Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-12-30 21:53:46

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Awaria sieci ? routera? ISP?

Przebywam w hotelu gdzie jest:
- siec przewodowa - ok 50 indywidualnych uzytkownikow.
- siec wifi - tez ok 50 komorek i laptopow.
W roznych porach dnia i nocy nastepuja przerwy sygnalu dla obudwu sieci.
Trwaja od 05 godz do kilku godzin.
Jak zdjagnozowac przyczyne braku sygnalu.
W tarkcie usterki moge pingowac jedynie do wlasnej karty.
Kiedy dziala to ma takie parametry:
Download: 22.24 Mbit/s
Upload: 20.54 Mbit/s
Jak ustalic przyczyne usterki ?


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#2  2021-12-31 11:06:14

  samu - Stały bywalec

samu
Stały bywalec
Skąd: ~/.linux/dug
Zarejestrowany: 2011-06-15

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Albo dostawca kulawy albo hotel leci w xxuja. 😋


https://www.debian.org/logos/button-mini.png

Offline

 

#3  2021-12-31 14:50:30

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Nie płać rachunku za pobyt w hotelu, jeżeli w ofercie zapewniali dostęp do internetu.

Offline

 

#4  2021-12-31 15:38:04

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Przeciez to nie sa odpowiedzi na moje pytanie !
Jestescie juz w sylwestrowym "nastroju"?

Mimo wszystko, zdrowego, normalnego 2022 roku dla zalogi DUG,a.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#5  2021-12-31 16:13:05

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

@Karoll - odpowiem Ci tak - pewnie też to nie bedzie odpowiedź na Twoje pytanie, ale...
nigdy, przenigdy nie podpinam się do niesprawdzonych obcych sieci. Zawsze jak gdzieś jadę to albo korzystam w własnego hot-spota z mojej komórki, albo wożę ze sobą przenośny - mobliny router GSM. Ot, chociażby taki:
https://www.euro.com.pl/routery-gsm-3g/huawei-huawe … ;gclsrc=aw.ds
Wiesz, może mam paranoję, ale z tego laptopa loguję się do banku i inne takie... a synek właściciela hotelu może się bawić nieskromnymi zabawkami.
---
a w kwestii formalnej - router w hotelu może być uwalony, przegrzewa się i się zawiesza


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2021-12-31 18:49:27

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Karoll napisał(-a):

Jestescie juz w sylwestrowym "nastroju"?

Dobrze, że traktujesz to z humorem. Bo jednak Twoje pytanie jest takie. Humorystycznie sylwestrowe.

Jeżeli w domu nie działa ci połączenie z internetem, to co robisz? Sprawdzasz komputer (system) i jeżeli masz pewność, że jest sprawny, dzwonisz do pomocy technicznej dostawcy internetu.

Czy poszedłeś zapytać na recepcję, kiedy połączenie z internetem nie działa, aby sprawdzili i to potwierdzili? Ja innej metody nie znam.

Na przyszłość skorzystaj z rady jaką przedstawił Bodzio bo to najlepsze rozwiązanie. Ja też z takiego rozwiązania korzystam. Niektórzy dostawcy oferują możliwość okresowego korzystania z ich usługi mobilnego internetu. Np. podpisujesz umowę na miesiąc i otrzymujesz do dyspozycji modem. Później wykupujesz tylko doładowania o określonej wartości i nie martwisz się niczym w podróży.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Offline

 

#7  2022-01-01 12:38:29

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

@Bodzio
    Ojciec Założyciel
Twoj wpis wniosl kilka waznych dla mnie informacji, dziekuje.
Jezeli znajdziesz chwile wolnego czasu to ja jeszcze zapytam:
- dlaczego router GSM a nie router LTE ?
- czy karte SIM kupuje i temat zalatwony, czy tez musze doladowywac w/g np wykorzystanego transferu ?
- warto kupowac mobilny router GSM z antena, celem zwiekszenia zasiegu albo poprawy szybkosci transferu ?
- warto szukac/doplacac do mobilnego routera wspierajacego VPN, pytanie nieco trywialne.
- jak najskuteczniej zabezpieczyc transfer "wrazliwych" danych w "niepewnym" srodowisku sieciowym. Odpowiedziales w pewnym zakresie na to
  pytanie, ale moze jakies inne sposoby ??

Pozdrawiam serdecznie, zyczac zdrowia i pomyslnosci.

Ps. Dopisze jeszcze, ze dotychczas nie uzywalem tego sprzetu i musze calkowicie oprzec sie na Waszej opinii.
      Bede wylacznym uzytkownikiem tego rutera.

Ostatnio edytowany przez Karoll (2022-01-01 16:10:18)


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#8  2022-01-01 17:54:59

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

@Karoll
Ad1. Semantyka - zawsze się tak mówiło mając na myśli sieć komórkową. Więc GSM = LTE co jest oczywiście skrótem myślowym (Global System for Mobile Comunication)

Ad2. Jedziesz do Pcimia w odwiedziny do pana Obajtka :P Patrzysz na mapę zasięgu operatorów. Wychodzi Ci, że tam najlepszy zasięg ma T-Mobile. Idziesz do sklepu, albo do kiosku i kupujesz kartę startową do tej sieci. Karta kosztuje 5 zł. Transfery z karty są ważne chyba tydzień (w zależności od operatora i w zależności jaką kupisz kartę. Droższa = dłużej i więcej.
Więc jeśli jedziesz na 3 dni, i masz do dyspozycji 10 GB transferu, to Ci spokojnie wystarczy. Jeśli braknie - zawsze możesz doładować.
Sama karta jest ważna rok. U każdego operatora.
Doładowanie można wykonać albo z poziomu Twojego banku, albo kupić doładowanie. -> logujesz się do panelu administracyjnego Twojego routera i doładowujesz przy pomocy kodów USSD (poczytaj co to jest).

Ad3. Nie ma takiej potrzeby. Zasięg 4G jest praktycznie wszędzie i router działa nawet wewnątrz pomieszczeń z pełną wydajnością.
Ważne: Na mapach zasięgu sprawdź czy pokrycie telefonii komórkowej = pokryciu transferu danych. To są różne rzeczy i na Kaszubach spotkałem się z sytuacją gdy telefonia działała perfekcyjnie, a transfer danych kulał, bo konkretny BTS udostępniał go w ograniczonym zakresie.

Ad4. Nie wiem - nie korzystam. Zalecam natomiast założenie silnego hasła na routerze i oczywiście zmianę danych fabrycznych (admin, admin) na inne.

Ad5. Właściwie to masz odpowiedź w pkt. 4 - i nigdy nie korzystać z obcych sieci

Ja mam taki router:

https://www.euro.com.pl/routery-gsm-3g/huawei-huawe … ;gclsrc=aw.ds


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2022-01-01 19:53:56

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Serdecznie dziekuje za te odpowiedzi. Teraz juz wiem prawie wszystko co bylo mi potrzebne do zakupu mobilnego routera GSM.
Jeszcze raz, zdrowia i pomyslnosci w nadchodzacym 2022 roku.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#10  2022-01-01 20:31:54

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Osobiście sprawdzałem wszystkie duże sieci GSM. Moim zdaniem najlepszą ofertę ma Orange. Ruter alcatel działa w porównaniu do innych. Ma chyba najlepsze pokrycie.

Mam taki ruter:
https://www.skapiec.pl/site/cat/9/comp/19738395

W sumie jest tańszy, jak dobrze trafisz. Ja go dostałem w jakiejś symbolicznej kwocie.

Działa stabilnie, ma własną baterię, przez kabel nie wymaga żadnej konfiguracji (z wyjątkiem standardowej, hasła itp.). Ma niewielkie wymiary. Pudełko spakowanego rutera ze wszystkimi akcesoriami to wielkość czterech paczek papierosów.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2022-01-01 20:46:39)

Offline

 

#11  2022-01-01 20:51:45

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Kiedyś kupiłem go w sici PLAY.
W tym moim panel administracyjny wygląda tak:
https://chmura.bodziodug.pl/index.php/apps/files_sharing/publicpreview/sDrkXxK528RPLnN?x=1920&y=603&a=true&file=Zrzut%2520ekranu%2520z%25202022-01-01%252020-34-03.jpg&scalingup=0

Oczywiście nie ma znaczenia z jakiej sieci jest router - lub nawet bezsieciowy. Ważne aby nie miał SIM-Lock'a.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2022-01-01 21:10:21

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Awaria sieci ? routera? ISP?

Ruter jako taki nie jest przypisany do sieci. Stosowanie blokad typu simlock jest obecnie zabronione w Polsce (chyba, że się coś zmieniło). Ważne jest tylko jak sieć pokrywa obszar, na którym chcemy z niej korzystać.

Byłem skłócony z pomarańczową siecią (orange), jednak po wymianie dachu na blaszany, musiałem się przeprosić bo żadne urządzenie gsm innych sieci nie chciało działać. Z domu przez okno widzę dwa przekaźniki.

Nad morzem miałem startery różnych firm. W hotelu działał tylko orange. Pozostałe jedynie na plaży.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2022-01-01 21:10:59)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)