Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-07-05 18:01:59

  wxn - Użytkownik

wxn
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-04-29

BIOS UEFI i pendrajw z zainstalowanym KNOPPIXem

Na płycie gł. ASUS M5A97 LE R2.0 jest wgrany fabrycznie ASUS UEFI BIOS ver. 2501 x64 04/09/2014, procek to AMD FX 6300, 8 GB RAMu i HDD WDC WD10EZEX-00B 1TB. Instalacja Debiana 8 przeszła bezproblemowo, GRUB zainstalował się w MBR, początkowo był zainstalowany tylko ten Debian. W tym UEFI BIOSie nie ma żadnych oznak aby instalacja korzystała z UEFI. Z ciekawości sprawdziłem jak KNOPPIX 7.4.2 DVD zainstalowany na pendrajwie` poradzi sobie z tym kompem w trybie LiveCD. I tu w UEFI BIOS w Boot Menu zamiast dotychczasowych dwóch opcji rozruchu:
HL-DT-ST DVDRAM
WDC WD10EZEX-00BN5A0
pojawiły się dodatkowe dwie opcje
Generic STORAGE DEVICE
UEFI: Generic STORAGE DEVICE
O ile pierwsza uruchamia KNOPPIXA bezproblemowo (dałem dodatkowo parametry: knoppix lang=pl no3d), to w drugiej opcji pojawia się komunikat z błędem: "The system found unautorized changes on the firmware..."
Z tej pierwszej opcji zainstalowałem KNOPPIXa na HDD obok Debiana na partycji podstawowej reiserfs i utworzeniu swapa też na podstawowej - partycje te utworzone w Knoppixowym GPartedzie

Kod:

root@debian:~# parted -l /dev/sda
Model: ATA WDC WD10EZEX-00B (scsi)
Disk /dev/sda: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: msdos
Disk Flags: 

Number  Start   End    Size    Type     File system     Flags
 1      1049kB  400GB  400GB   primary  ext4            boot
 2      400GB   715GB  315GB   primary  ext4
 3      715GB   924GB  210GB   primary  reiserfs
 4      924GB   933GB  8598MB  primary  linux-swap(v1)

Zainstalowany KNOPPIX nic nie zmienił w Boot Menu. Moje pytanie dotyczy komunikatu błędu związanego z podłączonym penem z zainstalowanym na nim KNOPPIXie: czy trzeba dodatkowo wgrywać nowe firmware do tego UEFI BIOS, czy nie należy się tym przejmować.

Offline

 

#2  2016-02-15 11:44:21

  młodyLinuxiarz - Użytkownik

młodyLinuxiarz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-01-25

Re: BIOS UEFI i pendrajw z zainstalowanym KNOPPIXem

Nie przejmuj się tym. Jeśli Debian i Knoppix działają bezproblemowo to problemu nie ma.


Nic na siłę, wszystko młotkiem :-P

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)