Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-02-03 23:42:42

  tenson - Użytkownik

tenson
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-08

Raspbian Lite 10 buster i ModemManager przy botowaniu

Witam,

W skrócie problem polega na tym, że ModemManager nie zawsze uruchamia modem GSM przy starcie malinki. Komenda znajduje się w pliku rc.local

Kod:

sleep 2 && sudo mmcli --modem 0 --simple-connect="apn=internet"

Niestety nie mogę znaleźć instrukcji dotyczącej ModemManagera w jaki sposób dodać go do autostartu aby uruchamiał modem podczas bootowania. Ktoś się orientuje w jaki sposób to zrobić poprawnie w Raspbianie 10? Być może uruchamianie tego poprzez rc.local nie jest dobrym rozwiązaniem i stąd czasami problem z połączeniem się modemu.

Offline

 

#2  2021-02-03 23:55:42

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Raspbian Lite 10 buster i ModemManager przy botowaniu

Ja na swojej Malinie, która robi za alarm w komórce, mam taką konfigurację internetu (modem na USB Huawei E3131):
usługa systemd w /etc/systemd/system/wvdial.service:

Kod:

[Unit]
#BindsTo=dev-ttyUSB0.device
After=dev-ttyUSB0.device
Description=Wvdial connection
Before=network.target
Wants=network.target
StartLimitIntervalSec=0

[Service]
Type=simple
Restart=always
RestartSec=3
ExecStart=/usr/bin/wvdial virgin

[Install]
WantedBy=multi-user.target

wvdial korzysta z pliku /etc/wvdial.conf:

Kod:

[Dialer virgin]
#Modem = /dev/ttyUSB0
Modem = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_HUAWEI_Mobile-if00-port0
Init1 = AT&F
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Username = "internet"
Password = "internet"
Phone = "*99#"
Dial Command = ATDT
Stupid Mode = yes
Dial Attempts = 1
Auto Recoonect = off
Dial Timeout = 10

Prawdopodobnie trzeba będzie zmodyfikować linijkę
Modem = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_HUAWEI_Mobile-if00-port0
żeby wskazywała na modem usb. (i ewentualnie zmienić nazwę sekcji [Dialer virgin]). Potem tylko

Kod:

systemctl daemon-reload
systemctl enable wvdial.service
systemd start wvdial.service

I chodzi mi już od roku bez większych problemów - koszt internetu 5zł/rok w Virgin Mobile (co prawda 32kbps, ale na ssh, czy maila wystarcza) :)

Ostatnio edytowany przez seler (2021-02-04 00:00:20)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#3  2021-02-04 08:15:44

  tenson - Użytkownik

tenson
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-08

Re: Raspbian Lite 10 buster i ModemManager przy botowaniu

Dzięki za info. Ja akurat przygotowuję projekt malinki z przeznaczeniem na kamerę leśną. W zasadzie wszystko działa w porządku i jest gotowe do zamontowania, ale czasami nie chce wystartować modem uruchamiany poprzez mmcli w pliku rc.local

Widzę, że używamy tego samego modemu, czyli 3131 (u mnie w wersji s2). Niestety u mnie wvdial nie uruchamia go poprawnie, tj. modem uzyskuje IP operatora, ale nie mam połączenia z internetem np. pingując 8.8.8.8. Natomiast mmcli działa ok i dlatego używam ModemManagera zamiast wvdial.

BTW: nie musisz definiować id modemu w konfigu wvdial. Rozumiem, że robisz to dlatego aby wvdial wybrał modem a nie SD lub CDROM. Jeżeli tak, to możesz na stałe wyłączyć w modemie porty odpowiedzialne za SD i CDROM i przy okazji nie używać np. usb-modeswitch.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)