanych zasilania". Wystarczyła zmiana dla aktywnego planu zasilania w dwóch punktach, ustawienia baterii dla niskich i krytycznych wartości (o kilka %), po ustawieniu restart komputera. Jest to na tyle proste, do zrobienia, że warto spróbować, czasami działa. A z bateriami trzeba ostrożnie, tak jak pisał przedmówca i lepiej zmienić zachowanie systemu przy krytycznym stanie naładowania baterii z uśpienia na wyłączenie i nawet dla nowych laptopów i nowych baterii to powinna być wartość większa od 5%.

Offline

 

#4  2023-04-16 20:41:13

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

Dzięki wielki panowie, potwierdziliście moje przypuszczenia.
@javajox, wieczorem jeszcze spróbuję Twój sposób i napiszę czy coś to dało.

Offline

 

#5  2023-04-17 09:00:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

Zmiana ustawień może pomoc choć nie zawsze. Czasami błędna implementacja kontrolera ładowania baterii może tego typu problemy powodować, np. gdy baterie rozładuje się do 0, tj. aż urządzenie się samo z siebie wyłączy podczas pracy. W takich sytuacjach układ zabezpieczający jeszcze się nie ztriggerował ale bateria ładować się nie będzie chciała, choć w baterii jest jeszcze jakiś większy zapas energii.  Dlatego też np. w androidach przy alternatywnych kontrolerach ładowania zaleca się właśnie ustawić zabezpieczenie wyłączenia urządzenia, gdy poziom naładowania spadnie poniżej 5%. Bo gdy spadnie do 0 i urządzenie się wyłączy, to potem są problemy z jego włączeniem, bo bateria nie chce ładować. Zwykle wystarczy w takich sytuacjach wyciągnąć baterię i ustawienia kontrolera w baterii powinny się zresetować choć w obecnych czasach wyciągnięcie baterii raczej odpada. xD Dlatego właśnie zmiana ustawień kontrolera może pomoc, bo może zresetować te ustawienia i poprawić tego buga, jeśli oczywiście on jest przyczyną, a nie zbyt niski stan naładowania ogniw.

Ostatnio edytowany przez morfik (2023-04-17 09:02:50)

Offline

 

#6  2023-04-17 10:17:39

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Lenovo MIIX 510, padnięta bateria

Niestety nic to nie dało ale to Lenovo i do tego IdeaPad więc spodziewałem się takiego obrotu spraw. Dzieki raz jeszcze, nie będę dalej się nad tymi złomami rozwodził, chodziło mi głównie o potwierdzenie moich przypuszczeń co do powodu tak nagłej awarii.

@morfik, w przypadku tego typu sprzętu wyjęcie baterii jest dość ryzykowne bo otwarcie tego sprzętu jest ryzykowne.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)