Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-05-16 01:15:10

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Domowy serwer wielofunkcyjny

Postanowiłem zainwestować trochę kasy i złożyć sobie samemu serwer spełniający kilka funkcji, a przy tym trochę się poduczyć. Jestem ciekawy co o tym projekcie myślicie, ewentualnie co zrobilibyście inaczej.

Wymagania jakie postawiłem tej maszynie to:
- energooszczędność
- pasywne chłodzenie
- w miarę wysoki poziom bezpieczeństwa danych (takich zdjęcia, filmy rodzinne, skany, backupy)
- możliwość podpięcia pod TV i użycia jako centrum multimediów, tzw. HTPC (Kodi)
- usługi Samba, SFTP, (FTP?), Openvpn
- ewentualnie jakiś serwer WWW, (Wordpress?)

Już od jakiegoś czasu nosiłem się z podobnym zamiarem, który z prostego NASa wyrastał na prawie regularny serwer. Ostatnio pojawiły się w miarę przystępne cenowo energooszczędne płytki oparte o czterordzeniowe procesory Intela np:
j1900: 2,0-2,42GHz; 10W TDP; brak Vt-d; brak sprzętowego szyfrowania AES; płytka ~ 350zł
j3710: 1,6-2,64GHz; 6,5W TDP; brak Vt-d; sprzętowe szyfrowanie AES; płytka ~ 490zł
j4205: 1,5-2,6GHz; 10W TDP; Vt-d; sprzętowe AES; płytka ~ 550zł
Bardziej szczegółowe porównanie na stronie Intela.
Żadne popularne płyty z w/w procesorami nie wspierają pamięci ECC.

Zdecydowałem się na płytę Asrock j4205-itx, m.in. z powodów zalet przedstawionych w teście na niemieckiej stronie (po przejechaniu translatorem google od biedy da się w miarę wyrozumieć). W szczególności ten test wykazał nawet niższe zużycie energii niż w przypadku płyty z j3710 - ponad 8W w idle, poniżej 20W pod maksymalnym obciążeniem. Tutaj inny test prądożerności tej płyty.
Do najważniejszych zalet tej płyty głównej należy:
- sprzętowe dekodowanie wideo h265 10bit
- sprzętowe (de)kodowanie wideo h264
- 4 złącza Sata
- złącze M2 - ale niestety nie na dysk, tylko na moduł wifi!
- złącze HDMI 2.0 - obsługa 4k
- port 1Gbps

Moja koncepcja zakłada podpięcie:
- 120GB dysku SSD Goodram, który akurat mam nieużywany na podorędziu, na system operacyjny, ewentualnie jakieś cache
- 2 dysków WD RED 3TB na dane (ewentualnie w przyszłości podpięcie kolejnego lub 2)

Początkowo miałem zamiar spiąć te dwa dyski w lustrzany RAID-1, ale potem zacząłem studiować zalety systemu plików ZFS i nabrałem na niego ochoty.

ZFS ma zapewniać niespotykane gdzie indziej bezpieczeństwo danych, ochronę przed Silent Data Corruption, itd. Wadami ZFS ma być wielkie zapotrzebowanie na pamięć, w szczególności z włączoną funkcją deduplikacji (której raczej nie będę załączał), chociaż jeden z developerów ZFS twierdzi, że duża pamięć nie jest konieczna, a tylko usprawnia szybkość. Zresztą planuję wsadzić 8GB, z możliwością dołożenia kolejnych 8GB.

Kolejną bolączką ma być konieczność używania pamięci ECC (wyposażona w wewnętrzną korekcję błędów), co ma chronić dane przed uszkodzeniami z powodu losowych błędów pamięci RAM. Jednak z tego co wyguglałem, żaden system plików nie jest odporny na błędy pojawiające się w pamięci RAM. To czy te błędy narażają ZFS na większą katastrofę, niż inne systemy plików - tu istnieje duża duża różnica zdań. Np. gość twierdzi, że wadliwy RAM poniszczy dane na ZFS, natomiast autor tego artykułu twierdzi, że nie, a wręcz przeciwnie - ZFS zadziała nawet lepiej niż inne systemy.

No i dochodzimy do kwestii fundamentalnej: czy port ZFS na Linuxa jest wystarczająco dojrzały? Czy nie lepiej byłoby użyć ZFS natywnie na FreeBSD? Osobiście jako że od lat siedzę na Debianie skłaniam się żeby właśnie Debian był macierzystym systemem. BSD praktycznie nie tykałem. Z głosów w internecie, w szczególności w miarę świeżych, można przypuszczać że ZFS on Linux jest już dosyć dojrzały. Pytanie czy te cholerne piekło licencyjne nie zahamuje jego przyszłego rozwoju...

Zapewnienie bezpieczeństwa systemu
Zakładając Debiana (Stretch ze wsparciem LTS do 2022r) jako system operacyjny, zastanawiam się jaką metodę użyć dla zabezpieczenia uruchamianych usług. Wirtualne Maszyny, np. KVM? Linuksowe kontenery LXC? Profilowanie AppArmorem? Coś innego?
Wirtualne Maszyny dla takiego laika jak ja wydają się zapewniać największy poziom bezpieczeństwa, ale kosztem największego narzutu.
LXC - z pobieżnych studiów wyglądają na dosyć skomplikowane w ustawianiu, ale dają mniejszy narzut niż VM
Apparmour - wygląda bardzo fajnie, tylko czy wybaczy laikowi ewentualne niedopatrzenia przy konfiguracji?

Komentarze mile widziane.

Ostatnio edytowany przez seler (2017-05-16 01:31:11)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#2  2017-07-24 14:47:15

  jasiu - Nowy użytkownik

jasiu
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-19

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Witam,
Jak postępy w budowie serwera - czy j4205 sprawdza się? Jak rzeczywisty pobór mocy i stabilność?
tutaj ktoś miał problem:
https://essential-blog.com/2017/03/08/installing-linux-j4205-itx/

Offline

 

#3  2017-07-26 16:08:46

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

No hej
Serwer zbudowany i skonfigurowany.
Zainstalowany Debian Stretch na dysku ssd, a na magazyn danych na dwóch dyskach WD RED 3TB ustawiony jest ZFS_on_linux w trybie lustrzanym.
Obudowa Kolink Satellite Mini-ITX posiada swój wiatraczek, z którego chciałem też móc korzystać. Niestety BIOS płytki zapewniał bardzo ograniczoną automatykę sterowania wentylatorem, a sensors-detect domyślnie nie wykrywał wiatraka. Pomogło doinstalowanie modułu https://github.com/groeck/nct6775 co pozwala na użycie fancontrol. Dzięki temu wentylator wspomaga pasywne chłodzenie w chwilach większego obciążenia, a w pozostałym czasie się nie kręci, dzięki czemu (gdy również są uśpione dyski) maszyna jest kompletnie bezgłośna.
Ulepiłem również frankensteina w formie skryptu, który manipuluje plikiem konfiguracyjnym fancontrol, przez co reaguje on również na temperaturę dysków twardych, bo ponoć wyższa temperatura ich zdrowiu nie służy.

Obecnie maszyna funkcjonuje tylko jako serwer danych (samba,sftp) wraz z regularnymi ich snapshotami ZFS. Może jak mnie najdzie wena to dołożę do tego coś jeszcze. Na razie nie mam się do czego przyczepić, jeżeli chodzi o sprzęt.
Niestety nie mam porządnego miernika mocy, więc nie jestem obecnie wstanie sprawdzić zużycia energii.

EDIT: odnośnie tego gościa z linka, co mu się zacina - ciężko powiedzieć. Producent tej płytki w dokumentacji przedstawia dosyć skromną listę obsługiwanych modeli pamięci RAM - może dołożył on pamięć spoza tej listy i ona coś bruździ? Co prawda ja kupiłem kość 8GB z tej listy, a dołożyłem do tego również kość 4GB spoza listy, którą akurat miałem leżącą i wszystko działa bez problemu.

Ostatnio edytowany przez seler (2017-07-26 16:13:18)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#4  2017-08-22 16:32:01

  jasiu - Nowy użytkownik

jasiu
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-19

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Witaj. Niestety nie udało mi się zakupić tej płyty, za to zakupiłem coś starszego https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-N3050N-D3H-rev-10#ov, + 4GB RAM.
Na razie uruchomiłem w celu wygrzania na FreeBSD 11, najpierw na ZFS, teraz wróciłem do graid (w RAID1).
4GB RAM, 2 dyski 500 GB, + 3-cia sieciówka na PCIe  na zasilaczu 300W pobiera 30W (IDLE) - 35W (make world).
Niedługo przetestuję na Debianie i podejmę decyzję czy zostawiam to cudo na serwer + prosty desktop a FreeBSD skonfiguruję na starszym E-350 APU ponieważ nie zależy mi aż tak na wydajności (nie będę i tak na tym odpalał wirtualek a jeśli już to coś w jailu) ale głównie na energooszczędności. Jak kiedyś zorganizuję J4205 powrócę do tego wątku u podzielę się moimi doświadczeniami.

Offline

 

#5  2017-10-15 17:10:45

  eliot124 - Użytkownik

eliot124
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Podpinam się. Planuje również zbudować własny serwer.
Zastosowanie maszyny identyczne jak u Ciebie (seler) z ogromnym naciskiem na energooszczędność, pracować ma 24h/7

Początkowo chciałem postawić całość na płycie ASRock AM1H-ITX  AM1 plus AMD Athlon 5350, niestety o ile płyte jeszcze da się kupić to procesor już jest nie dostępny, tylko używane i to jeszcze musiałbym zakupić w zestawie (inwestycja nieopłacalna).

Obecnie rozważam płyty:
ASRock J3160DC-ITX
ASRock J4205-ITX (twój wybór seler)

Niestety druga płyta jest bez wejścia na zasilanie DC, ale ma mocniejszy procesor i sprzętowe dekodowanie wideo h265 10bit.
Tu moje pytanie.

Nie napisałeś jakiego zasilacza użyłeś? Jak z poborem pradu? Czy zasilacz nie jest za głośny? Czy skorzystałeś z adaptera atx na dc?

Offline

 

#6  2017-10-15 22:21:11

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

eliot124 napisał(-a):

Niestety druga płyta jest bez wejścia na zasilanie DC
Tu moje pytanie.

Nie napisałeś jakiego zasilacza użyłeś? Jak z poborem pradu? Czy zasilacz nie jest za głośny? Czy skorzystałeś z adaptera atx na dc?

No hej,

Co do zasilacza - wyczytałem na tym niemieckim serwisie (po przejechaniu google translate co nieco da się zrozumieć), że w przypadku tak energooszczędnych komputerów nie ma sensu instalować klasycznego wewnętrznego zasilacza komputerowego z wiatraczkiem, bo przy takich niskich mocach jego sprawność jest marna. Zamiast tego należy użyć modułu zasilającego Pico PSU (ja kupiłem taki) i podpiąć do niego zwykły zewnętrzny zasilacz 12V, np. 60W (niby powinien mieć nieco więcej wat, ale jakoś działa ok). Dzięki temu zasilanie jest również bezgłośne.

Niestety nie mam czym dokładnie pomierzyć mocy zużywanej przez ten sprzęt - zwykły amperomierz da raczej niedokładny pomiar, a dedykowanego watomierza nie mam :/

Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-15 22:45:34)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#7  2017-10-16 10:19:35

  eliot124 - Użytkownik

eliot124
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Dyski twarde których używasz są 2.5' czy 3.5'?

W opisie producenta adaptera pico psu piszą, że nie należy podpinać dysków 3.5'. Jeśli masz podpięte dyski 3.5' to jak sprawuje się wszystko w takim zestawieniu? serwer pracuje 24h/7?

UWAGA !! Zasilacz nie jest przeznaczony do zasilania dysków 3.5" i napędów optycznych 5.25". Producent zaleca używanie dysków 2.5" oraz napędów optycznych typu SLIM.

Dodatkowe pytanie czy kupując adapter w zestawie jest od razu zasilacz? bądź na odwrót kupujemy zasilacz i w zestawie jest adapter, bo na wszystkich stronach gdzie zaglądałem opis produktu jest dla mnie na tyle nie czytelny, że nie wiem..

Zasilacz PICO PSU DC/DC 12V 80W jest idealny do zasilania płyt Mini ITX. Miniaturowe wymiary pozwalają zastosować ten zasilacz w praktycznie każdej obudowie. Jedną z zalet zasilacza PICO PSU jest niewątpliwie wysoka sprawność oraz generowanie niewielkiej ilości ciepła dzięki czemu nie ma konieczności montowania przy nim chłodzenia co przekłada się na bezgłośną , wydajną i komfortową pracę. Zasilacz PICO PSU DC/DC 12V 80W to idealne rozwiązanie dla osób pragnących złożyć cichy zestaw niewielkich rozmiarów w standardzie Mini-ITX.

Zasilacz jest kompatybilny z bardzo szerokim spektrum płyt głównych Mini-ITX z procesorami Intel Atom, VIA oraz AMD.

Offline

 

#8  2017-10-16 12:22:39

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Mam podpięte 2 dyski WD RED 3TB 3,5" + 1 ssd na system. Szczerze mówiąc to nie doczytałem, że niby Pico PSU nie współpracuje z dyskami 3,5". Zresztą ten mój moduł zasilający to chyba nie jest do końca firmowy PICO PSU, tylko innej firmy. Co prawda seria dysków RED ma być odpowiednia właśnie dla NASów, m.in. dzięki energooszczędności, więc może to trochę kompensuje ten problem.

Tak, serwerek chodzi 24/7 i nie było do tej pory żadnych problemów.

Ten moduł zasilający nie miał zasilacza w zestawie. Kupiłem po prostu pierwszy lepszy 12V 60W w elektronicznym.

Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-16 12:23:12)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#9  2017-10-16 12:54:03

  eliot124 - Użytkownik

eliot124
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

wrzucił być pełne zestawienie? co dokładnie zakupiłeś i w jakiej cenie, orientacyjny koszt - wiadomo ceny się zmieniają

mnie dokładnie interesuje model i koszt adaptera plus zasilacza :) ale jak już pisać to treściwie - myślę że każdy kto tu zajrzy będzie zainteresowany przykładowym zestawem wraz z kosztami

Offline

 

#10  2017-10-16 13:44:17

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

OK a więc zestawienie:
płyta główna ASRock J4205-ITX - 549zł

moduł zasilający Akyga PICO DC/ATX PSU AK-CA-38 120W - 139zł

Zasilacz zewnętrzny 12V 60W - kilkadziesiąt złotych.
Kupiony w elektronicznym, noname Made in China.

Pamięci RAM do notebooków [Crucial] DDR3 SODIMM 8GB/1866 CL13 Low Voltage (CT102464BF186D) - 309zł
(z listy pamięci obsługiwanych przez tę płytę Asrock)
dodatkowo Pamięć RAM spoza listy DDR3 4GB RAMAXEL RMT3170EF68F9W1600 - miałem leżącą, ceny nie pamiętam

obudowa Kolink Satellite Mini-ITX - 133zł
Bardzo fajna obudowa w niezłej cenie, posiada miejsce na 3 dyski 3,5" lub 4 dyski 2,5" oraz jak pisałem już wyżej - wiatraczek. Wygląda trochę jak głośnik, co mi pasuje.
https://i.imgur.com/xZlCrI5.jpg
https://i.imgur.com/pVY4tuY.jpg

2xdysk WD RED 3TB 3,5" - 2 x 493zł
Kupowane w dwóch różnych sklepach, żeby dyski pochodziły z różnych serii, co ma zmniejszyć ryzyko jednoczesnej awarii.

dysk SSD Goodram 120GB ~ 200zł.
Na system - akurat miałem nieużywany. Gdybym nie miał, pewnie użyłbym jakiegoś pendrive'a.

Do tego potrzebny był jeszcze jakiś rozgałęźnik zasilania z MOLEXa na SATA, żeby zasilić te wszystkie dyski - parę złotych.

Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-16 13:45:03)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#11  2017-10-16 13:56:11

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Witam; budowa ? a nie jest lepiej kupić używany, na przykład, po lizing-owy. Ja kupiłem na złomie [ Dania ]. Właściwie to syn kupił , i przywiózł dla mnie.Od roku używam.Stare ale markowe,to znaczy że dobre.Z innego serwera tylko zamontowałem dysk .Wszystko śmiga  tak jak trzeba  .Prosto to znaczy tanio.Traktuje to jako hobby + wiele różnych eksperymentów.Fajna zabawa, a przy okazji można coś się nauczyć. Na początek na pewno wystarczy.Kupować za granicą ,jest dużo dużo taniej.Pozdrawiam.

Offline

 

#12  2017-10-16 14:25:59

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Każdy lubi co innego. Wymagania co do tego serwerka przedstawiłem na początku - kluczowa była energooszczędność i zero hałasu. Nie wiem na ile bym to osiągnął z poleasingowym sprzętem.


a to feler westchnął seler

Offline

 

#13  2017-10-16 16:18:18

  eliot124 - Użytkownik

eliot124
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

Tomasz21

Pytanie co ten sprzęt polizingowy ma w sobie?, oczywiście można kupić nawet tanio w PL takie zabawki. Tutaj piszemy o sprzęcie, który będzie pracował 24h/7 czyli bardzo istotny jest pobór energii oraz generowany hałas.

Patrząc na ofertę gotowych serwerów (gdzie trzeba kupić dyski osobno) to składając samemu sprzęt zaoszczędza się od 500 do 800 PLN czyli akurat tyle co na zakup dysków. Do tego lepsze 'bebechy' i większe możliwości wykorzystania takiego serwera.


seler

Dzięki za zestawienie, super! Jak skompletuje swój serwer również wrzucę info, ale dopiero w grudniu.

Offline

 

#14  2017-10-16 21:12:44

  bitlan - Nowy użytkownik

bitlan
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-01-28

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

całkiem ciekawym roziązaniem jest https://www.hpe.com/us/en/product-catalog/servers/p … 09955118.html
praktycznie gotowiec i parametry niczego sobie

Offline

 

#15  2017-10-17 09:33:31

  eliot124 - Użytkownik

eliot124
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

bitlan

ciekawa opcja nie powiem, ale wciąż brak w cenie pamięci i dysków (jak wszędzie)


pytanie mam co do stawiania systemu serwera na pendrive, wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ale jak on wypada co do szybkości odczytu danych względem dysku hdd i ssd - gdzieś pomiędzy? i czy są jakieś pendrive-y zalecane przy takiej praktyce czy można użyć dowolnego wolnego pod ręką?

chciałbym na swoim serwerze postawić w przyszłości serwer MC oraz CS GO - do tego zalecane są dyski ssd, jak sprawdziłby się w tym przypadku pendrive?


seler

na płycie J4205-ITX jest gniazdo M.2 ale tylko na wi-fi czy można wpiąć dysk ssd?

Ostatnio edytowany przez eliot124 (2017-10-17 09:40:33)

Offline

 

#16  2017-10-17 20:09:13

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

seler napisał(-a):

Do najważniejszych zalet tej płyty głównej należy:
(...)
- złącze M2 - ale niestety nie na dysk, tylko na moduł wifi!


a to feler westchnął seler

Offline

 

#17  2017-10-17 22:16:12

  hi - Użytkownik

hi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Domowy serwer wielofunkcyjny

nieźle, mi to starcza  :)
https://s1.postimg.org/57ia726zor/800px-_Raspberry-_Pi-3-_Flat-_Top.jpg

Ostatnio edytowany przez hi (2017-10-17 22:16:33)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)