Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Odkąd pamiętam, zawsze instalowałem program rozruchowy w głównym sektorze rozruchowym dysku twardego, czyli na "/dev/sda" dawniej "/dev/hda". Pamiętam, że instalatory również preferowały tę lokalizację dla programu rozruchowego, a instalacja go na partycji "root" nie była domyślnie stosowana. Ostatnio obejrzałem dwa filmy przez które zacząłem się zastanawiać nad tym, gdzie GRUB powinien zostać zainstalowany ?
1. Na tym filmie nagrywający tworzy partycje według schematu UEFI+GPT, a lokalizacja dla GRUBa to "/dev/sda" (Tablica partycji, główny sektor dysku)
2. Na tym filmie nagrywający tworzy partycje według schematu UEFI+GPT(chyba), a lokalizacja dla GRUBa to "/dev/vda1" (Partycja "root")
Chciałbym się dowiedzieć jaka jest prawidłowa lokalizacja do zainstalowania programu GRUB i czy będzie się ona zmieniała w przypadku różnych schematów partycjonowania (UEFI+GPT, BIOS_Legacy+GPT, BIOS_Legacy+MBR). O ile dobrze pamiętam, żaden instalator nigdy nie umieszczał mi GRUBa na partycji "root" zarówno za czasów BIOSU jak i UEFI. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że instalując go na "/dev/sda" pliki GRUBa znajdują się również na partycji EFI ("/dev/sda1"), ale pierwsze pliki GRUBa wczytywane są z głównego sektora rozruchowego.
Ostatnio edytowany przez adeka92 (2022-10-04 22:47:32)
Offline
Hej, dlaczego niby mija się z celem? sam będę teraz przenosił system na nvme z gpt i zamierzam zainstalować gruba. Używałem przez tyle lat i zdecydowanie na plus to łatwość w konfiguracji, instalujesz raz i zapominasz, niezawodność, większość jeśli nie wszystkie dystrybucje z niego korzystają. Co przemawia za refind? poza tym że jest nowy i trzeba przekopywać się przez kilkadziesiąt stron dokumentacji by to jakoś skonfigurować?
Offline
No bo refind jest dedykowanym menadżerem rozruchu dla EFI i odpada przy tym potrzeba na korzystanie z innych narzędzi typu GRUB, które modyfikują MBR/VBR i powodują przy tym problemy z innymi zainstalowanymi na maszynie systemami operacyjnymi. Wystarczy zatem wgrać sobie refind na partycję /efi/ (+ dodatkowe moduły jeśli są potrzebne) i tyle. Nie trzeba nic dodatkowo robić z dyskiem pod kątem konfiguracji innych OS'ów, co znacząco ułatwia konfigurację i uruchamianie systemu (EFI > menadżęr rozruchu > GRUB > OS vs. EFI-> menadżer rozruchu > OS).
Offline
Prawidłowo bios mobo szuka partycji z flagą boot dla trybu msdos albo flagi ESP dla UEFI.
Dlatego partycja rozruchowa powinna mieć ustawione odpowiednie flagi.
Partycja UEFI musi też być sformatowana na fat32.
Tak to działa od lat u mnie, partycja 256MB, flagi BOOT i ESP, tam mama Refinda, który z poszczególnych partycji odpala Linuxy przez dowiązania symboliczne np Debian tworzy domyślnie /vmlinuz i /vmlinuz.old, i takie ścieżkę do kernela trzeba podać w konfigu refinda.
np:
lrwxrwxrwx 1 root root 28 07-11 00:01 /vmlinuz -> boot/vmlinuz-5.10.0-16-amd64 lrwxrwxrwx 1 root root 28 07-11 00:01 /vmlinuz.old -> boot/vmlinuz-5.10.0-13-amd64
Nie zapomnij też o initrd, kernel Debiana używa go domyślnie.
lrwxrwxrwx 1 root root 31 07-11 00:01 /initrd.img -> boot/initrd.img-5.10.0-16-amd64 lrwxrwxrwx 1 root root 31 07-11 00:01 /initrd.img.old -> boot/initrd.img-5.10.0-13-amd64
Offline
Problem jest gdy się szyfruje system, bo wtedy linki do odpowiednich plików z numerkami nie są dostępne. xD Na szczęście bez problemu można ten problem obejść zmieniając położenie linków. Bez tego rozwiązania to trzeba by przepisywać nonstop konfigurację refind'a, a tak to raz skonfigurowany ponad dwa lata temu i go nie ruszałem od tego czasu i wszystko działa bez najmniejszych zastrzeżeń. xD
Offline
Zainstalowałem tego refinda ale nie rozumiem jak on działa :) Gdzie są zapisane pliki konfiguracyjne? on tworzy je dynamicznie ... ? w boot/efi/refind/ refind.conf mam tylko przykładowy, debiana wykrywa mi jako generic linux, na dodatek mimo że mam linki do kernela nowszego to wczytuje starszy. Już chyba wiem dlaczego nikt tego nie używa :)
Offline
No refind to pełen automat i zwykle powinno działać wszystko OOTB. Możesz sobie naturalnie wszystko dostosować.
Przeczytaj ten artykuł . A tu masz mój plik refind.conf:
Offline
Przeglądałem twój artykuł jak i ten dotyczący przepisywania linków, ja to raczej korzystam z gparted + rsync, i zamiast chroota odpalam po prostu system za pomocą super grub disk.
Instalowałem też gruba efi i też nie jestem zadowolony, skacze co sekunda z trybu graficznego do tekstowego zmieniając przy tym rozdzielczość .. chyba zostanę z msdos.
Offline
To trochę dziwne, bo u mnie nic się nie przełącza. Mam refind'a w natwnej rozdzielczości (do ustawienia w jego konfiguracji). Później jak system startuje, też mam tę rozdzielczość zachowaną ale z tego co pamiętam, to obraz initrd ma u mnie uwzględniony moduł i firmware od grafiki, bo bez tego to pierw była mniejsza rozdziałka i dopiero w dalszej części startu systemu była ustawiana natywna. Więc u mnie to przełączanie rozdziałki też występowało przed tą zmianą ale już tego nie ma. xD
W /etc/initramfs-tools/modules mam
i915
W /etc/initramfs-tools/hooks/fix_missing_firmware mam:
#!/bin/sh set -e PREREQ="" prereqs() { echo "$PREREQ" } case $1 in prereqs) prereqs exit 0 ;; esac [ -r /usr/share/initramfs-tools/hook-functions ] || exit 0 . /usr/share/initramfs-tools/hook-functions echo -n "Copying missing firmware files... " [ ! -d "${DESTDIR}/lib/firmware/" ] && mkdir -p ${DESTDIR}/lib/firmware/ [ ! -d "${DESTDIR}/lib/firmware/brcm/" ] && mkdir -p ${DESTDIR}/lib/firmware/brcm/ [ ! -d "${DESTDIR}/lib/firmware/i915/" ] && mkdir -p ${DESTDIR}/lib/firmware/i915/ cp /lib/firmware/i915/adlp_guc_*.bin ${DESTDIR}/lib/firmware/i915/ cp /lib/firmware/iwlwifi-6000g2a-6.ucode ${DESTDIR}/lib/firmware/ cp /lib/firmware/brcm/BCM20702A1-0a5c-21e6.hcd ${DESTDIR}/lib/firmware/brcm/ cp /lib/firmware/regulatory.db-debian ${DESTDIR}/lib/firmware/regulatory.db cp /lib/firmware/regulatory.db.p7s-debian ${DESTDIR}/lib/firmware/regulatory.db.p7s echo "done." exit 0
Nie pamiętam czy coś jeszcze gdzieś trzeba było dopisać by to przełączanie rozdziałki nie następowało podczas startu systemu. xD
Offline
Ustawiłem -1 timeout i już mi nie przeskakuje rozdziałka 4 razy tylko 2 gdyż monitor zaczyna wyświetlać od ładowania kernela, system wybieram po prostu wciskając pierwszą literę nazwy w trakcie uruchamiania, na razie tyle z plusów ;)
edit:)
Zmieniłem montowanie esp z boot na boot/efi gdyż powodowało to same problemy ... ale znów znacznie wzrósł czas uruchamiania (o kilka sekund, dużo nie dużo, wg mnie bardzo dużo) a z tych plusów wyżej też już ich nie ma.
Jakoś windows normalnie potrafi się załadować a nie przechodzić kilka razy z trybu graficznego do tekstowego na dodatek za każdym razem w różnych rozdzielczościach jak to się dzieje w refind/debku
https://forum.endeavouros.com/t/refind-takes-too-lo … at-boot/30793
Jak widać nie jestem sam :)
Ostatnio edytowany przez raven18 (2022-11-30 22:13:03)
Offline
Strony: 1