Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-12-30 07:39:13

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

udev rules pm-suspend

laptop przestal usypiac przy niskim stanie baterii

konfiguracja wedlug tego:
https://wiki.archlinux.org/index.php/laptop

i o ile plik testujacy discharging sie tworzy

Kod:

cat /etc/udev/rules.d/98-discharging.rules 
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", RUN+="/usr/bin/touch /home/przemo/discharging"

to juz samo usypianie przy niskim stanie baterii nie

Kod:

 cat /etc/udev/rules.d/99-lowbat.rules 
# Suspend the system when battery level drops to 5% or lower
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="10", RUN+="/usr/sbin/acpitool -s"
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="5", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="2", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="0", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"

z palca dziala i pm-suspend i acpitool -s

jakies pomysly????


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#2  2014-12-30 12:46:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: udev rules pm-suspend

W sumie to też chciałem sobie coś takiego zaimplementować i tak sobie patrzę i coś jest pochrzanione. xD

U mnie bateria wygląda tak:

Kod:

root:~# udevadm info --path=/sys/class/power_supply/BAT0
P: /devices/LNXSYSTM:00/LNXSYBUS:00/PNP0C0A:00/power_supply/BAT0
E: DEVPATH=/devices/LNXSYSTM:00/LNXSYBUS:00/PNP0C0A:00/power_supply/BAT0
E: POWER_SUPPLY_CAPACITY=95
E: POWER_SUPPLY_CAPACITY_LEVEL=Normal
E: POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL=3465000
E: POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL_DESIGN=3465000
E: POWER_SUPPLY_CHARGE_NOW=3326000
E: POWER_SUPPLY_CYCLE_COUNT=0
E: POWER_SUPPLY_MANUFACTURER=HP
E: POWER_SUPPLY_NAME=BAT0
E: POWER_SUPPLY_PRESENT=1
E: POWER_SUPPLY_STATUS=Charging
E: POWER_SUPPLY_TECHNOLOGY=Li-ion
E: POWER_SUPPLY_VOLTAGE_MIN_DESIGN=12005000
E: SUBSYSTEM=power_supply

I napisałem  w oparciu o te zmienne regułkę:

Kod:

SUBSYSTEM=="power_supply", ENV{POWER_SUPPLY_STATUS}=="Discharging", ENV{POWER_SUPPLY_CAPACITY}=="95", RUN+="/usr/bin/acpitool --suspend"

Oczywiście jak bateria się rozładowała do 95%, nic się nie stało, a przy 94% wiedziałem, że już nic się nie stanie. xD

Jak było na 95% jeszcze to podłączyłem kabel i się laptop uśpił. xD Wybudziłem go i za chwilę zasnął znowu. xD I tak do chwili aż wybiło 96%.

Wychodzi na to, że nie ma triggera co by odpalał regułę hibernującą/usypiającą system. Dopiero w chwili podłączania/odłączania kabla taki trigger jest i to odpala regułę. Jak to fixnać to nie mam pojęcia ale też bym był ciekaw jak to rozwiązać.

Offline

 

#3  2014-12-30 13:51:21

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: udev rules pm-suspend

mysle ze ten problem ma cos wspolnego z moim tabletem wacom ktory usypia system (modol wifi)

https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=280643#p280643

obecnie po przeinstalowaniu wszystkich pakietow zwiazanych usypianie dziala ale tablet nie dziala jak trzeba tzn usypia system

na kernelu z repo jest ok .


nie moge wyciagnac konfiga z kernela na ktorym jest ok???

Kod:

zcat /proc/config.gz > running.config
gzip: /proc/config.gz: No such file or directory

Ostatnio edytowany przez pink (2014-12-30 13:57:53)


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#4  2014-12-31 20:00:14

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: udev rules pm-suspend

jak ktos ma dalej problemy z suspend i hibernacja to powrot do kernela 3.16 rozwiazal wszystkie problemy z wacom i usypianiem. happy new year.


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#5  2015-01-25 05:57:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: udev rules pm-suspend

Ja to sobie przez przypadek rozwiązałem przy pomocy upower. Gdzieś na necie wyczytałem, że ten upower potrafi zwracać czas potrzebny do rozładowania/naładowania baterii i dodatkowo potrafi podać ile wat pobiera laptp. W sumie to wygląda tak:

Kod:

morfik:~$ upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
  native-path:          BAT0
  vendor:               HP
  power supply:         yes
  updated:              Sun 25 Jan 2015 05:43:35 AM CET (85 seconds ago)
  has history:          yes
  has statistics:       yes
  battery
    present:             yes
    rechargeable:        yes
    state:               charging
    warning-level:       none
    energy:              4.08614 Wh
    energy-empty:        0 Wh
    energy-full:         46.2249 Wh
    energy-full-design:  38.1721 Wh
    energy-rate:         37.7147 W
    time to full:        1.1 hours
    percentage:          9%
    capacity:            100%
    technology:          lithium-ion
    icon-name:          'battery-caution-charging-symbolic'
  History (charge):
    1422161015  9.000   charging
  History (rate):
    1422161015  37.715  charging

Czyli w tej chwili laptop pobiera prawie 38W i naładuje baterię za 1h. Ale nie o tym chciałem. xD Ten upower potrafi zainicjować akcję jeśli zostanie osiągnięty pewny pułap rozładowania akumulatora. To ile % i jaką akcję podjąć można sprecyzować w /etc/UPower/UPower.conf :

Kod:

...
PercentageLow=10
PercentageCritical=3
PercentageAction=2
...
CriticalPowerAction=HybridSleep

I to jest ciekawy bajer, bo ten upower wykrywa faktyczny stan rozładowania akumulatora i nawet jeśli jest podjęcie akcji przy 2%, to u mnie akumulator się rozładował do 0 i wisiał tak dobre 40min jeszcze i akcja nie została podjęta. xD Ale laptop nie zdechł z braku zasilania. Na jakieś 2-4min przed utratą zasilania, zainicjował to hybrydowe uśpienie, które polega na zrzuceniu kopi zawartości pamięci do swap i zwyczajnym uśpieniu maszyny, bez hibernowania jej. I system będzie sobie tak siedział na tej resztce baterii i jeśli przed jej wyczerpaniem się podłączy zasilacz, to komputer wystartuje od razu z danych które są jeszcze w RAM, jeśli nie da rady podłączyć kabla i system zdechnie, to wtedy wystartuje tak jak przy hibernacji czyli przerzuci swap do ram. I to działa wyśmienicie. xD

Offline

 

#6  2015-02-09 10:32:34

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: udev rules pm-suspend

jeszcze jedna ciekawostka z pm-suspend

Kod:

cat /etc/udev/rules.d/99-lowbat.rules
# Suspend the system when battery level drops

SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="7", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="5", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"
SUBSYSTEM=="power_supply", ATTR{status}=="Discharging", ATTR{capacity}=="3", RUN+="/usr/sbin/pm-suspend"

przy 7% nic ale przy 5% dziala.


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)