Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-08-04 21:08:04

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Czy da sie nie instalować GRUB-a?

No właśnie, czy debian może się bootować bez gruba (jest to jedyny system na dysku)? Nie lubie gruba i jest mi w ogóle niepotrzebny, zawsze instaluje jednak system z instalatora, pełen niepotrzebnych pakietów (bo tak jest mi łatwiej). Jednak irytuje mnie to, że jest ten grub i zabiera mi codziennie 2 sekundy życia bez sensu ;) Próbowałem w ustawieniach ustawić timeout na 0 jednak przez chwile się i tak pojawia, co również mnie denerwuje. Może przesadzam, ale chciałbym to po prostu wywalić, lub zastąpić czymś innym. Myślałem nad zmianą na lilo (podczas instalacji) ale po pierwsze 1) nie wiem jak to zrobić - odmówić instalacji gruba i wtedy instalator sam przejdzie do instalacji lilo? 2) słyszałem ze lilo nie jest już rozwijane, jak to będzie współpracować z debianem?

Offline

 

#2  2015-08-04 21:12:12

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

Nie musisz instalować Gruba. Możesz używać innego programu rozruchowego lub w przypadku UEFI uruchamiać system bezpośrednio z kernela.

Offline

 

#3  2015-08-04 21:13:17

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

Właśnie nie mam UEFI. Czyli wystarczy że na pytanie "czy zainstalować GRUB w głównym rekodzie rozruchowym" odpowiedzieć nie? No tak tylko czy wtedy system mi się w ogóle zbootuje...

Offline

 

#4  2015-08-04 21:17:11

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

nmarx napisał(-a):

No tak tylko czy wtedy system mi się w ogóle zbootuje...

Sam z siebie nie bo niby jak?
Możesz uruchomić z płyty/pendrive i wtedy zainstalować dowolny program rozruchowy.

Offline

 

#5  2015-08-04 21:19:21

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

2110

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:21:34)

Offline

 

#6  2015-08-04 21:20:16

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

yossarian napisał(-a):

nmarx napisał(-a):

No tak tylko czy wtedy system mi się w ogóle zbootuje...

Sam z siebie nie bo niby jak?
Możesz uruchomić z płyty/pendrive i wtedy zainstalować dowolny program rozruchowy.

Ok dzięki, czyli rozumiem, że mam wykorzystać mechanizm chroot, podobnie jak w przypadku naprawiania gruba, z tymże zainstalować sobie np. extlinux czy inny?

Offline

 

#7  2015-08-04 21:23:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy da sie nie instalować GRUB-a?

Tu masz kilka podanych:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Boot_loaders

Możliwe, że bez chroota nawet by się dało. Przynajmniej w przypadku Gruba chroot nie jest konieczny.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)