Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-04-02 13:43:59

  Radek - Użytkownik

Radek
Użytkownik
Skąd: Poniatowa
Zarejestrowany: 2006-04-02

HP 1020

Witam wszystkich.

Mam problem z wydrukowaniem czegokolwiek na moim HP1020. W dmesg wyskakuje takie coś:

Kod:

drivers/usb/class/usblp.c: usblp0: failed reading printer status

Gdy włączam drukowanie nic się nie dzieje, w cupsie zadanie jest zaznaczone jako aborted, gdy biore restart wyskakuje coś takiego:

Kod:

client-error-not-possible

Firmware się wgrywa do drukarki od razu po włączeniu i raczej wszystko jest w porządku, po restarcie na windowsa drukarka nie wgrywa go od nowa i wszystko dobrze drukuje, poza tym:

Kod:

GET_DEVICE_ID string:
MFG:Hewlett-Packard;MDL:HP LaserJet 1020;CMD:ACL;CLS:PRINTER;DES:HP LaserJet 1020;FWVER:20041129;

Sterownik instalowałem według instruckji z artykułu Bodzia oraz dokumentacji w sterowniku, czyli make, make install i make install-hotplug. Żadnych błędów.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu i zmuszenie drukarki do drukowania.


Znany również jako Jabber ;).

Offline

 

#2  2006-04-02 17:17:00

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: HP 1020

a takie pytanie - masz zainstalowany zestaw pakietów cups* ? czyli:
cupsys, cupsys-bsd, cupsys-client, cupsomatic-ppd, cupsys-driver-gimpprint
oraz zestaw pakietów foomatic -> użyj polecenia
apt-cache search foomatic
Naprawdę przy drukarkach polecam instalowanie zestawu pakietów cupsa, foomatica, gimpprint. Część z nich może nie będzie wykorzystana, ale część rozszerzy możliwości drukarki, oraz drukowanie z nietypowych programów jak wine, czy crossover
Po restarcie drukarka powinna śmigać jak złoto :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2006-04-02 18:08:21

  Radek - Użytkownik

Radek
Użytkownik
Skąd: Poniatowa
Zarejestrowany: 2006-04-02

Re: HP 1020

Zainstalowałem takie pakiety:

Kod:

dpkg -l | grep cups && dpkg -l | grep foomatic
ii  cupsys                    1.1.23-15                  Common UNIX Printing System(tm) - server
ii  libcupsimage2             1.1.23-15                  Common UNIX Printing System(tm) - image libs
ii  libcupsys2                1.1.23-15                  Common UNIX Printing System(tm) - libs
ii  foomatic-db               20060318-1                 linuxprinting.org printer support - database

Te, które podałeś są wymagane do poprawnej pracy drukarki?


Znany również jako Jabber ;).

Offline

 

#4  2006-04-02 20:30:44

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: HP 1020

nie są niezbędne, ale tak poprawiają komfort pracy z drukarką, czasami rozszerzają możliwości programów. Cupsys-client udostępnia drukarkę dla wszystkich programów systemu.
Zastanawia mnie dlaczego drukarka milczy - sam miałem podobny problem, ale drukarka nie działała także na Windowsie. Okazało się że ten konkretny typ wymaga do współpracy portu USB2 i kabla usb2, a zwłaszcza kabla. Teoretycznie usb2 jest kompatybilny z swoją wcześniejszą wersją, no ale ja miałem kłopoty.
Kabel z nadrukiem usb2.0 kosztuje ok 15 - 20 zł (zwykły 4 - 5 zł).
W pracy instalowałem identyczne drukarki na 3 komputerach z Debianem (2 x KDE i 1 x IceWM) i bardzo ładnie pracują. Konfiguracja dokładnie jak w opisie.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2006-04-03 15:44:58

  Radek - Użytkownik

Radek
Użytkownik
Skąd: Poniatowa
Zarejestrowany: 2006-04-02

Re: HP 1020

Sprzętowo wszystko OK, z tym kablem miałem na początku identyczny problem. Na razie poczekam, aż wyjdzie nowa wersja sterowników, albo cupsa.


Znany również jako Jabber ;).

Offline

 

#6  2006-04-12 17:46:04

  Radek - Użytkownik

Radek
Użytkownik
Skąd: Poniatowa
Zarejestrowany: 2006-04-02

Re: HP 1020

Sterowniki nowe wyszły, ale dalej to samo. Nowego cupsa na razie nie widać, więc zainastlowałem wersje z etcha i sarge'a, ale żadna z nich nie działała. Koleś na lq.org napisał, żeby spróbować zainastlować cupsa z innej dystrybucji, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Co wy o tym myślicie?

Może tak jeszcze dopisze, że nie instaluje tej drukarki dokładnie tak jak napisałeś w artykule. Po prostu napierw instaluje cupsa i foomatica. Potem make, make install, make install-hotplug w katalogu sterownika. Następnie restartude cupsa i dodaje drukarke przez www. Przy włączeniu drukarki hotplug mi od razu ładuje firmware, więc nie musze uruchamiać żadnych skryptów.


Znany również jako Jabber ;).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)