Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-04-27 10:18:41

  KONSOR - Użytkownik

KONSOR
Użytkownik
Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-05-02
Serwis

[SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

Kupiłem za piątaka sobie adapter USB-Bluetooth i z szafy z niechcianymi prezentami wywlokłem badziewiastą klawiaturę działającą na Bluetooth. Udało mi się ją skomunikować z blaszakiem, tylko jeden mam problem.
Otóż, przy starcie systemu, klawiatura ta nie załapuje polskich znaków, mimo poprawnie ustawionego 'setxkbmap pl' w autostarcie Openboksa. Mam też oczywiście standardową klawiaturę na USB i ona polski układ chwyta z automatu. Żeby było jeszcze śmieszniej, to po wywołaniu tego samego 'setxkbmap pl' poprzez terminal, czy też skrót klawiszowy, na klawiaturze Bluetooth jestem już w stanie wpisywać polskie znaki.
Ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć, gdzie może leżeć problem? Czemu 'setxkbmap pl' w autostarcie nie rusza mojej "nowej" klawiatury, a jak wpiszę to samo w konsoli, to już wtedy idzie?

EDIT: https://gist.github.com/anonymous/5324caaeb04e993945b3 - dmesg, nie mam pojęcia, co jeszcze mógłbym zamieścić dla rozjaśnienia problemu...

Ostatnio edytowany przez KONSOR (2015-04-28 10:55:32)


Sygnatura to tekst lub obrazek który może być dołączany do każdego posta. Możesz w niej wpisać co tylko chcesz. W sygnaturce działa BBCode, a włączone/wyłączone opcje będą pokazane przy jej edycji.

Offline

 

#2  2015-04-28 04:55:32

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

Widocznie ten skrypt startowy nie wykonuje się poprawnie. Sprawdź inne polecenie w tym samym skrypcie czy się wykonuje, np. start jakiegoś programu graficznego, typu notatnik lub kalkulator.

Offline

 

#3  2015-04-28 08:27:44

  KONSOR - Użytkownik

KONSOR
Użytkownik
Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-05-02
Serwis

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

@up, wykonuje się poprawnie, bo na starej klawiaturze (po USB) polskie znaki mam od samego startu... Tylko po Bluetooth nie chcą od razu zatrybić, dopiero jak drugi raz dam 'setxkbmap pl', to działa na  obu.

EDIT: Poprawiony dmesg, nie wiem, czemu na tamtego pastebina  nie wchodził cały (limit znaków?)
https://gist.github.com/anonymous/5324caaeb04e993945b3

Ostatnio edytowany przez KONSOR (2015-04-28 08:37:23)


Sygnatura to tekst lub obrazek który może być dołączany do każdego posta. Możesz w niej wpisać co tylko chcesz. W sygnaturce działa BBCode, a włączone/wyłączone opcje będą pokazane przy jej edycji.

Offline

 

#4  2015-04-28 08:32:53

  gnejusz pompejusz - Użytkownik

gnejusz pompejusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-14
Serwis

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

Może klawiatura łączy się po uruchomieniu openboxa?


A poza tym uważam, że Debian jest najlepszy.
ludolfina.pl

Offline

 

#5  2015-04-28 08:43:41

  KONSOR - Użytkownik

KONSOR
Użytkownik
Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-05-02
Serwis

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

'setxkbmap pl' jest wpisane w ~/.config/openbox/autostart.
@gnejusz pompejusz, wygląda na to, że właśnie łączy się już po starcie WM właśnie, jak piszesz. W każdym razie, sama klawiatura działa dopiero po naciśnięciu klawiszy (pewnie jakiś tryb czuwania czy coś...).
Ale czy to ma znaczenie, kiedy 'setxkbmap pl' zostało już na starcie ustawione?


Sygnatura to tekst lub obrazek który może być dołączany do każdego posta. Możesz w niej wpisać co tylko chcesz. W sygnaturce działa BBCode, a włączone/wyłączone opcje będą pokazane przy jej edycji.

Offline

 

#6  2015-04-28 08:59:16

  gnejusz pompejusz - Użytkownik

gnejusz pompejusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-14
Serwis

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

Nie mam openbox, ale z tego co rozumiem polecenia autostart są uruchamiane tylko raz. Logika podpowiada, mi że klawiatura bluetooth łapie domyślne ustawienie systemu.
Ja bym spróbował dwóch lub trzech rzeczy:
0. https://wiki.debian.org/Keyboard
1.zmienić domyślne ustawienie (pewnie w xorg.conf - ja mam kde więc już takich rzeczy nie pamiętam)
2.napisać regułę udev żeby uruchamiać setxkbmap pl po podpięciu

PS. Czy start sytemu zatrzymuje się ci na czas połączenia z siecią (dhcp)?

Ostatnio edytowany przez gnejusz pompejusz (2015-04-28 09:08:50)


A poza tym uważam, że Debian jest najlepszy.
ludolfina.pl

Offline

 

#7  2015-04-28 10:05:19

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

Ustaw sobie to w /etc/X11/xorg.conf.d/
Przykładowo:

Kod:

cat /etc/X11/xorg.conf.d/60-keyboard.conf
Section "InputClass"
        Identifier  "Keyboard0"
        #MatchProduct "AT Translated Set 2 keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option    "XkbRules"  "xorg"
        Option    "XkbModel"  "pc105"
        Option    "XkbLayout" "pl(intl)"
EndSection

Offline

 

#8  2015-04-28 10:45:06

  KONSOR - Użytkownik

KONSOR
Użytkownik
Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-05-02
Serwis

Re: [SOLVED] Klawiatura Bluetooth a polskie znaki

@yossarian, Ooooo i teraz działają mi polskie znaki od razu, THX. Jeszcze dla pewności kilka razy zrestartuję PC, jak problem się nie powtórzy, dam [solved].


Sygnatura to tekst lub obrazek który może być dołączany do każdego posta. Możesz w niej wpisać co tylko chcesz. W sygnaturce działa BBCode, a włączone/wyłączone opcje będą pokazane przy jej edycji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)