Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-07-10 09:42:02

  Tor - Redaktor

Tor
Redaktor
Zarejestrowany: 2010-01-01

Bateria wskazuje wyczerpanie - jak wyłączyć automatyczne wyłączenie?

Cześć, mam swojego netbooka EeePC z dwiema bateriami. Obie się "rozprogramowały" - wskazują, że za chwilę się rozładują... Ale działają jeszcze długo. W przypadku tej większej, pomimo wskazywania wyczerpania, mój Eee może na niej pracować jeszcze spokojnie kilka godzin (około 3-4). I do tej pory nie miałem z tym kłopotów. Zarówno Lubuntu jak i Debian Jessie olewały stan baterii i pracowały do samego końca (co na większej baterii pozwalało mi spokojnie pracować jakieś 5-6h. Stretch jednak zachowuje się inaczej. :-/ Już po dwóch godzinach Xfce drze japę, oznajmiając, iż bateria właśnie odmawia dalszej współpracy i wyświetla mi 3 opcje: wyłącz komputer, hibernuj i (chyba) uśpij. Nie ma opcji pominięcia tych opcji. Jeżeli zignoruję komunikat (w tym czasie on niestety nie zniknie), to komputer i tak się wyłączy. Doinstalowałem więc TLP z nadzieją, że może to coś zmieni (i przy okazji wydłuży czas pracy na baterii), ale komputer zachowuje się cały czas tak samo.
W menadżerze zasilania Xfce mam ustawioną opcję "jeżeli bateria się rozładuje, to: nie rób nic". Niestety pomimo ustawienia tej opcji dalej wysskakuje menu wyboru hibernuj/wyłącz/uśpij i komputer dalej się wyłącza. Niby mogę po strajku Stretcha odpalić Lubuntu live z pendriva, ale to mało eleganckie rozwiązanie tej sytuacji.
Da się jakoś wyłączyć te namolne sprawdzanie stanu baterii?

Offline

 

#2  2017-07-10 11:38:24

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Bateria wskazuje wyczerpanie - jak wyłączyć automatyczne wyłączenie?

Zajrzyj do

Kod:

/etc/UPower/UPower.conf

Offline

 

#3  2017-07-10 12:32:17

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Bateria wskazuje wyczerpanie - jak wyłączyć automatyczne wyłączenie?

Zamiast instalować kolejne wynalazki typu TLP najpierw zlokalizuj te, które opowiada za wyświetlanie tego komunikatu.
Im więcej będziesz instalował takich dublujących się narzędzi, tym trudniej będzie to sensownie skonfigurować bo one same między sobą będą tworzyć różne konflikty.

Offline

 

#4  2017-07-12 09:57:24

  Tor - Redaktor

Tor
Redaktor
Zarejestrowany: 2010-01-01

Re: Bateria wskazuje wyczerpanie - jak wyłączyć automatyczne wyłączenie?

arecki napisał(-a):

Zajrzyj do

Kod:

/etc/UPower/UPower.conf

Dzięki, to wydaje się być to. :-) Na końcu jest CriticalPowerAction. Jak to edytować, żeby się nie wyłączał? Do wyboru są tylko 3 akcje. :D Wyłącz, zaśnij, hibernuj. Nie ma nie rób nic. Jeśli zahaszuję, to wykona akcję domyślną. Podobnie przy opcjach wyżej, np czas wykonania TimeAction - jeżeli wpiszę wartość nieprawidłową, lub zahaszuję, to wykonana zostanie akcja domyślna. Szukam w googlach, ale nie mogę nic znaleźć. :-/ Czy ustawienie TimeAction na 0 sprawi, że CriticalPowerAction się nie wykona?

Offline

 

#5  2017-07-12 10:37:29

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Bateria wskazuje wyczerpanie - jak wyłączyć automatyczne wyłączenie?

Tego chyba nie da się wyłączyć z poziomu Upower.conf
Ewentualnie zobaczyć czy zmiana UsePercentageForPolicy na false cokolwiek zmieni (wtedy obsługę przejmie TimeAction)
Jest jakaś łatka wprowadzająca opcję ignore -> https://gist.github.com/m13253/b49725d2e661768fe399844d702d562d ale nie sprawdzałem.
Można też spróbować zatrzymać usługę Upower i wyłączyć z autostartu.
Ewentualnie jeszcze napisanie regułki Polkit-a.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-07-12 11:01:07)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)