Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-10-19 14:27:08

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Witam.

Mam pewnie jak wiele ludzi dylemat nad wyborem dystrybucji i środowiska graficznego. Pewnie wielu z Was odpisze mi "zależy do czego potrzebujesz", "poszukaj sobie na google", "wujek google nie boli", "przeszukaj forum", etc.
Zależy mi na stabilności systemu, łatwości obsługi (nie dla mnie ale dla osoby nie korzystającej normalnie z linuxa), dobrze żeby działał "wine" (nie wiem czy na każdej dystrybucji/środowisku działa), zastosowanie do użytku domowego (internet, filmy, muzyka, edytor tekstu/arkusz kalkulacyjny). Ważne, żeby na moim sprzęcie działał płynnie. Sprzęt to netbook ASUS Eee PC 1225B, więcej informacji na temat sprzętu tutaj.

Proszę o wypowiedzi osób które korzystają/korzystały z danej dystrybucji/środowiska graficznego i napisały z której dystrybucji i środowiska korzystają, swoją opinię (zalety, wady, co się (nie) podoba, fajnie jakbym otrzymał jakieś Print Screeny np. pulpitu czy menedżera plików).

Linux Mint 17
- mate
- KDE
- XFCE
FreeBSD
Debian:
- KDE
- LXDE
- XFCE
Mandriva:
- KDE
- LXDE
- XFCE
Fedora:
- KDE
- XFCE
- LXDE
- inne?
OpenSUSE:
- KDE
Myślałem jeszcze o jakiś pochodnych Ubuntu (ale gnome nie wchodzi w grę).

Gdyby ktoś wiedział, że dana dystrybucja/środowisko graficzne jest za bardzo wymagające na ten sprzęt proszę napisać.

Offline

 

#2  2014-10-19 15:04:03

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Nie prościej po prostu zainstalować i wypróbować? Wiadomo, że tutaj polecimy Debiana, a środowisko to już najlepiej wybrać samemu testując.

Ostatnio edytowany przez davidoski (2014-10-19 15:05:05)

Offline

 

#3  2014-10-19 15:13:15

  marcin'82 - Użytkownik

marcin'82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-02

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Debian Wheezy Xfce. Jakby coś nie działało to próbuj Testing.

Ostatnio edytowany przez marcin'82 (2014-10-19 15:13:57)

Offline

 

#4  2014-10-19 15:38:24

  szymon1978 - Użytkownik

szymon1978
Użytkownik
Skąd: Eire,Inis
Zarejestrowany: 2012-06-09

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Sabayon z XfCE?Prosty w obsłudze,wszystko,czego potrzebujesz masz w repo,działa stabilnie i oparty na Gentoo.


ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ

Offline

 

#5  2014-10-19 15:46:58

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Na początek radzę stabilnego Debiana, w którym z repozytorium można zainstalować każde środowisko graficzne w stabilnej (ale nie najnowszej)
wersji.

Stanowczo odradzam Sabayona, Ubuntu, i wszystkie dystrybucje które są klonami większych projektów jak Debian czy Gentoo.

Dystrybucja Linuxa, to musi być spójny system operacyjny, tymczasem klony mają może ładniejsze tapetki i szatę graficzną po instalacji, ale mają też 5 do 50 razy więcej błędów, niż dystrybucja główna, na której bazują.

Np Gentoo potrafi chodzić bez żadnych problemów nawet kilka lat,
a tymczasem bazujący na Gentoo Sabayon potrafi się wysypać przy każdej aktualizacji bezpieczeństwa.

Debian jest stabilnym systemem, bazujące na Debianie Ubuntu w wersji zdaniem Developerów Ubuntu "stabilnej, przeważnie miewa więcej błędów, niż Debian w wersji testowej, o aktualnej stabilnej wersji Debiana nie wspominając w ogóle.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-10-19 15:48:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2014-10-19 17:10:29

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

czy to oznacza, że fedora jest niestabilna (o centosie z grzeczności nie wspomnę), czy po prostu jakoś tak zapomniałeś o niej napisać?

tak przy okazji - na moim netbooku ubunciak działa wcale fajnie. debian z niego wypadł...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#7  2014-10-19 17:19:35

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

fajnie jakbym otrzymał jakieś Print Screeny np. pulpitu czy menedżera plików).

Jestem zazwyczaj przeciwnikiem odsyłania do google, ale chyba sobie jaja robisz.
Zrzuty ekranu masz na każdej stronie dystrybucji, o youtube nie wspomnę.

Obrazy .iso dystrybucji są powszechnie dostępne, pobierz sobie, poogladaj i przetestuj.

Offline

 

#8  2014-10-19 21:30:37

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

davidoski napisał(-a):

Nie prościej po prostu zainstalować i wypróbować? Wiadomo, że tutaj polecimy Debiana, a środowisko to już najlepiej wybrać samemu testując.

Oczywiście, że łatwiej samemu sprawdzić ale to potrzeba czasu. Na dodatek aktualnie nie mam możliwości korzystania z PC żeby zainstalować sobie na VB, a to byłoby dla mnie najlepsze.

marcin'82 napisał(-a):

Debian Wheezy Xfce. Jakby coś nie działało to próbuj Testing.

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Tego oczekiwałem.

yossarian napisał(-a):

Jestem zazwyczaj przeciwnikiem odsyłania do google, ale chyba sobie jaja robisz.
Zrzuty ekranu masz na każdej stronie dystrybucji, o youtube nie wspomnę.

Obrazy .iso dystrybucji są powszechnie dostępne, pobierz sobie, poogladaj i przetestuj.

Bardzo dziękuję Tobie za info ale już wszystkie (albo prawie wszystkie) obrazy .iso mam pobrane (te które wypisałem). Jak już wspomniałem chciałem samemu na VB posprawdzać ale okazało się, że mam PC nie kompletny.
Jaj sobie nie robię. Jak przeglądałem dystrybucję to nie zawsze są wszystkie środowiska graficzne pokazane. Przeglądałem także google grafika ale pod jednym hasłem spotkałem się z różnymi "wyglądami", więc nie wiem czy to jest domyślny wygląd czy jakaś nakładka. Spodziewałem się nic nie wnoszącej odpowiedzi od Ciebie :)

Btw. Ubuntu (gnome) korzystam, linux mint 17 widziałem na wersji live (cinnamon i mate), debiana używałem ale tylko tryb tekstowy. I nie zawsze działania w trybie live jest odzwierciedleniem dla systemu zainstalowanego na dysku twardym.

Offline

 

#9  2014-10-19 21:59:38

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Wygląd to kwestia motywu, który sam sobie dobierzesz i zmienisz.
Programy i środowiska w poszczególnych dystrybucjach są w zasadzie te same, różnią się tylko wersją.

Offline

 

#10  2014-10-19 22:38:30

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

yossarian napisał(-a):

Wygląd to kwestia motywu, który sam sobie dobierzesz i zmienisz.
Programy i środowiska w poszczególnych dystrybucjach są w zasadzie te same, różnią się tylko wersją.

Dziękuję za tę odpowiedź. Ta informacja jest dla mnie istotna bo właśnie tego nie byłem pewien czy KDE w dwóch różnych dystrybucjach jest podobna (pewnie nie w 100% identyczna).

Czy ktoś wie czy na moim sprzęcie nie ma znaczenia czy to będzie środowisko mate, kde, xfce czy lxde? Chodzi, żeby nie muliło kompa, netbook ma działa płynnie.

Offline

 

#11  2014-10-19 23:03:07

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

FreeBSD nie jest dla początkującego :)  Starzy wyjadacze linuxowi mają tam problemy

Offline

 

#12  2014-10-19 23:17:35

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

1143

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:00:24)

Offline

 

#13  2014-10-20 20:11:35

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Yampress napisał(-a):

FreeBSD nie jest dla początkującego :)  Starzy wyjadacze linuxowi mają tam problemy

Dziękuję za informację, już mam jedną dystrybucję mniej. Wiem już, że nie mogę wgrać tego systemu, chyba, że na kompa gdzie tylko ja korzystam (ale i tak nie wiem czy bym sobie poradził).

uzytkownikubunt napisał(-a):

Sprzęt masz słaby jak na 2014 rok, dlatego KDE bym nie proponował. Lepiej Xfce spróbuj.
Masz za to dysk 320GB pewnie? Linuksy zajmują mało, możesz zainstalować stable z Xfce i obok tego testing z Xfce i sprawdzić, co lepiej działa. To będą dwa podobne systemy, więc nie będzie potrzeba wiele czasu, by z jednego rozwiązania przenieść na drugi. A po miesiącu wyrzuć jeden z nich ;)

Również dziękuję. Dzięki Tobie już wybór mam prawie dokonany. Skoro nie KDE to zostaje XFCE albo LXDE (ew. mate czy coś innego). Fedora już raczej odpada więc mandriva albo debian (ew. Linux Mint) ale chyba jednak się skuszę na debiana. Wersja raczej najnowsza. Teraz wybór między XFCE, a LXDE.

Jeszcze jedno tak dla pewności. Do tego netbook'a pobrać amd64? Czy może jakaś inna lepsza opcja jest?

Ostatnio edytowany przez Przemek92 (2014-10-20 21:06:43)

Offline

 

#14  2014-10-21 00:39:44

  tajwan - mega boss

tajwan
mega boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

DEBIAN   Xfce albo MATE


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#15  2014-10-21 08:50:40

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Imho polecałbym zainstalować LXDE, gdyż na samym starcie jest bardzo zbliżone do WinXP, z którym zapewne użytkownik miał styczność. W międzyczasie mógłbyś potestować inne, jeszcze lżejsze środowiska.

## PS. Witajcie Kamraci po długiej przerwie.. I'm baaack :-) ##


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#16  2014-10-21 10:50:36

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Przemek92 napisał(-a):

Yampress napisał(-a):

FreeBSD nie jest dla początkującego :)  Starzy wyjadacze linuxowi mają tam problemy

Dziękuję za informację, już mam jedną dystrybucję mniej. Wiem już, że nie mogę wgrać tego systemu, chyba, że na kompa gdzie tylko ja korzystam

FreeBSD to nie jest dystrybucja linuxa. To system unix-like, a nie linux! Zupełnie inny system.   
http://www.freebsd.org/about.html
http://www.freebsd.org/advocacy/whyusefreebsd.html


...i na desktop dla początkującego jest naprawdę ciężki i trudny. Desktop na linuxie jest o wiele prostszy w konfiguracji/użytkowaniu...

Offline

 

#17  2014-10-21 17:42:41

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: Wybór dystrybucji i środowiska graficznego

Kudzu napisał(-a):

Imho polecałbym zainstalować LXDE, gdyż na samym starcie jest bardzo zbliżone do WinXP, z którym zapewne użytkownik miał styczność. W międzyczasie mógłbyś potestować inne, jeszcze lżejsze środowiska.

## PS. Witajcie Kamraci po długiej przerwie.. I'm baaack :-) ##

Dziękuję za informację. Tak, użytkownik miał do czynienia z XP ale dość dawno temu, ostatnio win7 ale też była styczność z ubuntu (gnome) więc wydaje mi się, że z xfce nie będzie problemu. Ale LXDE może mi się przydać jak będę instalował dla kogoś kto miał styczność tylko z XP.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)