Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-08-03 00:52:15

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Zapomiane hasło do cryptsetup

Chciałem zmienić dzisiaj na szybkiego hasło do cryptsetupa do dysku zewnętrznego i laptopa. Co do pierwszego bez problemu je pamiętam, natomiast co do drugiego pomyliłem literkę podczas wpisywania na klawiaturze i już nie mogę się zalogować. Próbowałem różnych wariantów hasła, które ostatnio pamiętałem. Sól w każdym razie była ta sama. Żaden nie chciał pójść. Zna ktoś sposób na odzyskanie hasła do cryptsetupa? Pomoże mi ktoś?

Offline

 

#2  2017-08-03 08:02:08

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Napisz do NSA. xD

Offline

 

#3  2017-08-03 08:07:53

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Podczas łamania hasła polecam tą ścieżkę: https://www.youtube.com/watch?v=-EQ6eHeBrhM

Jest bardzo motywująca :D


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#4  2017-08-03 13:04:49

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

urbinek napisał(-a):

Podczas łamania hasła polecam tą ścieżkę: https://www.youtube.com/watch?v=-EQ6eHeBrhM

Jest bardzo motywująca :D

Haha, zly gotyk boli przez cale zycie... ;)


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#5  2017-08-03 13:11:19

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

wikingagressor napisał(-a):

Haha, zly gotyk boli przez cale zycie... ;)

Podobnie jak i złe hasło. xD

Offline

 

#6  2017-08-03 13:19:49

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Dlatego mimo ze nsa moze mi wchodzic wszedzie, nie zdecydowalem sie jeszcze na szyfrowanie partycji.

Pytanko, czy jak szyfrowac to juz wszystko, czy moze hybrydowo - system bez szyfrowania, a dane uzytkownika szyfrowane, czy na odwrot?


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#7  2017-08-03 13:26:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Szyfrować wszystko co się da, bez wyjątku. xD

A poza tym, wykonanie kopi nagłówka szyfrującego, to nie jest skomplikowana czynność....

A jak ktoś jedzie na LUKS, to ma tam kilka slotów na hasło i zamiast zmieniać pierwszy slot, to po prostu dodać hasło w drugim slocie, później test tego hasła i killslot 0 i jedziesz na nowym haśle. Mechanizmów ochronny przed @#$! jest bardzo dużo. xD

Offline

 

#8  2017-08-03 13:35:13

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Lepiej sobie zrobić klucze szyfrujące, i na jakimś pendraku czy Yubikeyu zakopanym w ogródku trzymać taki klucz na wszelki wypadek.

O ile mnie wiadomo, to w LUKS można tych kluczy mieć choćby i pierdylion.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-08-03 13:36:18)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2017-08-03 13:50:09

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

No specyfikacja określa od 0-7 czyli 8 haseł. Więcej się nie mieści w nagłówku 2 MiB
https://gitlab.com/cryptsetup/cryptsetup/wikis/Specification

Ostatnio edytowany przez morfik (2017-08-03 13:58:37)

Offline

 

#10  2017-08-05 15:06:47

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Temat z cyklu, zatrzasnąłem kluczyk w samochodzie! Co robić? Jak żyć?

wikingagressor napisał(-a):

Dlatego mimo ze nsa moze mi wchodzic wszedzie, nie zdecydowalem sie jeszcze na szyfrowanie partycji.

Jak zaprzyjaźnisz się z LUKS-em i nie będziesz robił nic na pałę to nie ma prawa się zepsuć, ja szyfruję system i wszystkie dyzie od lat i nigdy nie miałem żadnych problemów

Ostatnio edytowany przez hi (2017-08-05 15:12:59)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#11  2017-08-06 11:56:04

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Najlepiej w ogóle nie szyfrować . nie ma potem problemów :P

Jak często przez szyfrowanie traci się dane?
Jak często ktoś do twoich danych się dobiera?


szyfrować tylko jeśli posiada się laptopa i się z nim podróżuje, lub zostawia w " nieodpowiednich miejscach"

Offline

 

#12  2017-08-06 12:59:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Lepiej w ogóle nie używać komputera, nie ma potem problemów. xD

Jak często się traci dane przez szyfrowanie? No ja szyfruję z 7 lat wszystko co tylko się da (jeszcze za czasów winxp szyfrowałem) i ani razu nie straciłem danych. Z kolei parę dni temu pisał do mnie gość, który zaszyfrował swój telefon (przerobił kartę SD na pamięć wewnętrzną) no i zrobił później factory reset, który usuwa klucze szyfrujące dane na karcie SD. I ten człowiek się mnie pyta jak odzyskać teraz dane z karty SD i to jest już n'ta osoba, która do mnie z dokładnie takim samym problemem się zwraca. :] To nie szyfrowanie jest problemem ale człowiek, a jak to ktoś mawiał -- "nie ma człowieka, to nie ma problemu". xD

Bez szyfrowania, nawet nie wiesz czy ktoś próbował uzyskać nieautoryzowany dostęp do twoich danych, więc podawanie czy brnięcie w jakieś statystyki jest kompletnie pozbawione sensu w tym przypadku. Nie masz przy tym tez pojęcia, czy ktoś ci jakieś pliki podmienił lub czy wgrał ci jakiś syf do systemu. Szyfrowanie, to nie tylko sprawianie, że dane zmieniają formę z czytelniej na nieczytelną (przynajmniej dla niewtajemniczonej grupy osób) ale przede wszystkim ten proces dba o integralność danych, nawet tych, które nie są ukryte.

Offline

 

#13  2017-08-06 13:48:47

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

No aleeeee.aleeee. Ale TY się dobrze znasz, to doskonale wiesz jak się zabezpieczyć przed utratą danych.
Ale jest cała masa ludzi, którzy szyfrują, nic nie umieją o temacie...,  a twojego poziomu nie posiadają.
A potem wielkie Buuuu. Dla tych jest najlepszym rozwiązaniem nie szyfrować niczego.

Offline

 

#14  2017-08-06 14:02:05

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Ja chciałbym tylko zaznaczyć, że w zasadzie cała ta moja "mądrość enkryptograficzna" pochodzi w zasadzie z czytania czegoś co devy publikują.  Dla przykładu, ilu z was (tych co szyfrują, bądź szyfrowali) przeczytało ten krótki FAQ? Dodam też, że wszystkich problemów można by uniknąć, gdyby ludzie to przeczytali i zrozumieli (niekoniecznie chodzi mi o przetłumaczenie tego na polski język). xD

Offline

 

#15  2017-08-06 16:42:26

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

morfik napisał(-a):

Szyfrowanie, to nie tylko sprawianie, że dane zmieniają formę z czytelniej na nieczytelną (przynajmniej dla niewtajemniczonej grupy osób) ale przede wszystkim ten proces dba o integralność danych, nawet tych, które nie są ukryte.

nic dodać i nic ująć

Po za tym w tych nieciekawych czasach gdzie łapska korporacji z rządami na spółkę chcą 'ucywilizować' (jak to ładnie brzmi) internety, przepływ informacji a nawet nasze prywatne maszyny lepiej już zacząć się oswajać z szyfrowaniem wszystkiego począwszy od nośników danych a kończąc na szyfrowaniu całego ruchu.

smycz na społeczeństwie będzie coraz bardziej zaciskana, przykład:
https://niebezpiecznik.pl/post/rosja-zakazuje-vpn-o … ego-appstore/

Ktoś powie, że to przecież Rosja ok poczekajmy kilka lat a jestem w 100% pewny, że takie praktyki dotrą także do kraju nad Wisłą...

Ostatnio edytowany przez hi (2017-08-06 16:45:07)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#16  2017-08-06 16:48:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Ktoś powie, że to przecież Rosja ok poczekajmy kilka lat a jestem w 100% pewny, że takie praktyki dotrą także do kraju nad Wisłą.

W Rosji jest z tego kupa śmiechu i u nas też będzie kupa śmiechu, spokojna czaszka.
obawiam się z r4esztą, ze nawet, jak ktoś zgłosi taki śmieszny pomysł (pewnie w jakimś "liście otwartym"), to i tak ciekaw jestem, jak sobie wyobrażasz bieganie po domach i sprawdzanie, co ludzie mają w kompach.

Jak wiadomo, w  bezksiężycową noc wszystkie koty są czarne, Iran i Chiny od 10 lat próbują TORa i VPNy  blokować, ciągle z jednakowym skutkiem.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-08-06 16:51:57)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#17  2017-08-06 16:49:34

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Offline

 

#18  2017-08-06 17:07:11

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Jacekalex Zdaję sobie sprawę, że to można ominąć i nawet średnio rozgarnięty technologicznie osobnik bez większych problemów to obejdzie, bardziej przeraża mnie w tym wszystkim bierność społeczeństwa a milczenie oznacza zgodę. To prowadzi do coraz śmielszych posunięć korpo-rządów. Nieakceptowalne kiedyś praktyki dziś stają się normą i dostają pełne przyzwolenie od społeczeństwa.

Ostatnio edytowany przez hi (2017-08-06 17:11:29)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#19  2017-08-06 17:29:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

hi napisał(-a):

Jacekalex Zdaję sobie sprawę, że to można ominąć i nawet średnio rozgarnięty technologicznie osobnik bez większych problemów to obejdzie, bardziej przeraża mnie w tym wszystkim bierność społeczeństwa a milczenie oznacza zgodę. To prowadzi do coraz śmielszych posunięć korpo-rządów. Nieakceptowalne kiedyś praktyki dziś stają się normą i dostają pełne przyzwolenie od społeczeństwa.

Zdaj sobie sprawę, że wszyscy politycy maja jednakowe ciągoty, i np Francja od Rosji różni się tylko w drobnych szczegółach.

https://niebezpiecznik.pl/post/francuski-rzad-podro … -i-co-z-tego/

Jednak Rządy zawsze będą kilometr za technologią, i ani centymetra bliżej. xD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#20  2017-08-06 21:54:49

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Jacekalex napisał(-a):

Jednak Rządy zawsze będą kilometr za technologią, i ani centymetra bliżej. xD

rządy tak ale nie korporacje, które nie mają żadnych oporów współpracując z rządami przeciw obywatelom


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#21  2017-08-07 01:31:13

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Yampress napisał(-a):

Najlepiej w ogóle nie szyfrować . nie ma potem problemów :P

Jak często przez szyfrowanie traci się dane?
Jak często ktoś do twoich danych się dobiera?


szyfrować tylko jeśli posiada się laptopa i się z nim podróżuje, lub zostawia w " nieodpowiednich miejscach"

Laptop jest używany głównie w domu i w szkole. Nie jestem do końca przekonany czy zostawianie laptopa w publicznych miejscach takich jak szkoła bez szyfrowania jest dobrym pomysłem. W ogóle szyfrowanie powinno być standardem na każdym urządzeniu.

morfik napisał(-a):

Lepiej w ogóle nie używać komputera, nie ma potem problemów. xD

Święta racja, lecz mamy XXI wiek.

Yampress napisał(-a):

No aleeeee.aleeee. Ale TY się dobrze znasz, to doskonale wiesz jak się zabezpieczyć przed utratą danych.
Ale jest cała masa ludzi, którzy szyfrują, nic nie umieją o temacie...,  a twojego poziomu nie posiadają.
A potem wielkie Buuuu.

Trzeba dać początkujących szansę.

Yampress napisał(-a):

Dla tych jest najlepszym rozwiązaniem nie szyfrować niczego.

Nie, początkujący muszą się nauczyć szyfrować. Taki user jak ja pare razy straci dane a potem zacznie robić tak jak należy.

Ostatnio edytowany przez hubot (2017-08-07 01:37:01)

Offline

 

#22  2017-08-07 03:52:53

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

hi napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Jednak Rządy zawsze będą kilometr za technologią, i ani centymetra bliżej. xD

rządy tak ale nie korporacje, które nie mają żadnych oporów współpracując z rządami przeciw obywatelom

To nas akurat nie dotyczy, Polski Rząd nie ma kasy ani sposobu nawet na to, żeby lokalny oddział FB przekonać, żeby nie pomagał opozycji i go nie zwalczał.

Dla porównania nasza Złota Pani spotkała się Markiem Zuckenbergiem, grzecznie poprosiła, żeby na FB nie krytykować "uchodźców", i żadna krytyka "uchodźców" na FB nie umknęła oku cenzury, niezależnie, czy zawierała prawdziwe czy zmyślone informacje.

Nasz Rząd jest stanowczo za mały, żeby dyskutować z jakąś  korpo,
widocznie ma zbyt mało dywizji albo zbyt mało kasy.  xD

Faktycznie po wyborze Trumpa największe korpo internetowe, czyli Google, FB i kilka mniejszych zawarło porozumienie, że będzie w przyszłości zwalczało Fake Newsy takie jak np film Clinton Cash.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-08-07 03:57:09)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#23  2017-08-07 14:22:16

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

morfik napisał(-a):

A w Polsce z kolei: https://bezprawnik.pl/licencja-uber/

A w ZSRE z kolei:

https://www.blablacar.pl/
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comuto&hl=pl
http://antyweb.pl/skorzystalem-w-koncu-z-blablacar- … o-sie-oplaca/

Coś mi się zdaje, że jakiś wiceminister, co ma szwagra taksówkarza, będzie wnioskował o blokowanie podobnych appek co tydzień, albo i częściej. xD

Teraz czekam na appkę UHAHA_Car.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-08-07 14:33:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2017-08-07 14:41:18

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

Jacekalex napisał(-a):

morfik napisał(-a):

A w Polsce z kolei: https://bezprawnik.pl/licencja-uber/

A w ZSRE z kolei:

https://www.blablacar.pl/
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comuto&hl=pl
http://antyweb.pl/skorzystalem-w-koncu-z-blablacar- … o-sie-oplaca/

Coś mi się zdaje, że jakiś wiceminister, co ma szwagra taksówkarza, będzie wnioskował o blokowanie podobnych appek co tydzień, albo i częściej. xD

Teraz czekam na appkę UHAHA_Car.

I bardzo dobrze, ze blokuja, bo to jest czysty wyzysk. Model "uberowski" to nic innego jak tylko stworzenie dodatkowego posrednika pomiedzy klientem, a wykonawca uslugi. Kierowcy pracujacy dla Ubera, to nic innego tylko proba obejscia norm bezpieczenstwa i praw pracowniczych.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#25  2017-08-07 19:18:29

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Zapomiane hasło do cryptsetup

wikingagressor napisał(-a):

Model "uberowski" to nic innego jak tylko stworzenie dodatkowego posrednika pomiedzy klientem, a wykonawca uslugi

w standardowych taksach też masz takiego pośrednika, jest nim kasa fiskalna między fotelami :)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)