Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-02-18 14:40:57

  debianART - Użytkownik

debianART
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-02-26

ArtsistX

Witam
Poszukuję obrazu dystrybucji ArtistX 0.3 - 0.4 do starszego komputera.

Offline

 

#2  2020-02-18 15:48:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: ArtsistX

Do komputera starszego od Ramzesa III nie ma żadnego systemu operacyjnego, wtedy były komputery mechaniczne napędzane pracą wielbłądów. :P

Jeśli masz jakiś nowszy komputer aniżeli sprzęt ze starożytnego Egiptu to warto by napisać jaki dokładnie. ;)

W niszowe klony klonów jak ten OS co wymieniłeś, szkoda nerwów, taki sam zestaw oprogramowania można zainstalować i skonfigurować na każdym Linuxie.
Kłopot z komputerem może być wtedy, kiedy jest starszy niż z 2005 roku, kiedy dominowały jeszcze procki 32 bitowe i386-i686.
Dziś prawie wszystkie główne dystrybucje tą architekturę porzuciły, co powoduje, że support do tej architektur  i386 - i686 praktycznie zamiera, a problemów z nią będzie coraz więcej (już jest ich sporo).

Do Linuxa nie warto brać kompa starszego niż 10 lat od daty produkcji procesora i chipsetu, pod względem energetycznym sensowna granica to 7-8 lat.
W przypadku Windowsa sprawa wygląda podobnie.

Na wybitnie  stare i słabiutkie kompy są specjalne distra jak Puppy LInux czy Damm Small Linux.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-03-27 18:44:23)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2020-02-18 16:37:33

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: ArtsistX

Dla starszych kompów
https://q4os.org/ się nadaje.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2020-02-18 17:21:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: ArtsistX

Spokojnie, nie wiemy ile to jest "starszy", dla jednego to roczny wypasiony komputer,
dla drugiego może być 30 letni.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-02-18 17:21:43)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2020-02-25 12:23:43

  debianART - Użytkownik

debianART
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-02-26

Re: ArtsistX

Komputer jest z "starożytnego Egiptu" ;) cerelon 600Mhz 512M ram drugi to Pentium III 700Mhz 256 ram, chciałem utworzyć prosty klaster do grafiki powiedcmy w ramach doświadczenia. Oczywiscie mam nowy komputer z nowym linuxem,

Offline

 

#6  2020-02-25 13:13:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: ArtsistX

Te stare kompy biorą znacznie więcej prądu, niż wynosi realna wartość ich pracy.
Taniej wyjdzie poszukać trochę grosza na RPI4 4GB RAM, niż trzymać je włączone.

Kompa ponad 10 lat szkoda włączać z powodu jak wyżej.
Dla sprawnego działania systemu i obecnych zadań rozsądna granica to jest 7-8 lat od daty produkcji kompa.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2020-02-25 16:31:56

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: ArtsistX

Powinien wystarczyć najnowszy AntiX, ewentualnie Tiny Core Linux

Ostatnio edytowany przez zbig (2020-02-25 16:39:04)

Offline

 

#8  2020-02-29 14:10:04

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: ArtsistX

Jacekalex napisał(-a):

Do Linuxa nie warto brać kompa starszego niż 10 lat od daty produkcji procesora i chipsetu, pod względem energetycznym sensowna granica to 7-8 lat.
W przypadku Windowsa sprawa wygląda podobnie.

Na obecnym kompie na linuxie sobie pogram, jakbym wrzucił Windowsa, to chyba bym go zarżnął samym OSem i mam na myśli tutaj dziesiatkę.

debianART napisał(-a):

Komputer jest z "starożytnego Egiptu" ;) cerelon 600Mhz 512M ram drugi to Pentium III 700Mhz 256 ram, chciałem utworzyć prosty klaster do grafiki powiedcmy w ramach doświadczenia. Oczywiscie mam nowy komputer z nowym linuxem,

Nie wiem co masz na myśli poprzez "klaster do grafiki", ale myślę że możesz pokusić się o jakąś wersję Debiana z kernelem, który jeszcze by te procki wspierał.

Offline

 

#9  2020-02-29 22:04:07

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: ArtsistX

Na czymś takim powinien dobrze śmigać klon debiana - Elive. Cytat z ich strony o wymaganiach:

Minimum requirements: 256 MB RAM / 500 Mhz CPU - For 128 MB / 300 Mhz check other downloads

Chociaż, tak jak koledzy już wspomnieli - przy obecnych kosztach sprzętu, w perspektywie używania go dłużej niż raz na ruski rok dla fun'u, lepiej kupić coś datowanego na rok "naszej ery".

Dla przykładu kompletna skrzynka z Core 2 Duo, 2GB DDR2 i 160GB dyskiem za 100 pln.

Offline

 

#10  2020-02-29 22:24:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: ArtsistX

Core2 duo z kartą graficzną z podobnego rocznika, np 2009 roku, dziś się gotuje na YT czy innych filmach.

Jeżeli CPU ani GPU nie dekoduje niskim kosztem energetycznym h264 1920x1080p, to szkoda takiego grata trzymać do normalnego użytkowania.
HEVC h265 potrzebuje dużo mocniejszego sprzętu, ale na szczęście patenciarze tyle chcą za licencję  że internet ten kodek spłukał na rzecz AV1, który da się oglądać na kompie nie starszym, niż około 7 lat maksymalnie.

Dlatego Core2 to takie 100-watowy kalkulator z funkcją maszyny do pisania i prostej przeglądarki.
Poza tym niech ktoś odpali FF albo Chrome na 2GB RAM, to też będzie ciekawe doświadczenie.
U mnie dla Chrome musiałem dać limit RAM 4GB we cgroup.memory, jak na drugiem oknie Skypa trzymałem.

Skypa dlatego, że na Chromie SkypeWeb chodzi lepiej niż na tzw "oficjalnym kliencie od MS".
MS tego klienta zrobił na bazie Chromium ale przy okazji go koncertowo spartolił w porównaniu z Chromium,
ten oficjalny MS SkypeSzajs nie używa sanboxa i nie gada z Alsą.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-02-29 22:44:58)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2020-02-29 23:45:23

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: ArtsistX

Jacekalex napisał(-a):

Core2 duo z kartą graficzną z podobnego rocznika, np 2009 roku, dziś się gotuje na YT czy innych filmach.

Jeżeli CPU ani GPU nie dekoduje niskim kosztem energetycznym h264 1920x1080p, to szkoda takiego grata trzymać do normalnego użytkowania.
HEVC h265 potrzebuje dużo mocniejszego sprzętu, ale na szczęście patenciarze tyle chcą za licencję  że internet ten kodek spłukał na rzecz AV1, który da się oglądać na kompie nie starszym, niż około 7 lat maksymalnie.

Dlatego Core2 to takie 100-watowy kalkulator z funkcją maszyny do pisania i prostej przeglądarki.
Poza tym niech ktoś odpali FF albo Chrome na 2GB RAM, to też będzie ciekawe doświadczenie.
U mnie dla Chrome musiałem dać limit RAM 4GB we cgroup.memory, jak na drugiem oknie Skypa trzymałem.

No jak odpalasz jutuba na 4k to nic dziwnego, że kiepsko działa. Mam kompa z podobnego rocznika - na full hd YT obciążenie procka nie drgnie powyżej 10% XD

Offline

 

#12  2020-03-10 12:42:41

  debianART - Użytkownik

debianART
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-02-26

Re: ArtsistX

Zainstalowałem AntiX i ClasterKnoppix, zobacze który lepiej się sprawdzi .Jeśli chodzi o energie posiadam generator prądu także nie muszę martwić się o stan licznika;).

Offline

 

#13  2020-03-10 19:30:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: ArtsistX

Pavlo950 napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Core2 duo z kartą graficzną z podobnego rocznika, np 2009 roku, dziś się gotuje na YT czy innych filmach.

Jeżeli CPU ani GPU nie dekoduje niskim kosztem energetycznym h264 1920x1080p, to szkoda takiego grata trzymać do normalnego użytkowania.
HEVC h265 potrzebuje dużo mocniejszego sprzętu, ale na szczęście patenciarze tyle chcą za licencję  że internet ten kodek spłukał na rzecz AV1, który da się oglądać na kompie nie starszym, niż około 7 lat maksymalnie.

Dlatego Core2 to takie 100-watowy kalkulator z funkcją maszyny do pisania i prostej przeglądarki.
Poza tym niech ktoś odpali FF albo Chrome na 2GB RAM, to też będzie ciekawe doświadczenie.
U mnie dla Chrome musiałem dać limit RAM 4GB we cgroup.memory, jak na drugiem oknie Skypa trzymałem.

No jak odpalasz jutuba na 4k to nic dziwnego, że kiepsko działa. Mam kompa z podobnego rocznika - na full hd YT obciążenie procka nie drgnie powyżej 10% XD

Nie 4K tylko fullhd h264.
Np oryginalna Nvidia 8600GT którą kupiłem z kompem nie dokodowała w ogóle fullhd.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)