Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-01-12 14:21:49

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Instalacje nowych pakietow, update, rekonfiguracje moga i czesto powoduja "pad" systemu.
Jak najszybciej i najskuteczniej przywrocic do stanu sprzed zmian.
Jak to zrobic jezeli system nie bootuje kompletnie, czyli rozpocznie procedure startowa i sie na niej zawiesi.
Domyslam sie, ze w trybie awaryjnym musi byc jakies recovery.
Chcielbym przywrocic wylacznie folderyi systemowe nie zmieniajac folderow uzytkownika.
Osobiscie zrobilem backup za pomoca deja dup.
Bardzo dziekuje za pomoc.

Ostatnio edytowany przez Novi-cjusz (2016-01-12 14:24:02)


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#2  2016-01-12 14:25:58

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Po pierwsze administrator musi wiedzieć co robi. Jeśli system nie działa są dwa wyjścia:
* stawiasz system od nowa, instalujesz pakiety z wcześniej zrobionej listy (np. dpkg -l) i wgrywasz z backupu konfigi
* starasz się opdnaleźć root cause i go usuwasz, np. przez cofnięcie paczki lub reinstalację GRUBa.

Oczywiście wszystko zależy od specyfiki maszyny, ale myślenia nic nie zastąpi.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#3  2016-01-12 14:28:00

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

W grubie wybierasz tryb awaryjny, montujesz system plików do odczytu, a potem najprościej otworzyć logi i przeanalizować co się stało, zacząć od dmesga, i kernela, potem apt, a dalej to zależy pd przypadku... Za dużo rzeczy różnie się naprawia żeby przewidzieć jak naprawić wszystko

// poza tym nie wiem co masz za system, ale u mnie testing sam z siebie po aktualizacji nie pada, a wcale wzorem opieki nie jest

Pozdro


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#4  2016-01-12 14:34:31

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

A nie ma czegos jak " Time Frizee " albo " punkt  przywracania " na Windzie? Byloby prosciej i szybciej. Reinstall zabiera za duzo czasu.
OS to Jessie.

Ostatnio edytowany przez Novi-cjusz (2016-01-12 14:38:50)


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#5  2016-01-12 14:38:14

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Jak masz lvm albo btrfs, to możesz sobie zrobić snapshota


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#6  2016-01-12 14:39:51

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Bede musial to przecwiczyc.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#7  2016-01-12 15:28:12

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Zasada zawsze jest taka sama, czyli wiedzieć co się robi. Jak mi np. zdechł system w wyniku aktualizacji pakietów powiązanych z systemd, to ja wiedziałem gdzie jest problem, bo przejrzałem aktualizowane pakiety. Jeśli nawet ktoś nie robi tego podczas aktualizacji, to kompletny log jest w /var/log/ i można se to przeczytać nawet jak system jest martwy, np. za pomocą płytki czy pena live. Choć nawet nie trzeba sobie tym głowy zawracać, bo środowisko tekstowe zwykle się uruchamia, co najwyżej może nie załadować się tryb graficzny. A jak się tryb tekstowy nie che załadować, to ktoś musiał już jakieś pliki fizycznie z dysku pokasować wpisując, np. rm -f /etc zamiast rm -f etc, sam kiedyś tak zrobiłem ale zdążyłem się połapać przed restartem, bo aplikacje zaczęły sypać błędami. xD

Zaciąganie LVM do snapshotów w przypadku domowych systemów też się raczej mija z celem, no chyba, że ktoś aktualizuje system raz na miesiąc. W przypadku, gdy ktoś robi to co drugi dzień, to dużo prościej, łatwiej i szybciej i jest korzystać z apt-pinning. Cofnięcie szeregu pakietów do wcześniejszych wersji to jest pół minuty roboty. Nawet jeśli tych pakietów byłoby więcej, to można podpiąć się pod snapshot repozytorium debiana i odtworzyć stan pakietów z 6, 12, 18, 24 godzin, czy nawet więcej dni i zsynchronizować sobie system do stanu z, np. przedwczoraj. Pomijam już oczywiście downgrade, np. z sida, do testing, czy z testing do stable, choć zwykle też działa. Dla mnie to już trochę bez sensu ale działa. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-01-12 15:29:13)

Offline

 

#8  2016-01-12 16:39:30

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Ja robię za pomocą rsynca kopię całej partycji na inny dysk. W praktyce mam w pełni działająca kopię systemu na drugim dysku, w każdej chwili gotową do uruchomienia.


Windows 8.1

Offline

 

#9  2016-01-12 18:14:12

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

@morfik
Mialem 2 miesiace wstecz sytuacje, zainstalowalem pakiety ABCD zrobilem update systemu i zwiechaaaaa az milo. Musialem czasochlonny reinstall zastosowac. Szukam prostego i szybkiego przywracania ustawien plikow systemowych z LiveCD czy pendriv,a (mam obydwa) Polecam: http://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-mul … b-from-linux/
Troche sie dziwie, ze Debian nie ma natywnie narzedzia do przywracania np migawek systemu. Pewnie o nim nie wiem. Informatyka nie jest moim glownym "chlebodawca " dlatego Debianowi moge poswiecic niewiele czasu, co w konsekwencji rodzi potrzebe uzycia
prostego i szybkiego narzedzia OS recovery.



@raven18
Ja tez zrobilem backup za pomoca deja dup  na pendrivie. Niestety przywracanie trwa tak samo dlugo jak reinstall.
Mozesz, prosze podac sekwencje komend rsynca do skopiowania partycji na zewnetrzny dysk HDD?
W tym wypadku kopiujesz cala partycje rowniez z niezajeta obietoscia czy tylko dane uzytkowe, co pozwoliloby oszczedzic volumen?


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#10  2016-01-12 18:46:56

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Najlepsze wyjście to snapshot LVM. Później można:
* podmontować w trybie pojedynczego użytkownika i skopiować co trzeba
* zbootować się z niego i działania naprawcze robić na działającej wersji systemu
* zrobić merge snapshota do FS i cofnąć tym samym wszystkie zmiany

Offline

 

#11  2016-01-12 18:50:54

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

dodatkowo zapomina się o całej zabawie repozytoriami zwłaszcza jak ktoś nieczęsto podbija paczki, akurat moim zdaniem system repo debiana jest gorszy od repo RPMowych w których w jednym repo jest trzymanych wiele wersji danego pakietu i wystarczy dopisać do polecenia jego wersje by mieć dokładnie ten pakiet który się chce

Pozdro


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#12  2016-01-12 19:18:25

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Kod:

rsync -avx / /dysk_zewnętrzny

przykład dla całej partycji systemowej. Tylko dane kopiuje, u mnie 7-8 GB trwa kilka minut w tle, ale to leci z jednego dysku na drugi sata2.


Windows 8.1

Offline

 

#13  2016-01-12 19:21:37

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Ja robię kopię partycji systemowej za pomocą fsarchiver.
Przywracanie trwa max 5 minut.

Tylko trzeba mieć jakiegoś linuxa na livecd bądź penie.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#14  2016-01-12 19:35:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Ja już nie robię kopii partycji systemowej.
Zawsze mam w Grubie minimum dwa sprawne Linuxy, Gentuś mnie do tego tak wytresował, że nie ma takiego błędu, którego nie umiem poprawić w nim, dlatego backup partycji root mi nie potrzebny, kopiuję tylko własne skrypty i pliki konfiguracyjne.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-01-12 19:38:48)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2016-01-12 19:52:05

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Nie chodzi o to, że błędy idzie w stanie poprawić, tylko o to, że trzeba czas na to poświęcić. W debianie cofnięcie zmian po aktualizacji to jest naprawdę chwila, no chyba, że ktoś znowu da rm -f /usr /... xD

Offline

 

#16  2016-01-13 07:26:03

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Kolejna sprawa jeśli tak mega zależy ci na stabilności Novi-cjusz to używaj TYLKO wersji stabilnej bez paczek z jakiś dziwnych repo.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#17  2016-01-13 08:02:18

  gnejusz pompejusz - Użytkownik

gnejusz pompejusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-14
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

A ile miejsca tracimy na snapshocie lvm?


A poza tym uważam, że Debian jest najlepszy.
ludolfina.pl

Offline

 

#18  2016-01-13 09:23:56

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Chyba tyle, ile sam snapshot zajmuje.

Offline

 

#19  2016-01-13 15:35:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Tu jest info:

LVM allows you to take a snapshot of your system in a much more efficient way than a traditional backup. It does this efficiently by using a COW (copy-on-write) policy. The initial snapshot you take simply contains hard-links to the inodes of your actual data. So long as your data remains unchanged, the snapshot merely contains its inode pointers and not the data itself. Whenever you modify a file or directory that the snapshot points to, LVM automatically clones the data, the old copy referenced by the snapshot, and the new copy referenced by your active system. Thus, you can snapshot a system with 35GB of data using just 2GB of free space so long as you modify less than 2GB (on both the original and snapshot).

-- https://wiki.archlinux.org/index.php/LVM#Snapshots

Więc robisz sobie snapshot i masz kopię systemu, która nic nie waży. Jak zaczynasz coś w systemie ruszać, to backup się zaczyna rozrastać no i w sumie ostatecznie może zjeść tyle zasobów co snapshotowany dysk. xD

Offline

 

#20  2016-01-13 17:20:15

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Przepraszam, nie podalem waznej informacji: mam na Grubie 3 dzialajace OS'y tj: Ubuntu, Debian, Centos. Czwarta partycja jest przewidziana jako "magazyn" Podsumowujac chronologicznie mamy do tej pory nastepujace alternatywy:
- reinstall
- tryb awaryjny + logi + naprawa
- snapshot LVM
- rsync i kopia partycji na innym dysku.
- fsarchiver
- kopiowanie wylacznie skryptow i plikow konfiguracyjnych.
W/w i podane przez Was opcje sa profesjonalna reakcja na nagla sytuacje awaryjna.
Mysle, ze optymalnie by bylo sciagnac komplet plytek instalacyjnych, zweryfikowac dane, zainstalowac bez dostepu do Internetu, zrobic backup na dysku zewnetrznym z zablokowana funkcja zapisu ( moze byc CD/DVD), ustawic cron'a na przywracanie z kopii przy kazdym wylaczaniu maszyny. To wariant podwyzszonego bezpieczenstwa. (Czyszczenie "zbednych" uploadow ;-)


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#21  2016-01-13 18:47:36

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Mysle, ze optymalnie by bylo sciagnac komplet plytek instalacyjnych, zweryfikowac dane, zainstalowac bez dostepu do Internetu, zrobic backup na dysku zewnetrznym z zablokowana funkcja zapisu ( moze byc CD/DVD), ustawic cron'a na przywracanie z kopii przy kazdym wylaczaniu maszyny. To wariant podwyzszonego bezpieczenstwa. (Czyszczenie "zbednych" uploadow ;-)

Że co zrobić? xD

Offline

 

#22  2016-01-13 18:52:39

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

A co w tym widzisz niewlasciwego?


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#23  2016-01-13 18:54:28

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Chcesz zrobić backup zainstalowanego dopiero co systemu na płytkach, by potem przed każdym uruchomieniem go wgrywać w cronie? xD Dobrze to zrozumiałem?

Offline

 

#24  2016-01-13 19:02:13

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Dokladnie tak, zeby go przywracac po kazdym restarcie w cronie z kopii, i za kazdym razem kiedy startujesz kompa masz system jak nowy.
To tylko pomysl, nic bardzo powaznego. Mam kolege kinomana,cierpi na insomnie, spi 1-2 godz na dobe,  torrenty sie grzeja, i ciagle ma "mrowkii"
Z tego co wiem to zagadnienie traffic control w aspekcie torrentow jest ci dobrze znane.
Wiem, ze niektorzy maja tak rowniez na Windows.

Ostatnio edytowany przez Novi-cjusz (2016-01-13 19:15:29)


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#25  2016-01-13 19:15:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Zainteresuj się lepiej systemem live. xD Albo chociaż już zamontuj sobie system w trybie tylko do odczytu.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)