Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-04-23 14:11:31

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Debian kompilowany ze źródeł

Mam do was pytanie - jak by wpłynęło na wydajność systemu Debian GNU/Linux ręczne kompilowanie jego pakietów ze źródeł tj. zastąpienie instalowania pakietów binarnych przy pomocy apt-get kompilowaniem pakietów ze źródeł apt-buildem? Oprócz tego że drastycznie wydłużyło by to czas aktualizacji systemu to poprawiłoby to faktycznie wydajność znacząco systemu Debian GNU/Linux? Pod jakimi względami kompilacja pakietów ze źródeł jeszcze mogłaby jeszcze wpłynąć na system Debian GNU/Linux? Czy zwiększyłoby się ryzyko wysypania czegoś na wskutek niespełnionych zależności? Pytam się przez ciekawość ze względu na to że byłem w tym roku na konferencji informatycznej SFI i tam facet opowiadał o Gentoo i mnie zaciekawiło jak ręczna kompilacja ze źródeł wpływa na system i czym to się różni od instalowania binarek oraz jakby kompilacja pakietów ze źródeł wpłynęła na Debiana.

Offline

 

#2  2017-04-23 14:59:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Moim zdaniem nie warto, ten system nie jest przeznaczony do samodzielnej kompilacji całego softu.
Do ręcznej kompilacji jest Gentoo i LFS.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-04-23 18:22:46

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Aż sam jestem ciekaw jak się mają wydajnościowo dystrybucje kompilowane ze źródeł typu Gentoo czy LFS do dystrybucji działających na pakietach binarnych jak Debian czy Arch Linux. Może ktoś znajdzie się kto to próbował porównywać albo ktoś co wie coś na ten temat.

Offline

 

#4  2017-04-23 19:39:03

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Tylko Slackware moze Cie "uratowac" a dlaczego to sam sie musisz dowiedziec.
Poczytaj wstepnie stara strone https://www.reddit.com/r/linux/comments/1ikaor/for_ … e_lfs_gentoo/


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#5  2017-04-24 15:33:10

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian kompilowany ze źródeł

hubot napisał(-a):

Aż sam jestem ciekaw jak się mają wydajnościowo dystrybucje kompilowane ze źródeł typu Gentoo czy LFS do dystrybucji działających na pakietach binarnych jak Debian czy Arch Linux. Może ktoś znajdzie się kto to próbował porównywać albo ktoś co wie coś na ten temat.

Nijak, przy obecnym sprzęcie nie zauważysz różnicy. Wydajnościowo wyjdzie na to samo ale poczujesz różnicę w kosztach użytkowania.

Offline

 

#6  2017-04-26 08:42:48

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Całego systemu nie warto, taka zaleta dystybucji binarnych że masz wszystko przygotowane i w zasadzie rozpakowujesz gotowe paczki na filesystem. Serwer z paczkami nieco traci na pojemności, bo chcąc sprostać potrzebom szerokiego grona użytkowników paczkować trzeba różne 'smaki' programu. Mówię tu na przykład o kliencie p2p- transmission.

Kod:

root@nexus:~# apt-cache search ^transmission
transmission - lightweight BitTorrent client
transmission-cli - lightweight BitTorrent client (command line programs)
transmission-common - lightweight BitTorrent client (common files)
transmission-daemon - lightweight BitTorrent client (daemon)
transmission-dbg - lightweight BitTorrent client (debug symbols)
transmission-gtk - lightweight BitTorrent client (GTK+ interface)
transmission-qt - lightweight BitTorrent client (Qt interface)
transmission-remote-cli - ncurses interface for the Transmission BitTorrent daemon
transmission-remote-gtk - GTK+ interface for the Transmission BitTorrent daemon
python-transmissionrpc - Transmission RPC client module for Python
python-transmissionrpc-doc - Transmission RPC client module for Python (documentation)
python3-transmissionrpc - Transmission RPC client module for Python 3

Kod:

* dev-python/transmissionrpc
     Available versions:  ~0.11 **9999 {PYTHON_TARGETS="pypy python2_7 python3_4 python3_5"}
     Homepage:            https://bitbucket.org/blueluna/transmissionrpc
     Description:         Python module that implements the Transmission bittorrent client RPC protocol

* dev-ros/transmission_interface
     Available versions:  ~0.9.3 ~0.10.0 ~0.10.1 ~0.11.0 ~0.11.1 ~0.11.2 ~0.11.3 ~0.11.4 **9999 {test}
     Homepage:            http://wiki.ros.org/transmission_interface
     Description:         Transmission Interface

[i] net-p2p/transmission
     Available versions:  2.92-r2 **9999^t {ayatana gtk libressl lightweight mbedtls nls qt5 systemd test xfs}
     Installed versions:  2.92-r2(05:43:49 AM 04/22/2017)(-ayatana -gtk -libressl -lightweight -qt5 -systemd -xfs)
     Homepage:            https://transmissionbt.com/
     Description:         A fast, easy, and free BitTorrent client

* net-p2p/transmission-remote-cli
     Available versions:  ~1.7.0 ~1.7.1 {geoip PYTHON_TARGETS="python2_7"}
     Homepage:            https://github.com/fagga/transmission-remote-cli/
     Description:         Ncurses interface for the Transmission BitTorrent client

* net-p2p/transmission-remote-gtk
     Available versions:  1.0^t 1.1.1^t ~1.3.1 {ayatana debug geoip libnotify libproxy rss unique}
     Homepage:            https://github.com/transmission-remote-gtk/transmission-remote-gtk
     Description:         GTK+ client for management of the Transmission BitTorrent client, over HTTP RPC

W Gentoo do "paczki" dodaję flagę gtk i transmission buduje się z obsługą gtk. Z flagą qt- będzie ładny w KDE ;) Kobylaste apki jak Firefox można nieco odchudzić wyłączając obsługę np spellchecka, czy kompilując z wymaganymi wersjami bibliotek.
Ogólnie- na współczesnym sprzęcie różnica żadna, bo czy Firefox pociągnie te 60MB ramu więcej jest niczym w porównaniu na jego dzienne zapotrzebowanie na witaminy ;)

Offline

 

#7  2017-04-27 17:42:10

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Debian jest własnie jedna z tych dystrybucji która woli abyś używał ja z paczek, a nie sam coś kompilował.... Bo gdy sam coś kompilujesz, a nie znasz się na tym możesz stworzyć program  o mniejszym poziomie bezpieczeństwa, a co za tym idzie otworzyć komuś furtkę.  A tak właściwie co chcesz kompilować? Przepraszam (chciałem napisać) komplikować sobie życie?

kernel?
środowisko gnu?
oprogramowanie działające na systemie?

Offline

 

#8  2017-05-02 19:44:15

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Yampress napisał(-a):

Bo gdy sam coś kompilujesz, a nie znasz się na tym możesz stworzyć program  o mniejszym poziomie bezpieczeństwa, a co za tym idzie otworzyć komuś furtkę.

Aż tak? Z tego co ja zawsze wiedziałem, nie znając się na kompilacji można po prostu obniżyć wydajność skompilowanego programu. Ale żeby zrobić przez to jakąś dziurę? Aż mi się nie chce wierzyć...


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#9  2017-05-03 09:58:18

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Hepita napisał(-a):

Aż tak? Z tego co ja zawsze wiedziałem [... ]

Nie przejmuj się, człowiek uczy się całe życie a i tak...

Jeśli już komuś bardzo leży na sercu własna kompilacja to nie lepiej się zainteresować dystrybycjami bardziej się do tego nadającymi? Gentoo, Arch albo chociaż Slackware.

Offline

 

#10  2017-05-03 10:34:03

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian kompilowany ze źródeł

a nie ma tego co potrzebujesz w paczce?

Offline

 

#11  2017-05-03 14:57:22

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Myślę, że jest wszystko co trzeba ale autor wątku padł ofiarą mitów (które kiedyś były prawdą) opowiadanych przez ludzi, którzy chyba daaaaawno nie aktualizowali swojej wiedzy. Przewaga Gentoo polega na dużo większej kontroli nad systemem ale już od dawna nie poprawia wydajności w sposób odczuwalny przez użytkownika.

Offline

 

#12  2017-05-04 10:38:45

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: Debian kompilowany ze źródeł

skullman napisał(-a):

albo chociaż Slackware

Kompilujesz co Ci sie zywnie podoba bez najmniejszego problemu az dojdziesz do "wymarzonego" finału.

Nazywam to # wolny system # ponieważ nie musisz miec niepotrzebnych zależnosci.


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#13  2017-05-04 17:37:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian kompilowany ze źródeł

szkoda czasu na te całe kompilascje/// Maszyny dziś są tak szybkie i mają taki dużo pamięci, że wydajności przy kompilacji się już ptaktycznie nie odczuwa. kompilujesz po to jeśli dana paczka nie posiada potrzebnej funkcjonalności.

Offline

 

#14  2017-05-05 00:50:48

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Debian kompilowany ze źródeł

@Yampress albo jesteś ortodoksem którego piecze zaogonie niższe gdy instalacja 300KB apki dociąga w zależnościach pół gnoma ;)

Offline

 

#15  2017-05-05 12:10:07

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Jeśli apka jest częścią Gnome to też nie bardzo da radę ją skompilować bez tych zależności plus jeszcze źródełka.

Offline

 

#16  2017-05-06 00:59:04

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Debian kompilowany ze źródeł

Mam na myśli np takiego thunara.
Kompilowany z obsługą gvfs'a mocno przytyje debiana, a na gentoo koszernie ;3

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)