Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-08-10 07:27:54

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Witajcie,

Po wczorajszej aktualizacji bibliotek harfbuzz:

Kod:

gir1.2-harfbuzz-0.0 (1.8.5-1) to 1.8.6-1
libharfbuzz-dev (1.8.5-1) to 1.8.6-1
libharfbuzz-gobject0 (1.8.5-1) to 1.8.6-1
libharfbuzz-icu0 (1.8.5-1) to 1.8.6-1
libharfbuzz0b (1.8.5-1) to 1.8.6-1
libharfbuzz0b:i386 (1.8.5-1) to 1.8.6-1

Cinnamon zaczął mi się wywalać po każdym kliknięciu w przycisk Menu na panelu, błąd w .xsession-errors jest taki:

Kod:

cinnamon: ../../src/hb-machinery-private.hh:642: void hb_lazy_loader_t<WheresFace, Subclass, Returned, Stored>::set_stored(Stored*) [with unsigned int WheresFace = 1; Subclass = hb_table_lazy_loader_t<1, OT::GDEF>; Returned = OT::GDEF; Stored = hb_blob_t]: Warunek zapewnienia `instance == nullptr' nie został spełniony.
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/cinnamon-launcher", line 55, in <module>
    os.execvp(FALLBACK_COMMAND, (FALLBACK_COMMAND,) + FALLBACK_ARGS)
  File "/usr/lib/python3.6/os.py", line 559, in execvp
    _execvpe(file, args)
  File "/usr/lib/python3.6/os.py", line 604, in _execvpe
    raise last_exc.with_traceback(tb)
  File "/usr/lib/python3.6/os.py", line 594, in _execvpe
    exec_func(fullname, *argrest)
FileNotFoundError: [Errno 2] Nie ma takiego pliku ani katalogu

Po downgrade powyższych bibliotek wszystko wraca do normy, ale to nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę, bo za chwilę oprogramowanie zacznie mieć w zależnościach te wersje. Po przywróceniu czystej konfiguracji Cinnamona problem ciągle istnieje. Z drugiej strony, po aktualizacji na innym komputerze problemu nie ma, też te same biblioteki się zaktualizowały i jest wszystko w porządku.

Czy macie jakiś pomysł co można jeszcze zrobić?

Offline

 

#2  2018-08-10 10:42:27

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Zgłos buga devom


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#3  2018-08-10 11:59:44

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Nikt tego nie potwierdzi, mam jeszcze  2 komputery i tam problem nie występuje. Pewnie u nikogo nie występuje oprócz mnie.

Offline

 

#4  2018-08-10 12:14:58

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

No tak, po co zgłaszać to komuś kto się tym zajmuje :)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#5  2018-08-10 12:47:21

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Już nie raz zgłaszałem takie błędy, które ja tylko mam na jednym z moich komputerów i mam doświadczenie. Na 3 komputerach dokładnie ten sam system i te same repozytoria, na 2 nie ma problemu, na jednym jest. Raczej to problem po mojej stronie.

Offline

 

#6  2018-08-10 13:24:58

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Już nie raz zgłaszałem takie błędy, które ja tylko mam na jednym z moich komputerów i mam doświadczenie. Na 3 komputerach dokładnie ten sam system i te same repozytoria, na 2 nie ma problemu, na jednym jest. Raczej to problem po mojej stronie.

niekoniecznie, na pewno nie sa to 3 takie same komputery, 1 do 1 :)


btw skoro twierdzisz ze to po aktualizacji to zrob downgrade i sprawdz czy dziala?

Ostatnio edytowany przez Pakos (2018-08-10 13:26:28)

Online

 

#7  2018-08-10 13:35:06

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Po downgrade działa, przecież napisałem. Na oficjalnym forum Debiana (angielskojęzycznym) też zadałem to pytanie i zostałem olany - tez nikt nie potwierdził, bo u nikogo to nie wystąpiło oprócz mnie. Podam wam przykład: 2 lata temu zgłaszałem bug w KDE, gdzie musiałem wyłączyć systemd i przejść na init, bez tego KDE się nie uruchamiało (ale na innym moim kompie problemu nie było, tam na systemd działało wszystko dobrze). Poświęciłem sporo czasu na przebrnięcie przez te debianowe skrypty do zgłaszania błędów, zrobiłem raport i co? Do dziś jest status "nowy", pies z kulawą nogą sie nie zainteresował. Nie podejrzewam ich o złą wolę, po prostu u nikogo tego nie było oprócz mnie. Jak nikt nie zauważył tego u siebie, to nikt nie miał nic do napisania w temacie.

Tu będzie na 100% tak samo, więc od tamtej pory dałem sobie na luz, jeśli macie jakiś pomysł gdzie pogrzebać żeby namierzyć przyczynę to chętnie się dowiem. Czasami mam wrażenie, że takie bugi to kwestia, kiedy wstrzelisz się z aktualizacją systemu - czasem coś się zakleszczy i potem już nigdy nie działa i wcale nieprawda, że częstsze aktualizacje mogą przed tym uchronić, mój laptop był niekatualizowany od miesiąca, zrobiłem dist-upgrade i spoko, drugi problematyczny, którego dotytyczy ten temat jest aktualizowany codziennie. Tyle dobrego, że nie było 2500 aktualizacji, a 10 i można spróbować cofnąć, gdyby nie to, czekałaby mnie reinstalacja systemu

Myślę tak sobie, czy by nie zrobić skryptu do cofania upgrade. Skrypt taki robił by dpkg-repack na każdym pakiecie, który ma być zaktualizowany. Jak coś nie teges, to potem mam pakiety do cofnięcia, wszystkie. Dziwne, że nikt tego nie zrobił jeszcze.

Albo backup wszystkiego, jakoś tak:

Kod:

fakeroot -u dpkg-repack `dpkg --get-selections | grep install | cut -f1`

Ostatnio edytowany przez ktoss12345 (2018-08-10 13:44:11)

Offline

 

#8  2018-08-10 13:48:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Po downgrade działa, przecież napisałem. Na oficjalnym forum Debiana (angielskojęzycznym) też zadałem to pytanie i zostałem olany - tez nikt nie potwierdził, bo u nikogo to nie wystąpiło oprócz mnie. Podam wam przykład: 2 lata temu zgłaszałem bug w KDE, gdzie musiałem wyłączyć systemd i przejść na init, bez tego KDE się nie uruchamiało (ale na innym moim kompie problemu nie było, tam na systemd działało wszystko dobrze). Poświęciłem sporo czasu na przebrnięcie przez te debianowe skrypty do zgłaszania błędów, zrobiłem raport i co? Do dziś jest status "nowy", pies z kulawą nogą sie nie zainteresował. Nie podejrzewam ich o złą wolę, po prostu u nikogo tego nie było oprócz mnie.

Tu będzie na 100% tak samo, więc od tamtej pory dałem sobie na luz, jeśli macie jakiś pomysł gdzie pogrzebać żeby namierzyć przyczynę to chętnie się dowiem.

To po kiego czorta się pchasz w Sida, jak chcesz stabilny i przewidywalny system?

SID to są pakiety, ktorych nikt przy zdrowych zmysłach nie wpuścil jeszcze do testinga.
Przeważnie niestabilne i zawsze nieprzewidywalne.
Dlatego do SIDa trzeba mieć wybitnie twardą dupę i być zawsze gotowym na to,
że jak się np Cinnamon pierdoli, to zmykasz na kilka miechów na Mate albo Xfce czy choćby LXQT.

Poza tym, znając legendarne kompetencje Developerów Minta (którzy CInnamona stworzyli), i do tego ciągle zmieniające się API Gtk3, którego używa Cinnamon
to bym Cinnamona nawet kijem od szczotki nie tknął, nie mówiąc o używaniu. xD

Do tego zaczęli pisać Cinnamona w Pythonie 2, potem przyszedł Python3, a teraz co wersja - 3.4, 3.5 czy 3.6 coś trzeba w kodzie programów poprawiać (jak to zawsze w Pythonie),
dlatego pisanie managera okien takiego jak Cinnamon w Pythonie to był ciężki idiotyzm.


Pozdro
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2018-08-10 13:52:01

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Nie przesadzaj, Cinnamon jest akurat znacznie stabilniejszy niż KDE (teraz Plasma). I to nie jest problem Cinnamona, w sumie nie wiem czego problem to jest, bo na 3 moje komputery tylko na jednym to wystąpilo

Offline

 

#10  2018-08-10 13:59:53

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Nie przesadzaj, Cinnamon jest akurat znacznie stabilniejszy niż KDE (teraz Plasma). I to nie jest problem Cinnamona, w sumie nie wiem czego problem to jest, bo na 3 moje komputery tylko na jednym to wystąpilo

pisanie na forum to nie zglaszanie buga ;p

Online

 

#11  2018-08-10 14:07:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Nie przesadzaj, Cinnamon jest akurat znacznie stabilniejszy niż KDE (teraz Plasma). I to nie jest problem Cinnamona, w sumie nie wiem czego problem to jest, bo na 3 moje komputery tylko na jednym to wystąpilo

Plasma stabilna nie będzie jeszcze długo, bo jest cyrk ze sterami Nvidii i EGL,
a Developerzy KDE pojęcia nie mają, jak ten cyrk się skończy, i dlatego nie wiadomo, co dalej z Waylandem.

Natomiast Xorg już jest trupem, który coraz bardziej zaczyna śmierdzieć
(jak to każdy truposz), i wszystkie środowiska i biblioteki miewają różne dziwne błędy na Xorgu.
Kłopotliwe jest też utrzymywanie podwójnego supportu do Xorga i Waylanda w różnych bibliotekach graficznych.
Np Developer Compiza kiedyś przyznał, że 90% roboty było nie z Compizem ale z błędami Xorga na róznych sterownikach.
To samo przyznają Developerzy bibliotek Gtk i QT.

Żeby zrozumieć istotę tego problemu, przeczytaj sobie to:
https://ubuntu.pl/czytelnia/2012/10/13/wayland-nast … indow-system/

Ten błąd u Ciebie można rozwiązać w ten sposób, że przebudujesz programy wykrzaczające się na nowej wersji harfbuzz, problem polega na tym, że w przypadku Cinnamona musialbyś przebudować lokalnie Pythona i ileś jego modulów, żeby to naprawić.

Taka zabawa jest dosyć prosta w Gentoo, ale Debian nigdy nie był zbytnio przygotowany do takich gimnastyk, chociaż to w nim jest wykonalne.

Także musisz tą chorobę Cinnamona po prostu przeczekać na innym środowisku graficznym, ktoraś grubsza aktualizacja  Pythona i jego libów pewnie załatwi sprawę,
ale diabli wiedzą która.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-08-10 14:19:54)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2018-08-10 14:44:56

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Cinnamon jest akurat znacznie stabilniejszy niż KDE (teraz Plasma).

Ziomuś, to ty masz problem z Cinamonem po aktualizacji a nie ja z KDE :P

Poza tym tak jak pisze [b]Jacekalex[b], musisz zacisnąć pasa i poczekać aż ktoś to naprawi ALE nikt tego nie zrobi jeśli nie będzie zgłoszeń... :)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#13  2018-08-10 16:20:34

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Po pierwsze, nie prosiłem was o wasze prywatne dywagacje, czy według was Cinnamon jest lepszy, czy gorszy niż X (w miejsce X wstawić dowolne inne środowisko graficzne). Taki bełkot nie wnosi nic do tematu.

Po drugie, to nie wygląda mi na "chorobę Cinnamona", a na jakąś specyficzną sytuację na moim kompie, jednym 3, która coś psuje. Gdyby to było oczywiste, że harfbuzz wykrzacza Cinnamona, to wystąpiłoby to zawsze i u każdego, a przynajmniej u mnie na wszystkich kompach, gdzie cała konfiguracja Cinnamona jest identyczna (przekopiowane pliki z/home) i dokładnie ten sam system. Dlatego podejrzewam, że coś się dzieje innego i pytam, czy ktoś ma pomysł gdzie jeszcze szukać.

Jeśli ktoś ma coś konstruktywnego do napisania oprócz "to zgłoś autorom" albo "Cinnamon jest do dupy", to chętnie poczytam, ale dajcie sobie na luz z offtopem

Ostatnio edytowany przez ktoss12345 (2018-08-10 16:23:56)

Offline

 

#14  2018-08-10 16:36:57

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

probowales na nowym uzytkowniku?

Online

 

#15  2018-08-10 16:47:22

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Tak, niestety nie działa

Offline

 

#16  2018-08-10 17:37:00

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

jakie masz karty graficzne + sterowniki na tych 3 kompach?

Online

 

#17  2018-08-10 17:45:01

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Hmm dobre pytanie, na dwóch zintegrowanego Intela. Próbowałem uruchomić Cinnamona także w trybie softwarowego renderowania, ale to nic nie zmienia, sypie się i tak

Offline

 

#18  2018-08-10 17:52:21

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Hmm dobre pytanie, na dwóch zintegrowanego Intela. Próbowałem uruchomić Cinnamona także w trybie softwarowego renderowania, ale to nic nie zmienia, sypie się i tak

no fajnie ale nie odpowiedziales na pytanie :)

pytam bo to wyglada bardzo podobnie do twojegu bledu https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/6590

Online

 

#19  2018-08-10 17:59:02

  ktoss12345 - Użytkownik

ktoss12345
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-10

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Jeden komp w pracy, więc teraz nie sprawdzę jaki dokładnie model karty, ale na pewno Intel w obu przypadkach, sterownik domyślny taki jak jest w kernelu

Offline

 

#20  2018-08-10 19:04:43

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Jeden komp w pracy, więc teraz nie sprawdzę jaki dokładnie model karty, ale na pewno Intel w obu przypadkach, sterownik domyślny taki jak jest w kernelu

a na tym co nie dziala?

Online

 

#21  2018-08-10 19:12:32

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

Pakos napisał(-a):

ktoss12345 napisał(-a):

Nie przesadzaj, Cinnamon jest akurat znacznie stabilniejszy niż KDE (teraz Plasma). I to nie jest problem Cinnamona, w sumie nie wiem czego problem to jest, bo na 3 moje komputery tylko na jednym to wystąpilo

pisanie na forum to nie zglaszanie buga ;p

Właśnie. Szczególnie, że nie istnieje żadne oficjalne forum Debiana.

Offline

 

#22  2018-08-10 19:40:31

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Debian Sid - Cinnamon wywala się po kliknięciu w przycisk Menu

ktoss12345 napisał(-a):

Po pierwsze, nie prosiłem was o wasze prywatne dywagacje, czy według was Cinnamon jest lepszy, czy gorszy niż X (w miejsce X wstawić dowolne inne środowisko graficzne). Taki bełkot nie wnosi nic do tematu.

To czemu zaczynasz?
Szczerze mam gdzieś czego używasz, jak o mnie chodzi możesz jechać na tty1.

Twoje dysputy na temat tego problemu na tym forum też niewiele wnoszą w temat bo jak sam to zdiagnozowałeś jest to bug w (nieskazitelnym) Cinnamon


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)