Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Czy można jakoś skonfigurować system, że podawanie adresów DNS w konfiguracji DHCPD będzie niekonieczne? Żeby serwer DHCP przekazywał do klientów LAN adres DNS uzyskany z WAN serwera.
Jak to zrobić?
Z góry dziękuję
Ostatnio edytowany przez trzczy (2017-10-17 18:58:37)
Offline
Żeby serwer DHCP przekazywał do klientów LAN adres DNS uzyskany z WAN serwera.
owszem będzie ale nic z tego nie wynika każdy klient LAN może to ominąć
Czy można jakoś skonfigurować system, że podawanie adresów DNS w konfiguracji DHCPD będzie niekonieczne
??
Offline
Przybliżę, o co mi chodzi. Może taki przykład: dostawca internetu jest renomowanym od wielu lat dostawcą internetu i przekazuje on przez dhcp działające adresy dns. Powiedzmy, że co jakiś czas może je zmieniać. W każdym razie adresy dns od niego są i będą dobre przez kilka lat.
Kiedy konfiguruję na moim serwerze-routerze serwer dhcpd, to muszę wpisać w dhcpd.conf konkretne adresy dns, bo inaczej klienci mojego serwera-routera nie dostaną adresów dns. Ale ja mam wątpliwości, czy adresy dns, które wpiszę w dhcpd.conf, będą dobre za miesiąc, za 2, za rok. Wolałbym, żeby klienci mojego serwera-routera dostawali zawsze te same adresy dns, co mój serwer-router od dostawcy internetu.
Czyli, trywializując, jeżeli dostwca internetu do mojego serwera-routera będzie co tydzień zmieniał adresy dns, to klienci mojego sewera-routera będą również co tydzień dostawali nowe adresy dns. I ja, jako administrator, nie będę musiał co tydzień zmieniać adresów dns w pliku dhcpd.conf, bo to będzie się działo automatycznie. Czy jest taka możliwość?
W sumie, to czemu pośrednik w dostarczaniu internetu ma podawać adresy dns. Logiczne jest, aby je tylko przekazywał od dostawcy. Dynamicznie.
Offline
Postaw sobie lokalny serwer dns na bazie dnsmasq i w konfiguracji dhcp wpisz adres routera. Wtedy lokalne maszyny będą dostawać adres DNS routera i on zawsze będzie ważny. To co ISP ze swoimi DNS będzie robił, to już nie będzie nikogo obchodzić.
Offline
DNSmasq owszem, ale ciekawsze możliwości dają prawdziwe serwery DNS jak Bind, PowerDNS, Mydns albo TinyDNS.
Między innymi można podstawiać własne strefy DNS z dowolnymi wpisami rekordów.
Offline
Mnie chodzi o to, aby przekazywać dnsy od dostawcy internetu, bez przepisywania ich ręcznie.
Offline
trzczy napisał(-a):
Mnie chodzi o to, aby przekazywać dnsy od dostawcy internetu, bez przepisywania ich ręcznie.
DNSy operatora nie zmieniają się zbyt często, więc możesz je wpisać raz, korona Ci z głowy nie spadnie.
Poza tym DNSy operatorów i tak korzystają najczęściej z OpenDNS albo Google. więc jak własnego DNSa ustawisz na serwery OpenDNS czy Google, to będzie to działało dwa razy szybciej, niż przez DNSy operatora.
Offline
Pytanie takie sie tez nasuwa: komu ufasz bardziej, ze nie udostepni twojej "historii przegladania stron porno" - lokalnej firmie, czy Google ?
Offline
Ja w sumie nie wiem czemu autor wątku po prostu nie wpisze sobie 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Po co mu te dnsy operatora? DNS to DNS a polscy ISP już cenzurują szereg stron właśnie po DNS. Po co z nich korzystać? By za parę miechów całkiem uwalili kontakt ze światem? xD
Offline
Po prostu przyświeca mi cel poznawczy. Nie wiem, czemu w windows to jest gładko załatwione ;-) A co do 8.8. to one są ponoć wolniejsze, powiązane z google, a google śledzi ludzi. Znaczy się, niektórzy google nie lubią.
Offline
ISP jest moim klientem, płacę mu i wymagam. Mam kilku operatorów do wyboru. Sam mogę być ISP.
Offline