Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-02-14 10:59:30

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Wymiana dysku a obraz partycji.

Zmuszony jestem zmienić dysk twardy bo po testach wychodzi mi transfer na poziomie 8mb/s a podobno ma być około 80mb/s. Zrobiłem obraz partycji systemowej Norton Ghostem i teraz pytanie czy jak wymienię dysk i podzielę na partycje tak jak był podzielony ten stary, czy będę mógł bez problemu przywrócić obraz partycji zrobiony na starym dysku? Czy nie ma takiej możliwości żeby to działało?

Offline

 

#2  2016-02-14 11:59:54

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

Nie wiem jak po tym programie.
Ja robiłem fsarchivwerem i działało od kopa.
Co najwyżej gruba trzeba w chroocie zainstalować.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2016-02-14 13:23:22

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

Chyba żeby zrobić obraz całego dysku twardego na oddzielny nośnik i wtedy przywrócić cały dysk na nowego twardziela.

Offline

 

#4  2016-02-14 13:27:54

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

Jak masz drugi dysk i przy założeniu, że jest on większy od tego obecnego co masz teraz, to nic nie stoi na przeszkodzie by wziąć dd i przekopiować binarnie całą zawartość poszczególnych partycji. Wymagane jest by rozmiar tych partycji był dokładnie taki sam na źródłowym jak i docelowym nośniku. Później to już tylko

# dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1

Numerki nie muszą się zgadzać, to tylko przykład, chodzi o to by zacząć wgrywać dane w odpowiednie miejsce, tj. tam gdzie zaczynają się konkretne partycja i tyle.

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-02-14 13:28:46)

Offline

 

#5  2016-02-14 14:34:16

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

nawet jeśli nowy dysk jest dokładnie taki sam lub większy, to można pojechać

Kod:

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

i potem ewentualnie rozszerzyć ostatnią partycję, mniej roboty


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#6  2016-02-14 15:00:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

No chyba, że kolejność partycji nie odpowiada, jak by nie patrzeć na początku dysku transfer danych i czasy dostępu są ponad 2x lepsze niż na końcu. xD Można też robić po jednej partycji i po przekopiowaniu via dd rozszerzyć system takiej skopiowanej na nowy dysk partycji. To tak na wypadek gdyby brakowało miejsca na partycjach, a że dysk większy to można im dodać trochę GiB. xD

Offline

 

#7  2016-02-14 22:02:47

  młodyLinuxiarz - Użytkownik

młodyLinuxiarz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-01-25

Re: Wymiana dysku a obraz partycji.

Zmuszony jestem zmienić dysk twardy bo po testach wychodzi mi transfer na poziomie 8mb/s a podobno ma być około 80mb/s. Zrobiłem obraz partycji systemowej Norton Ghostem i teraz pytanie czy jak wymienię dysk i podzielę na partycje tak jak był podzielony ten stary, czy będę mógł bez problemu przywrócić obraz partycji zrobiony na starym dysku? Czy nie ma takiej możliwości żeby to działało?

Zadziała, ale najlepiej byłoby, gdybyś zrobił kopię 1:1 całego dysku (przy założeniu, że chcesz przywrócić cały dysk), a potem wgrać ją na nowy dysk tak jak napisał Hepita. Ewentualnie jak już zrobiłeś zrzuty pojedynczych partycji to musisz zadbać o ich dokładne rozmiary i położenie na nowym dysku inaczej mogą wystąpić błędy w MBR dysku, ale nie jestem pewien. Tak, czy owak jeżeli zrobisz tak jak opisałeś  w pierwszym wpisie na wątku to na 99% zadziała (nigdy nie ma 100% pewności :)


Nic na siłę, wszystko młotkiem :-P

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)