Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-05-03 10:13:38

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Jak w LXDE na Debianie sterować wygaszaniem i przyciemnianiem monitora ? W ustawieniach wygaszacza ekranu opcje wyłączania monitora nie działają, mogę jedynie ustawić czarny ekran, ale nie powoduje to wyłączenia podświetlenia monitora i w nocy np. monitor dalej świeci wtedy jak lampa. Czy da się też regulować programowo jasnością podświetlenia? Jest to monitor ProLite E430. W ogóle z resztą sam monitor ma  kiepskie możliwości regulacji, jak zmniejszę jasność i kontrast do zera to i tak obraz dalej jest jasny i oświetla pokój. Inny monitor mogłem tak ustawić, że czerń była czernią, a po zmniejszeniu jasności wyświetlany obraz nie oświetlał pokoju nocą, choć był doskonale widoczny.

Offline

 

#2  2017-05-03 10:19:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Spróbuj wyłączenia tak:

Kod:

xset -display $DISPLAY dpms force off

To wyłączy monitor, ale każde ruszenie myszką czy klawiaturą go włączy z powrotem.

I napisz, jaką masz kartę grafiki i sterownik  w kompie, może tam się coś da zrobić.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-05-03 10:21:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-05-03 11:41:25

  numer_inaczej - Użytkownik

numer_inaczej
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-15

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

http://forum.fluxboxpl.org/viewtopic.php?id=963

Możesz sobie zbindować jakimś programem funkcje pod klawisze.

Offline

 

#4  2017-05-03 12:49:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

A zwykły xrandr nie działa?

Offline

 

#5  2017-05-03 13:50:35

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Jacekalex napisał(-a):

Spróbuj wyłączenia tak:

Kod:

xset -display $DISPLAY dpms force off

To wyłączy monitor, ale każde ruszenie myszką czy klawiaturą go włączy z powrotem.

I napisz, jaką masz kartę grafiki i sterownik  w kompie, może tam się coś da zrobić.

Zadziałało, tylko że to i tak nie wyłącza podświetlenia, a skoro ekran jest czarny to znaczy, że musi maskować podświetlenie, a więc i tak pobiera prąd, już chyba lepiej ustawić wygaszacz ekranu dający biały ekran. Po ruszeniu myszką trzeba się logować z powrotem, co też mnie nie urządza, może pogrzebię jeszcze w ustawieniach. Chodzi mi po prostu o to, by wygaszacz ekranu wyłączał całkowicie monitor po jakimś czasie, bo czasem odchodzę od komputera tylko na chwilkę, która w międzyczasie się wydłuża i monitor wtedy niepotrzebnie zużywa prąd i się grzeje. Ważne też żeby monitor sam się wyłączał, a nie przez wydawanie polecenia, bo równie dobrze mógłbym go wyłączać przyciskiem na monitorze, a nie o to mi chodzi.
Karta graficzna zintegrowana NVIDIA Corporation C61 [GeForce 6100 nForce 405] (rev a2), na sterownikach zamkniętych NVIDII. Ale podejrzewam, że to raczej wina lipnego monitora, który nie steruje podświetleniem.

Offline

 

#6  2017-05-03 14:34:50

  numer_inaczej - Użytkownik

numer_inaczej
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-15

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Ja mam do tego celu (pod Gentoo  - może być inna lokalizacja u Ciebie) w `/ect/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf'

Kod:

Section "ServerFlags"
    Option  "BlankTime" "10"         # Zaczernienie obrazu po 5 minutach - (udawane)
    Option  "StandbyTime" "15"         # Wyłączenie obrazu po 10 minutach - (DPMS)
    Option  "SuspendTime" "20"         # Całkowite zawieszenie po 20 minutach
    Option  "OffTime" "30"             # Wyłączenie po pół godzinie
EndSection

Offline

 

#7  2017-05-04 07:03:01

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Nie wiem jakiego wygaszacza ekranu uzywasz, ale xscreensaver ma w swoich opcjach mozliwosc ustawiania tych parametrow.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#8  2017-05-04 16:15:58

  numer_inaczej - Użytkownik

numer_inaczej
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-15

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Ja nie używam wygaszacza w ogóle. Wystarczy mi zaczernianie i wyłączanie obrazu.

Offline

 

#9  2017-05-04 19:31:55

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

W opcjach oszczędzania energii w xscreensaver udaje mi się ustawić wyłączanie monitora, ale po ruszeniu myszką wywala do menedżera logowania i trzeba się za każdym razem logować po wyjściu z trybu wstrzymania, by wrócić do pracy. Czy da się tego uniknąć? Opcję Lock Screen After mam wyłączoną.

Offline

 

#10  2017-05-05 12:29:32

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć monitor (nie tylko przyciemnić) to:

Kod:

xrandr --output WYJŚCIE --off

Dostępne wyjścia (np. VGA-0, DVI-O, LVDS) dostępne są po wykonaniu xrandr bez żadnych opcji. Żeby potem monitor włączyć będziesz musiał wykonać:

Kod:

xrandr --output WYJŚCIE --auto

Najlepiej wrzucić to sobie jako jakiś skrót klawiszowy. Ewentualnie w terminalu wpisz taki jednolinijkowiec:

Kod:

xrandr --output WYJŚCIE --off; read; xrandr --output WYJŚCIE --auto

Wyłączy on monitor i ponownie włączy po wciśnięciu entera (o ile nie zmienisz okna ;)).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#11  2017-05-06 20:42:08

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Co do samej zmiany jasności żeby nie przeszkadzał w nocy, polecam redshift. Odkryłem go kilka tygodni temu i już nie potrafię bez niego żyć, automatycznie dostosowuje jasność i temperaturę do pory dnia. Nie wiem jak wygląda konfiguracja w LXDE - chyba trzeba grzebać w configu - bo w KDE mam ładne narzędzie do konfiguracji.


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#12  2017-07-23 14:53:21

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian, LXDE - wyłączanie monitora LCD w komputerze stacjonarnym

Dalej coś mi nie chce działać. Wbudowany w lxde wygaszacz XScreenSaver niby działa - po ustawionej ilości minut nieaktywności wygasza obraz, monitor wyświetla komunikat o braku sygnału i wyłącza się całkowicie do trybu standby. Ale po chwili przy zaczernionym obrazie podświetlenie włącza się z powrotem (mam dwa badpixele które wtedy świecą), a po poruszeniu myszy ukazuje się ekran logowania lightdm. Co zrobić, aby po zadziałaniu wygaszacza monitor był w trybie standby aż do momentu poruszenia myszą i nie wymagał ponownego logowania się, może to trzeba coś w opcjach lightdm pogrzebać? Interesowałaby mnie też opcja wstrzymywania systemu a nie tylko monitora, bo wtedy wszystkie wiatraki przestają mi szumieć i nawet zasilacz się wyłącza. Opcję autologin-user= mam włączoną i przy uruchamianiu komputera nie muszę się logować.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)