Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-04-21 09:30:13

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

trochę suchej teorii o światłowodach

hej :)

Kolega zapytał mnie:  jak działa multiplekser światłowodowy, czyli w jaki sposób 1000, czy więcej rozmówców przesyła jednocześnie swoje dane w cienkim włóknie jak włos z szybkością światła?

potrzebne Mu to jest do przygotowania się do obrony pracy dyplomowej, i tak przeczesuję sieć za jakimś przystępnym opracowaniem (On zresztą też) i podpytam nieśmiało: ma ktoś może coś pod ręką w miarę mądrego co nie ma tysiąca stron?

Offline

 

#2  2015-04-21 22:04:08

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: trochę suchej teorii o światłowodach

http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-mode_optical_fiber
Światłowody są jednomodowe i wielomodowe, jeden mod to jedno "światło" w czasie. Przy wielomodowych mody mają różne kąty odbicia. Kolega powinien to wiedzieć.
Jak dla mnie, to są tu dwie opcje:
- multiplekser zmienia kąta odbicia światła
- napierdziela jak szalony (czytaj: zwiększa częstotliwość pracy), ale nie wiem czy to funkcjonuje na tej samej zasadzie co przy kablach elektrycznych

Online

 

#3  2015-04-22 11:29:15

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: trochę suchej teorii o światłowodach

Pavlo950 napisał(-a):

http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-mode_optical_fiber
Światłowody są jednomodowe i wielomodowe, jeden mod to jedno "światło" w czasie. Przy wielomodowych mody mają różne kąty odbicia. Kolega powinien to wiedzieć.
Jak dla mnie, to są tu dwie opcje:
- multiplekser zmienia kąta odbicia światła
- napierdziela jak szalony (czytaj: zwiększa częstotliwość pracy), ale nie wiem czy to funkcjonuje na tej samej zasadzie co przy kablach elektrycznych

O czym ty mówisz?  Co to ma do multipleksingu np. rozmów. Przecież to jest warstwa logiczna w którą wiele sygnałów o małej pojemności/przeplywnosci przesyła się kanałem o dużej pojemnosci/przeplywnosci. Najczęściej stosuje się multipleksing czasowy.

Offline

 

#4  2015-04-22 20:39:31

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: trochę suchej teorii o światłowodach

@qluk
No napisałem, że multipleksing czasowy. Tak ciężko powiązać częstotliwość z czasem?
No i logicznie rzecz biorąc, za pomocą tych kątów czy czego też można przecież zrobić, to jest ta Twoja warstwa logiczna.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-04-22 20:40:46)

Online

 

#5  2015-04-23 02:27:06

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: trochę suchej teorii o światłowodach

@pavlo: nie podniecaj się, bo jeszcze w ciążę zajdziesz. tego faceta nie interesuje transformacja czas/częstotliwość, on szuka czegoś w rodzaju *opracowania* lektury obowiązkowej, bo mu się nie chce uczyć i woli zgapić od kolegów za paczkę fajek, albo ewentualnie wyszukać coś w internetach - byle nie przeczytać kilka krótkich artykułów. czasami unikanie rozwiązania pochłania więcej energii, niż rozwiązanie najprostszą metodą - wydaje mi się, że to jest ten przypadek.

@Graffi: zrozumienie działania multipleksera światłowodowego czy jakiegokolwiek innego jest łatwiejsze, niż robienie dzieci. zauważyłem, że muchy nie mają z tym większego problemu, więc twój ziomuś też powinien sobie z tym poradzić. pozdrów go ode mnie.

@qluk: nie bądź złośliwy :p


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2015-04-23 23:53:49

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: trochę suchej teorii o światłowodach

Pavlo950 napisał(-a):

@qluk
No napisałem, że multipleksing czasowy. Tak ciężko powiązać częstotliwość z czasem?
No i logicznie rzecz biorąc, za pomocą tych kątów czy czego też można przecież zrobić, to jest ta Twoja warstwa logiczna.

Jakich kątów? Nawet nie przeczytałeś tego co pisze w linku o różnicy pomiędzy wielomodowym światłowodem a jednomodowym. A ponieważ wszystkie dalekie łącza to światłowód jednomodowy zgodnie z twoja dziwna teorią nie można stosować multipleksingu. Swoją droga ciekawe jak ten hipotetyczny multiplekser będzie te kąty wchodzące odczytywał i co jeśli włókno nie będzie idealnie proste i nagle skręci. To teraz poczytaj o najpopularniejszym ostatnio multipleksingu jakim jest WDM gdzie właśnie  jest stosowana częstotliwość fali nośnej dla rozróżnienia poszczególnych kanałów. A żeby zrozumieć tematykę to trzeba umieć rozróżnić częstotliwość nośnika, od pojemności  łącza które można podawać w Hz jak i w bps zależnie czy rozpatruje się łącze w warstwie 1 czy też w warstwach pozostałych.

@rychu: wybacz ale jak ktoś nawet nie doczyta do końca oraz ze zrozumieniem łącza na które się powołuje to co innego, chłosta? :)
Po drugie muszek i tak nie przebije :P

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)